Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Začínáte s Primal/Paleo/lowcarb a přemýšlíte, jestli jíst semínka? Která ano, která ne? Kolik jakých živin obsahují? Jaké mají zdravotní přínosy a na co si u nich dát pozor? Čtěte dál.
Toto je můj překlad původního článku z Mark’s Daily Apple, který najdete tady.
EN: This is a translated article. Here you can find the original post.
VYSVĚTLIVKY:
Pod čarou začíná překlad.
Minulý týden jsem vám dal kompletní průvodce ořechy s deseti nejdostupnějšími druhy. Dnes stejnou péči budu věnovat jedlým semínkům. Pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jestli je zdravé jíst chia semínka, zda můžou sezamová semínka být plnohodnotnou svačinkou nebo jestli lněná semínka jsou opravdu tak dobrá (nebo špatná) jak jste si mysleli, pak je tento článek pro vás. Pokud si musíte vybrat stranu ve vleklém, krvavém rodinném sporu mezi producenty slunečnicových semínek na matčině straně a producenty dýňových semínek z otcovy strany, tento článek vám pomůže s rozhodováním. Jestli vás začíná vytáčet posedlost vašeho trustafariánského kámoše průmyslovým využitím konopí, tento článek vám pomůže posoudit jeho argumenty. Jak za chvíli zjistíte, semínka jsou plná živin a můžou obsahovat hromady minerálních látek. Pojďme na to:
Multi-level marketingoví prodejci je vychvalují. Výrobci potravin jich přidají lžíci do ovocných nápojů a zdvojnásobí cenu. V každém obchodě se zdravou výživou po celém světě jich mají plný pytel. Chia semínka se z produktu na „znáte z televize“ trhu změnila na běžný doplněk stravy. Měli byste je jíst?
Lněné semínko má mezi vyznavači paleo a podobných přístupů špatnou reputaci. Jasně, když zežlukne, smrdí jako ředidlo. Lněný olej se i jako ředidlo opravdu používá. Nechutná nijak zvlášť dobře, a když je pořádně nerozemelete, lněná semínka vám uvíznou mezi zuby. Chápu, že ódy, které na ně pěje konvenční i alternativní medicína, vás můžou odradit. A ano, omega-3 ve lněných semínkách nejsou dobrou náhradou rybího oleje. Ale ještě lněná semínka nezatracujte. Jak uvidíte, mají některé zajímavé složky, které vám nabídnou jedinečné zdravotní přínosy – dokonce i když si často dopřáváte divokého lososa.
Jestli jste strávili nějaký čas na kolejích, v zakouřeném pokoji s ručníkem nacpaným pod dveřmi a písničkou “Buffalo Soldier” hrající pořád dokola, určitě jste slyšeli o širokém využití konopí. Vyrábí se z něj lepší, silnější a vzdušnější oblečení než z bavlny. Ve stavebnictví nahradí syntetické materiály. Při pěstování se nepoužívají žádné pesticidy. Konopí spasí svět, čéče. A podle některých ho i nakrmí. Fakt? Sám bych tak daleko nešel, ale konopné semínko je regulérní potravina, určitě jedlá a s příjemnou oříškovou chutí. Jak je na tom nutričně?
Dýňová jsou má oblíbená semínka. Pražené a poprášené uzenou mořskou solí poslouží jako svačinka, rozsypané na salátu pro zajímavější konzistenci, a aby to křupalo, lehce opečená a pomletá jako základ zelené mole omáčky. Tohle užitečné semínko má spoustu využití. Rád vzpomínám, jak jsme jako malí vydlabávali halloweenské dýně, oddělovali semínka a pražili je v troubě. Vždycky mě trošku vytáčelo, že dýňová a tykvová semínka spadala do stejné kategorie v kterékoli online výživové databázi. S tím se musím sám nějak srovnat. Nemějte mi ale za zlé, pokud se budete spoléhat na cuketová semínka jako jediný zdroj magnézia, a ony ho nakonec budou obsahovat velmi málo.
Většina studií zkoumá spíš zdravotní účinky dýňového oleje než samotných dýňových semínek. Protože ale semínka obsahují tento olej, jakékoli zdravotní přínosy dýňového oleje by se měly vztahovat i na konzumenty semínek. Olej z dýňových semínek prokazatelně dokáže:
A co semínka?
O sezamových semínkách nepřemýšlíme jako o svačince, protože sníst sáček sezamových semínek dost dobře nejde. Na kousání jsou moc malá a nedá se s nimi pracovat jako s většími semínky. Místo toho je používáme na ozdobu. Sypeme je na různá jídla pro ozdobu a na dochucení. Když chcete použít větší množství sezamu, můžete ho pomlít do tahini pasty, která se přidává do hummusu, nebo vyrobit cukrovinku smícháním celých semínek s roztaveným cukrem. Kvůli těmto vlastnostem sezamová semínka jen u málokoho tvoří velkou část kalorického příjmu. Je to chyba?
Když jsem jako kluk vyrůstal v Maine, v létě bylo mé teritorium na míle daleko. A když jste mě chtěli najít, stačilo sledovat cestičku ze slunečnicových slupek, které jsem plival od rána do večera. Jedení slunečnicových semínek a plivání jejich slupek je stejně americké jako jablečný koláč. I když vlastně, když se podíváme, jak domorodé americké kmeny pěstovaly slunečnice hned vedle dýní, kukuřice a fazolí, slunečnicová semínka jsou mnohem víc americká než jablečný koláč. I když takové osoby existují, pojďme teď ignorovat ty výjimky potvrzující pravidlo, které jí celé slupky se semínkem uvnitř.
Nenechte se oklamat tím, jak jsou malá. Semínka jsou přesto významným zdrojem živin i antiživin. A je velmi jednoduše můžete za den bezmyšlenkovitě spořádat celý hrnek dýňových nebo slunečnicových semínek. Skoro všechna mají vysoký obsah kyseliny fytové, která může mít své světlé stránky, ale ve vyšších dávkách taky může bránit vstřebávání minerálních látek. Spousta z nich obsahuje hodně omega-6 tuků, což zpravidla není problém ve stravě založené na opravdových potravinách, ale při přílišné konzumaci to problém být může. A u semínek nemáme stejně velké množství důkazů o zdravotních přínosech jako u ořechů. Vzhledem k jejich vysokému obsahu živin i omezenému výzkumu, který svědčí v jejich prospěch si ale stále myslím, že semínka jsou celkem prospěšná. Zvlášť když je namočíte nebo dokonce necháte naklíčit. Ale stejně to s nimi nepřehánějte. Nejsme ani ptáci, ani hlodavci, a strava založená na semínkách nám nejspíš moc nesvědčí.
Tak lidi, to je pro dnešek všechno. Jaký je váš vztah k jedlým semínkům? Vycházíte s nimi? Která máte nejraději?
Díky za přečtení a mějte se.
Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím můžu jako kouč pomoct.
Pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.