Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Recenze: The Carnivore Code

The Carnivore Code - přebal

Chcete být silní a zdraví jak na těle, tak na duchu? Pak se vykašlete na rostlinné potraviny, které vám nedělají dobře, a postavte svůj jídelníček na potravinách živočišných. Jestli vás nepřesvědčí kniha The Carnivore Code, tak už nic.

O autorovi

Tuto skvělou knihu má na svědomí Dr. Paul Saladino, v současnosti asi nejhlasitější zastánce Carnivore stylu stravování (do češtiny bych to přeložil asi jako „strava masožravce“). Paulovi se dostalo klasického lékařského vzdělání a stal se praktickým lékařem. Je také certifikovaným psychiatrem a lékařem celostní medicíny. Během studií se věnoval hlavně integrativní medicíně a nutriční biochemii.

Paul se díky carnivore stravě zbavil nepříjemného ekzému, který ho trápil celý život, a na vlastní kůži zakusil kopu dalších přínosů, včetně vyřešení autoimunitních potíží a bystřejší mysli. Po této zkušenosti se ponořil do studia tohoto typu stravování a brzy se z něj stal jeden z nejuznávanějších odborníků v této oblasti.

Ty, kteří se rádi pitvají ve studiích na téma výživy, zdraví a všeho co s tím souvisí, potěší Paulův podcast. Podobným tématům se tam se svými hosty věnuje hodně do hloubky, čemuž odpovídá délka jednotlivých dílů. Těch, které by byly kratší než hodina a půl, tam moc nenajdete.

Nedávno se jako spoluzakladatel firmy Heart&Soil pustil i do výroby doplňků stravy z čistě živočišných zdrojů. Vyrábí je z orgánů hovězího dobytka chovaného regenerativním způsobem.

První vydání knihy The Carnivore Code vyšlo v době, kdy byl doktor Saladino téměř dva roky pouze na tzv. nose-to-tail (tento termín vysvětlím později) carnivore stravě.

Po prvním vydání knihy se jen zaprášilo, dnes si můžete pořídit druhé vydání a podle autorových vlastních slov už chystá třetí.

Obsah a struktura

Kniha je členěná do čtyřech velkých částí. Každá z nich se skládá z několika kapitol (těch je v knize dohromady 14), které jsou ještě rozdělené do tematických podkapitol.

V obsahu knihy najdete názvy i těchto podkapitol, ale číslo stránky, kde se nachází, u nich budete hledat marně. Tohle společně s absencí rejstříku v prvním vydání knihy trochu komplikuje snahy dohledat zmínku o konkrétním tématu.

Pro ilustraci přikládám ukázku z obsahu.

The Carnivore Code Obsah
Ukázka obsahu The Carnivore Code

Stručný výlet do historie lidstva

První část knihy obsahuje dvě kapitoly nazvané Naše počátkyNaše nejhorší chyba.

Ta první osvětluje naprosto zásadní roli, kterou živočišné potraviny sehrály v evoluci člověka. Paul předkládá řadu přesvědčivých důkazů dokládajících, že právě díky pojídání masa se mohl zvětšit náš mozek a z našich prapředků se stali vrcholoví predátoři své doby.

Možná už jste uhodli, že tou největší chybou lidstva, které se věnuje druhá kapitola, byl přechod od způsobu života lovců a sběračů k zemědělství. Dočtete se tu o rozdílech mezi různými kmeny, a to jak současnými, tak i vymřelými, které buď na jedné straně žijí (žily) tradičním způsobem lovců a sběračů nebo se naopak živí (živily) zemědělstvím. Prvně jmenovaná skupina zpravidla vyniká vyšším, atletičtějším vzrůstem a celkově se těší lepšímu zdraví než ta druhá.

Chemický arzenál rostlin

Druhá část knihy popisuje všechny možné dosud známé chemické látky, které rostliny používají jako obranu před predátory. Autor pracuje s předpokladem, že spousta látek, které rostliny potřebují pro svůj růst, jsou pro zvířata (i lidi) škodlivá. Nemusí nám škodit rovnou, ale když je jíme pravidelně, ukládají se nám v různých tkáních až nakonec můžou nastartovat zdravotní potíže. Příkladem takové látky jsou oxaláty.

Kromě oxalátů se dočtete i jak nám umí škodit lektiny, flavonoidy, třísloviny, salicyláty a další látky v rostlinách. Možná vás překvapí, že všechny ty rostlinné látky, kterým říkáme antioxidanty, ve skutečnosti způsobují oxidaci buněk v našem těle, čímž vybudí reakci našeho těla v podobě vyplavení našich vlastních antioxidantů. Doktor Saladino zastává názor, že k dosažení podobného efektu nepotřebujeme žádné rostlinné super potraviny, ale stačí k tomu vést radikální život – kvalitní strava (samozřejmě založená na živočišných potravinách), vystavovat se teplu a chladu, občas intenzivně cvičit.

TheCarnivoreCode-oxaláty
Hezká grafika z kapitoly nazvané „Útok oxalátů“. Přiznám se, že po přečtení této kapitoly jsem vyhodil kurkumu, kterou jsme doma měli.

Všechno, co vaše tělo potřebuje, najdete v živočišných potravinách

Třetí část knihy ve čtyřech kapitolách bourá nejčastější mýty o prospěšnosti nebo škodlivosti rostlinných a živočišných potravin.

Paul tuhle exkurzi do světa živin otevírá představením spousty velmi důležitých živin, která v rostlinách najdeme pouze v minimálním množství nebo se tam vůbec nevyskytují. Mezi tyto důležité živiny, které v rozumném množství získáme pouze z živočišných potravin, patří kreatin, cholin, karnitin nebo karnosin. Dále se tu dočtete o B vitamínech, vitamínu A, K, bílkovinách a omega-3 mastných kyselinách. Pointou této kapitoly je, že spousta živin, které můžeme získat jak z rostlinné, tak z živočišné stravy je biologicky mnohem dostupnější právě v živočišných potravinách. Hezky to ilustruje tato grafika z knihy.

TCC-bioavailability
Obsah různých živin na 100g potraviny. Jak vidno, játra jsou výborný přírodní multivitamín.

Další mýtus, který Paul boří, je ten o potřebnosti vlákniny pro naše zdraví. Dozvíte se, kde se tato myšlenka vzala a na jak chatrných základech byla vystavená. Zjistíte, že rostlinou vlákninu pro dobré zdraví nepotřebujeme a spoustě lidem může její odstranění z jídelníčku dokonce pomoct vyřešit různé zdravotní nepříjemnosti.

Třetí mýtus, který tu padne, je ten o škodlivosti červeného masa pro naše zdraví. Doktor Saladino vám vysvětlí, proč maso nezpůsobuje ani rakovinu, ani dnu, a že na správně sestavené živočišné stravě se ani nemusíte bát, že byste dostali kurděje.

Poslední kapitola v této části se podrobně věnuje cholesterolu, různým druhům lipoproteinů (LDL, HDL, triglyceridy) a skutečným mechanismům za vznikem srdečně-cévních chorob (např. inzulínová rezistence). Řeč přijde i na statiny. Asi jste už uhodli, že ani z tohoto pohledu se nemusíte živočišných potravin obávat.

Jak si poskládat carnivore jídelníček

Čtvrtá část je praktickým návodem jak přejít na carnivore stravu. Autor tu definuje 5 stupňů carnivore přístupu. První, nejmírnější je v podstatě jídelníček postavený na živočišných potravinách, který nevylučuje ani některé rostlinné potraviny obsahující menší množství anti-živin (některé druhy ovoce, dýně, saláty, hlízy). Další stupně obsahují už jen živočišné potraviny. Čím vyšší stupeň, tím větší rozmanitost. Druhý stupeň by se dal zjednodušeně popsat jako „steak a voda“ a z pohledu rozmanitosti určitě není ideální. Na pátém stupni najdete takové speciality jako drcené vaječné skořápky nebo kostní moučku, morek, jikry a pár dalších surovin, které většina z nás asi nikdy neochutnala.

Když už víte, jak si jídelníček poskládat, Paul vám poradí, jak se vypořádat s některými úskalími přechodu na tuto stravu. Popisuje tu, jak si poradit s nejčastějšími dočasnými obtížemi, které vás můžou trápit zpravidla pouze prvních pár dní, kdy si tělo na nový jídelníček zvyká. U někoho se některé z nich můžou dostavit, u jiného třeba ani jedna. Patří mezi ně průjem nebo zácpa, keto chřipka, únava, nespavost nebo svalové křeče.

Dozvíte se i jak na carnivore stravu, pokud máte histaminovou intoleranci, co dělat, když máte potíže s trávením tuku nebo masa, jak se vyhnout vzniku žlučníkových kamenů nebo jak na carnivore stravu, pokud už žlučník nemáte.

Poslední kapitolka knihy se věnuje dopadu konzumace masa na životní prostředí. Někoho asi překvapí, že regenerativně chovaný dobytek nejen že nepřidává do atmosféry nové skleníkové plyny (je totiž součástí tzv. uhlíkového cyklu), ale dokonce část z nich ukládá do půdy. Má tedy negativní uhlíkovou stopu. To je něco, co žádná umělá náhražka masa nedokáže. Regenerativní chov dobytka nám může pomoct obnovit zničenou půdu a zároveň snížit objem skleníkových plynů v atmosféře.

Maso emise
Srovnání emisí vyprodukovaných při výrobě necelého půl kila Beyond Burgeru, Impossible Burgeru, sójových bobů a hovězího masa z farmy White Oak Pastures.

Jak se mi četla

Přestože je to autorova prvotina, kniha je napsaná velmi čtivě, a odlehčeně. Jde vidět, že ji psal hlavně pro laiky a forma tomu odpovídá. Sem tam se u čtení i zasmějete.

Paul hned na začátku varuje, že jeho kniha některým lidem bude proti srsti, takže buďte připraveni, že občas vás předkládané informace a názory můžou šokovat.

V několika náročnějších pasážích se Paul pustí do vysvětlování složitých mechanismů naší biologie, ale daří se mu podávat tyto informace srozumitelným způsobem.

Veškerá silná tvrzení v knize jsou velmi dobře ozdrojována (seznam použitých zdrojů má několik set položek).

Co mi v knize chybělo je rejstřík pojmů. Jeho absence dost komplikuje jakékoli snahy vrátit ke nějakému konkrétnímu tématu. Ale tohle se týká pouze prvního vydání, které jsem četl. Ve druhém vydání už by rejstřík neměl chybět.

Hodnocení

Jako největší přínos této knihy vidím vyčerpávající výčet všemožných látek obsažených v rostlinných potravinách, které citlivým lidem můžou způsobovat nejrůznější zdravotních obtíže od problémů se zažíváním až po spuštění autoimunitních onemocnění. Troufám si tvrdit, že i když se zajímáte o zdravou výživu, tahle kniha vám přinese hromadu nových poznatků.

Na opačné straně potravinové škály kniha upozorňuje na důležité živiny, které v rostlinách buď nenajdeme vůbec nebo jen v zanedbatelném množství a často i ve formě, kterou naše tělo neumí efektivně využít.

Doktor Saladino je zastáncem již zmiňované nose-to-tail formy carnivore stravy. Jedná se o přístup, kdy člověk nejí pouze svalovinu, ale i velké množství pojivové tkáně, kůži, vnitřnosti, vývary z kostí nebo dokonce i vaječné skořápky nebo prášek z kostí. Prostě všechno od čumáku až po ocas. Taková strava dodá tělu všechny potřebné živiny v dostatečném množství.

Paul několikrát zopakuje, že jeho cílem není všechny přesvědčit, aby jedli pouze živočišné potraviny. Připouští, že spousta lidí se může těšit slušnému zdraví, i když jí některé rostlinné potraviny. Zároveň si ale pevně stojí za názorem, že v rostlinných potravinách nenajdeme žádné potřebné živiny, které bychom nemohli získat z těch živočišných, a to často v biologicky dostupnější formě.
I z evolučního hlediska rostliny označuje za záložní zdroj potravy, který naši předci využívali v časech, kdy neměli přístup k masu. Dlouhodobé fungování pouze na rostlinných potravinách nepovažuje z hlediska zdraví z udržitelné.

Přiznává užitečnost některých rostlin při léčbě specifických zdravotních obtíží.

Celkově vzato je The Carnivore Code vynikající kniha, která vám otevře obzory v oblasti výživy. Ať už maso jíte nebo nejíte, cítíte se zdraví nebo bojujete s nějakým autoimunitním onemocněním, kniha pro vás bude velkým přínosem.

Chcete s zasadit o české vydání?

Pokud vás kniha zaujala a chtěli byste si ji přečíst v češtině, zkuste o ní napsat svému oblíbenému nakladatelství. V případě nakladatelství Melvil, můžete dát knize svůj hlas na stránce s knihami, které by si lidé rádi přečetli v češtině.

O kvalitě knihy svědčí i skvělé průměrné hodnocení 4,7 z 5 na Amazonu z necelých 1500 recenzí.

Četli jste ji? Jak se vám líbila? Zaujala vás recenze a rádi byste si tuto knihu jednou přečetli? Napište do komentářů.


Hledáte tipy na zajímavé čtení? Mrkněte na moje další recenze.

Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím jako kouč pomůžu.

Pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů