Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Jak za chvíli uvidíte, překvapivě mnoho. V tomto článku vám chci přiblížit práci kouče v oblasti zdraví. Budete pak mít slušnou představu, jak spolupráce s dobrým koučem vypadá, a jak vám může pomoct.
Přiznám se, že sám jsem si dlouho nebyl jistý způsobem, jakým pracuji s klienty a měl jsem pocit, jako by tam něco chybělo. Po tom, co jsem vstoupil do kurzu na druhý stupeň Primal Health koučování, jsem si uvědomil, že to, co mi chybělo, byla větší jistota v umění koučování. Dnes už vidím, že často jsem fungoval spíš jako učitel než jako kouč. A to je sakra rozdíl.
V českých luzích a hájích je koncept koučování pořád dost nový. Možná někteří z vás už pracovali s nějakým životním, transformativním, sportovním nebo business koučem. Ale kdo z vás třeba jen slyšel o zdravotním kouči nebo, chcete-li kouči v oblasti zdraví? Třeba v USA je to velmi rychle rostoucí profese. S takovým koučem se tam setkáte v mnoha ordinacích praktických lékařů nebo na nejrůznějších klinikách. Tito lidé pracují po boku lékařů a pacientům pomáhají zbavovat se starých návyků, které škodí jejich zdraví, a vytvářet si nové, zdravější.
Abych vám přiblížil, jak taková spolupráce s koučem vypadá, použiji přirovnání s autoškolou.
Představte si autoškolu, kde dostanete spoustu teoretického vzdělání o dopravním provozu, ale na praktických jízdách budete sedět na místě spolujezdce a instruktor vás bude vozit po městě. Přitom se s vámi bude nadšeně dělit o nejrůznější tipy pro nejlepší úchyt volantu, jak si nejlíp nastavit sedačku, co sledovat na silnici atd. A i když někdy budete mít pocit, že víte, jak určitou situaci řešit, instruktor vám řekne, jak se to dělá, protože tak to funguje jemu i ostatním.
Prostě informací budete mít přehršel, ale prakticky si sami na řízení v podstatě nesáhnete. Jak si asi budete věřit, až se nakonec sami posadíte za volant?
Nebo byste mohli skončit v trochu jiné autoškole. Tam se vám sice dostane jen té nejnutnější teoretické průpravy, ale už od samého začátku budete při praktických jízdách sedět na místě řidiče. Instruktor vám nebude pořád říkat, co a jak máte přesně dělat. Místo toho vás nechá, ať si sami najdete způsob úchopu volantu nebo nastavení sedačky, které vám nejlíp vyhovuje. Stejně tak při samotném řízení vám nechá volnější ruku. Zasáhne jen, když to bude situace vyžadovat nebo když ho sami požádáte o pomoc. Takový instruktor ví, že máte vše potřebné pro to, abyste se naučili řídit. I když vy sami si možná ještě nevěříte.
Nevím jak vy, ale já bych mnohem raději prošel tou druhou autoškolou.
Co že tedy má kouč společného s instruktorem autoškoly? Klienta posadí na sedadlo řidiče a nechá ho řídit. Sám sedí vedle, a zasahuje jen, když je to potřeba nebo když ho klient poprosí o pomoc.
Základem vztahu klienta a kouče je vytvoření bezpečného prostoru, kde klient může sdílet své pocity, názory a hodnoty bez toho, aby ho někdo soudil. Kouč klientovi hluboce naslouchá. Už jen tahle možnost bez obav se někomu svěřit se svými pocity, úspěchy, přešlapy i neúspěchy bývá pro lidi obrovským přínosem.
Dobrý kouč nejedná z pozice autority, experta, který ví, co je pro klienta nejlepší. Naopak, je to rovnocenný parťák v koučovacím vztahu. Své expertní názory nabízí až když je to potřeba a se svolením klienta.
Kouč vám pomůže ujasnit si vaše hlavní cíle v oblasti zdraví. Pokud vaše cíle nejsou v souladu s vašimi hlubšími hodnotami, jen těžko budete nacházet motivaci za nimi jít.
Během každého správného rozhovoru kouče s klientem je to právě klient, kdo udává téma rozhovoru. Nejčastěji to bývá nějaký problém, který klient zrovna potřebuje řešit. Například málo spánku, časté chutě na sladké, nepravidelný pohyb, kila navíc, málo energie během dne, zažívací potíže, co jíst na večírku s kolegy příští týden atd. Kouč tohle respektuje a dobře kladenými otázkami společně s klientem nachází možná řešení. Potom opět společně sestavují plán nejbližších akcí, které by mohly vést k vyřešení daného problému.
Kouč respektuje, že klient je největší expert na své tělo a svůj život. Každý z nás nejlíp ví, co na nás funguje a co ne. Stejně tak kouč ví, že klient už má spoustu schopností a nástrojů k dosažení svých cílů, i když si jich nemusí být vědom.
Při koučovacím rozhovoru, za pomoci dobře kladených otázek, klient přichází s vlastními nápady, jak řešit danou situaci. Posiluje si tak sebevědomí a učí se, jak si poradit s jakýmikoli životními situacemi. Dobrý kouč klientovi hned neříká, jak by měl svůj problém řešit. Místo toho klienta nechá, ať si najde své řešení na základě předchozích zkušeností. Pouze když klient žádné možnosti řešení nenachází, nabízí kouč možnosti, které by pro klienta mohly být vhodné. A zase je to klient, kdo si vybírá, jakou cestou se vydat, místo toho, aby mu kouč řekl „tento týden dělej to a to.“
Cílem instruktora autoškoly jsou sebevědomí řidiči. Stejně tak, cílem dobrého kouče by mělo být rozloučit se s klientem, který ví, jak vzít zdraví zpět do svých rukou, a že žádná výzva ho nemůže překvapit.
Vezmete mě na projížďku?
Snad se mi aspoň trochu podařilo osvětlit vám roli kouče v oblasti zdraví. Budu moc rád, když do komentářů napíšete, jestli to bylo srozumitelné. Máte vlastní zkušenost s koučováním? Jaká byla?
Chcete se na cokoli kolem koučování zeptat? Napište mi. Nebo si rovnou rezervujte poznávací hovor zdarma, kde si o tom můžeme osobně promluvit.
Úvodní fotka je od Erik Witsoe z Unsplash.