Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Vítejte na největším českém blogu o životním stylu podle zásad Primal Blueprint.

Najdete tu články o jídle, půstech, pohybu, cvičení, spánku, stresu, sluněnění a dalších tématech souvisejících nejen s Primal, ale i Paleo, lowcarb, Ancestral Health (zdraví předků) a dalšími příbuznými tématy.

POZOR: Máte co říct k tématu Primal, paleo, ancestral health a chcete se podílet na tomto blogu? Napište mi.

ovoce zelenina trh

Jezte duhu: něčí náhodný výmysl

Už jste někdy slyšeli doporučení „jezte duhu“? Zní to jako fajn rada a když se to nepřehání, může to i dobře fungovat. Když ji ale vezmete za špatný konec, může nadělat víc škody než užitku. Brian Sanders nabízí střízlivý pohled na toto doporučení i na fungování celé nutriční vědy.

P:E Diet kniha

Recenze: The P:E Diet

Chcete jíst zdravě, ale nemůžete si vybrat mezi primal, paleo, lowcarb, vegetariánstvím nebo carnivore? Jste zmatení z přívalu informací pro i proti každému z těchto stravovacích stylů? Možná vás osloví P:E strava, známá také jako nízkoenergetická dieta, za kterou stojí lékař Ted Naiman. V knize The P:E Diet představuje nejen tento velmi praktický stravovací styl, ale i jednoduchý a účinný přístup ke cvičení. Tato zajímavá kniha má hodně co nabídnout.

příjem bílkovin

Čerstvý pohled na stravu s vyšším podílem bílkovin

Je strava s vyšším podílem bílkovin opravdu nebezpečná pro naše ledviny, kosti nebo střeva? Po pár letech, kdy si příjem bílkovin hlídal, Mark Sisson jejich podíl v jídelníčku zase zvýšil. Přečtěte si, co se dočetl z dostupných studií a proč většině lidí vyšší příjem bílkovin spíš pomůže.

Sacred Cow obal

Recenze: Sacred Cow

Nejíte maso z obavy o své zdraví? Nebo, abyste chránili planetu? Nebo snad aby kvůli vašemu jídlu nemusela umírat nevinná zvířata? Kniha Sacred Cow s podtitulem, proč je dobře chované maso dobré pro vás i pro planetu, vás přesvědčí, že dobře chované maso je dobré jak pro vaše zdraví, tak pro planetu a zemře kvůli tomu méně zvířat, než kdybyste se živili třeba pečivem.

Proč a jak jsme si postavili saunovací stan

Když nastal ten správný čas, začal jsem vybírat domácí saunu. Do oka mi padl saunovací stan s NIR žárovkami. Ten ale vyrábí snad jen jedna firma na světě a přijde minimálně na 60 tisíc. Tak jsme se do jeho výroby pustili sami. Co jsou to NIR žárovky, na kolik to přišlo a jak se v něm saunuje? Čtěte dál.

Terapie horkem

Co může horko udělat pro vaše zdraví?

Nedávno jsme si vyrobili domácí saunovací stan (o tom vám napíšu příště) a tak jsem si řekl, že by bylo fajn zjistit, jaké zdravotní přínosy saunování vlastně má. Při hledání jsem narazil na hezký článek od Marka Sissona, jehož překlad vám dnes přináším. Dozvíte se o všemožných příznivých účiních horka na fyzické i duševní zdraví, jak sauna pomáhá s detoxem i se sportovním výkonem. A pokud zrovna nemáte k sauně přístup, zjistíte, jak těch blahodárných účinků dosáhnout i bez ní.

Velký švindl s vlákninou

„Vlákninu potřebujeme, abychom netrpěli zácpou“ nebo „… aby nám čistila střeva od hnijícího masa.“ Vsadím se, že něco podobného už jste slyšeli. Co kdybych vám řekl, že samotná vláknina našemu zdraví nijak nepomáhá? Ono je to všechno trošku jinak. V dnešním článku se dozvíte, jak vláknina došla ke své úžasné reputaci a jak je to ve skutečnosti s jejími účinky. A zjistíte, že i bez vlákniny může být člověk naprosto zdravý.

Monika Komorášová

Monika Komorášová o roku na PKD aneb když maso léčí

Mýtus o tom, jak maso způsobuje rakovinu už jste určitě slyšeli. Ale víte o tom, že maso může rakovinu léčit? Přesně to dělají lékaři z maďarské kliniky Paleomedicina pomocí svého terapeutického protokolu zvaného Paleo Ketogenní Dieta (PKD). A nezaleknou se ani autoimunitních a neurodegenerativních onemocnění. O PKD jsem si povídal s Monikou Komorášovou, transformativní koučkou a specialistkou na nízkosacharidové stravování, která je na PKD už víc než rok a ráda se podělila o své zkušenosti. Co to přesně je PKD? Co vlastně člověk na PDK jí? Jakou roli hrají bílkoviny a jakou tuky? Jak může vypadat talíř PKD strávníka? Čtěte dál.

Zelnňáky

Zelňáky

Chybí vám na primal stravě bramboráky? Zkuste tyto zelňáky a dost možná, že na bramboráky už si ani nevzpomenete.

eTRF osobní experiment

Můj osobní experiment s eTRF a delším půstem

Během tří měsíců jsem si střihnul osobní experiment s eTRF (brzké zkrácené jídelní okno) a trochu neplánovaně následoval další experiment s delším půstem. Proč jsem to dělal, jak to všechno dopadlo a jaká cenná odhalení mi oba experimenty daly? Čtěte dál.

  • Podporujeme:
  • Kategorie
  • Chcete dostávat upozornění na nové články e-mailem?

    Nechte mi svůj e-mail a jednou měsíčně dostanete upozornění na novinky na blogu. Jako malé poděkovaní vám pošlu 5dílný e-mailový kurz o tucích a cholesterolu, kde se dozvíte, proč jsou živočisné tuky zdravé, proč se nemusíte bát cholesterolu a další.

  • Nejnovější příspěvky