Go Back

Domácí kefír

Vyrobte si doma skvělý osvěžující a zdraví prospěšný kefír. Zabere vám to maximálně 5 minut denně.

Typ jídla nápoje
Klíčové slovo kefír, kefírová zrna, lučina, termix, tvaroh
Doba vaření 5 minutes
Zrání 1 day
Počet porcí 1 zavařovačka

Suroviny

  • 700 ml čerstvé mléko
  • 1 lžička kefírová zrna

Postup

  1. Do čisté sklenice vložte kefírová zrna a zalejte je čerstvým mlékem.

    Ideální je pouze zchlazené mléko od farmáře (nebo z mlékomatu) bez jakékoli tepelné úpravy.

    Další možnost je čerstvé plnotučné mléko z obchodu.

    Když ani to neseženete, v nouzi můžete použít i plnotučné pasterované mléko, ale nebude to úplně ono.

    kefír nádobí
  2. Přes sklenici dejte kousek látky nebo papírové utěrky/ubrousku, lehce přiklopte víčkem a při pokojové teplotě (mezi 20 - 25 °C) nechte zrát. Po 12 hodinách můžete promíchat (buď dřevěnou nebo plastovou lžící), ale není to nutné.

    zrající kefír
  3. Za 24 hodin byste měli mít hotový kefír.

    Sundejte ze sklenice víčko a lžící zkuste lehce promíchat. Pokud je pod horní tužší vrstvou stále tekuté mléko, lehce obsah sklenice promíchejte a nechejte ještě pár hodin zrát.

    Kefír je hotový, když má až na dno nádoby tužší konzistenci.

    POZOR: když ho necháte zrát příliš dlouho, úplně se oddělí syrovátka, která zůstane na dně, od tužšího zbytku kefíru, který bude v horní polovině nádoby (viz obrázek). Po protřepání se dá i takový kefír pít, ale chuť je už trochu jiná. Osobně mám raději mladší kefír, ve kterém se syrovátka ještě neoddělila.

  4. Ze sklenice s hotovým kefírem opatrně vyndejte kefírová zrna (většinou zůstanou těsně pod hladinou, takže je nemusíte složitě hledat), dejte je do nové sklenice, zalejte mlékem a celý postup opakujte.

    Pokud byste zrna ve sklenici hotového kefíru nemohli najít, můžete použít hrubší plastový cedník, přes který hotový kefír přecedíte a zrna vám zůstanou v něm. U nás tohle nikdy nebylo potřeba.

  5. Sklenici s hotovým kefírem zavíčkujte a pokud ho hned nespotřebujete, můžete ho skladovat v lednici. Minimálně týden tam vydrží.

Poznámky

Tip 1: Při manipulaci s kefírovými zrny používejte dřevěné nebo plastové nádobí. Kov jim totiž škodí. Nerezová ocel prý ne, ale raději bych to neriskoval.

Tip 2: Čím vyšší teplota, tím rychleji kefír zraje a naopak. V parných letních dnech se vám tak může stát, že kefír bude hotový třeba už za 12 hodin. A naopak v zimě může zrání trvat déle než den. Po chvilce experimentování si najdete tu správnou dobu zrání.

Jde to i bez zrn: Někdy se vám může stát, že jeden den zalijete zrna mlékem a druhý den už žádné zrno ve sklenici nenajdete - jako by se rozplynula. Když se to stane, nezoufejte. Můžete klidně pokračovat dál. Stačí 2 lžíce hotového kefíru přendat do nové sklenice, dolít mlékem, lžící zamíchat, překrýt víčkem a nechat zrát. A druhý den budete mít zase skvělý kefír. Má to dokonce i výhodu, že nemusíte hledat zrna a příprava je o to rychlejší.