O MNĚ

MŮJ PŘÍBĚH

Tohle jsem já ve 30 letech a dnes...

Když jsem po skončení studia začal pracovat jako IT konzultant, musel jsem často cestovat. Můj typický pracovní týden začínal v neděli odpoledne, kdy jsem vyrazil na cestu do zahraniční, v noci jsem se ubytoval v hotelu, dal si pivo na dobrou noc šel spát. Přes týden jsem seděl 8–12 hodin denně u počítače a po práci si cestou na hotel koupil hotové jídlo v supermarketu nebo v rychlém občerstvení. Páteční odpoledne a večer zabrala cesta domů. Den a půl jsme strávili s přítelkyní, často na návštěvě u rodičů (samozřejmě s pořádným obědem) a v neděli odpoledne zase hurá na cesty.

Jedl jsem, co se dalo, i když vždycky jsem se snažil jíst "zdravě". Nějaké pravidelné skupinové cvičení nepřipadalo v úvahu a v práci nebyla nouze o stres. Když jsem pár týdnů nebo měsíců nemusel nikam cestovat, snažil jsem se dvakrát týdně navštěvovat trénink capoeiry, kde jsem se pořádně zapotil. O víkendech jsme chodili po horách, jezdili na bruslích nebo podnikali výlety na kole.

Během deseti let jsem nabral 10 kilo navíc, a ať jsem dělal co chtěl (dokonce jsem si koupil Wii Fit a trávil asi 45 minut denně cvičením), kila dolů nešla.

Navíc mě už od puberty trápilo akné, se kterým si doktoři neporadili. Jejich léčba spočívala v předepsání mastičky, kterou bych se měl mazat snad do smrti. Proč akné mám a jak se ho zbavit, a ne ho jen zamaskovat, to vůbec neřešili. Ani zažívání nebylo nejlepší (i když rychlé bylo hodně), trápilo mě časté nadýmání, ať jsem snědl skoro cokoli. Při preventivní prohlídce ve 33 letech mi zjistili vysoký krevní tlak a na 24 hodin jsem dostal monitor tlaku s tím, že jestli přístroj ukáže vysoké hodnoty po celý den, dostanu léky na snížení tlaku. Léky jsem nakonec nedostal, ale z ordinace jsem odcházel s varováním od doktora, že bych měl dávat pozor na svou životosprávu, omezit tuky, sportovat atd. Tohle všechno už jsem dělal a k dobrému zdraví to zjevně nevedlo.

Bylo mi jasné, že se sebou musím něco udělat, abych za pár let nemusel každé ráno zobat léky na tlak, na zažívání a kdo ví, na co ještě. Pár měsíců po preventivní prohlídce na mě při brouzdání internetem vyskočila reklama na knihu Primal Blueprint od Marka Sissona. Na přebalu se psalo:

"Zapomeňte na všechno, co jste si mysleli, že víte o stravě, cvičení a zdraví! Je na čase vrátit se zpět na začátek. Přeprogramujte své geny pro optimální váhu, dokonalé zdraví a neomezenou energii."

Tohle mi znělo tak šíleně, že jsem si myslel, že se autor buď zbláznil nebo je to génius. Přece to nemůže být tak jednoduché?! Ale co když to fakt funguje? Knížku jsem objednal a jedním dechem přečetl. Počáteční pochyby mě rychle opustily, když jsem zjistil, že všechny hlavní myšlenky v knize jsou podložené výsledky nejnovějších studií a celé dohromady to prostě dává smysl. Tak jsem se pustil do 21denního experimentu, kdy jsem jedl podle Primal doporučení. Po třech týdnech mě vlastně ani nepřekvapilo, že jsem shodil pár kilo bez toho, že bych změnil pohyb. Zažívání se mi srovnalo, nadýmání zmizelo a akné se taky zmírnilo. Typická únava po obědě zmizela. Ale nejpříjemnější změna přišla na trénincích capoeiry – dřív jsem byl vyčerpaný a popadal dech už během úvodní rozcvičky, teď jsem měl najednou dost energie po celý trénink. Cítil jsem se báječně! Kdybych si to sám nezažil, nevěřil bych, že tohle všechno dokáže jenom změna stravování.

PHC master coach

Od té doby jsem zůstal u Primal jídla a během pár dalších měsíců se bez námahy zbavil všech přebytečných kil. Nikdy jsem přitom nemusel hladovět, počítat kalorie nebo se držet nějakého předepsaného jídelníčku. Jím, co mi chutná a když mám hlad. Zjistil jsem, že mě baví vaření, a dnes si užívám chvíle strávené v kuchyni při zkoušení nových receptů. Primal není jen stravování, ale životní styl, který řeší i pohyb, zvládání stresu, kvalitní spánek, hru jako součást života, pobyt na slunci, zapojení mozku a další.

Díky Primal životnímu stylu dnes líp zvládám stres, život si víc užívám a spoustu věcí neberu tak vážně jako dřív. Uvědomil jsem si, že za své zdraví jsem zodpovědný hlavně já sám a doktoři mi žádnou zázračnou pilulkou nepomůžou. Cítím se líp, jsem v lepší formě a mám víc energie než před deseti lety.

S touto osobní zkušeností jsem se po víc než deseti letech rozhodl ke kariéře IT konzultanta přidat novou jako Primal Health kouč. Získání certifikátu mi dodalo sebevědomí a další motivaci vydat se touto cestou. Na blogu a sociálních sítích šířím informace o tomto zdravém životním stylu a pomáhám bořit moderní mýty o zdravém stravování a cvičení. Vím, že existuje spousta lidí, kteří jsou dnes zmatení, a neví, jak zase vzít zdraví do svých rukou. Právě těm chci pomáhat k pevnějšímu zdraví, lepší kondici a k vyšší kvalitě života – přirozeně, jednoduše, bez prášků, koktejlů, diet, hladovění a trápení se 5x týdně ve fitku nebo každodenního běhání.