Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Jak na novoroční předsevzetí … nebo raději cíle?

specifické cíle

Statistiky říkají, že 80 % lidí opustí svá novoroční předsevzetí během prvních pár měsíců v roce a koncem roku je úspěšných jen 10 % těch, kteří si nějaké předsevzetí dali. Podobnou zkušenost s neúspěchem má asi většina z nás. Čím to a jak být úspěšnější? Čtěte dál.

Co vlastně chcete?

Prvním předpokladem dosažení cíle je znát onen cíl. Když nevím, co vlastně chci, šance, že toho dosáhnu, se bude limitně blížit k nule.

Říct si, že letos budu žít zdravěji, je sice fajn, ale co to vlastně znamená?

I když se to může zdát jako zbytečná práce, udělejte to pro sebe, vezměte tužku a papír, někam si v klidu sedněte a sepište si, čeho chcete dosáhnout.

Buďte co nejkonkrétnější. Chcete úspěšně dokončit nějaký závod? Naučit se vařit? Vlézt se do starých oblíbených šatů nebo riflí? Udělat 10 shybů? Dokázat si s dětmi zahrát fotbal a neumřít u toho? Ať už jsou jakékoli, ujasněte si své cíle pro tento rok.

Nebo se na to můžete vykašlat a jen přihlížet, jak se tento rok zase nikam neposunete.

Stačí udělat další krok

Antoine de Saint-Exupéry napsal: „Cíle bez plánů jsou jen přání.“ Aby nezůstalo jen u těch přání, je dobré zamyslet se, jak se k našim cílům můžeme dopracovat.

Nemusíte (a dokonce ani nemůžete) znát každý krok na cestě za svým cílem. Stačí když se zamyslíte nad tím, co je tím prvním krůčkem, který můžete udělat. A ten udělejte. Chcete třeba začít doma posilovat s vlastní vahou, ale nemáte vybavení? Prvním krokem by mohlo být koupit závěsnou hrazdu do dveří. Chcete si doma začít zdravě vařit? Sedněte k internetu a najděte si vhodnou kuchařku nebo stránku s recepty (tip: s Paleosnadno nemůžete šlápnout vedle.) První krok máte za sebou. Zeptejte se sami sebe, co je tím dalším krokem a počkejte si na odpověď. Nebojte, ona přijde. A tak pořád dál.


Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a tělo, na které se můžete spolehnout a budete si v něm cítit fajn? Můžete!
Nebojte se požádat o pomoc.

Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.

Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.


Jak na chytré cíle

Když už si stanovujete cíle, běžte na to chytře. Jak takový chytrý (anglicky SMART) cíl vypadá? Měl by být:

  • Specifický (S) – měl by být dostatečně konkrétní. Vágních cílů jen těžko dosáhnete. I větší cíl si můžete rozložit na několik menších, konkrétnějších.
  • Měřitelný (M) – abyste měli představu, jak si s vaším cílem vedete, je třeba umět ho měřit. Třeba „budu pravidelně cvičit“ změříte jen těžko. Ale když si řeknete „třikrát týdně budu aspoň 10 minut posilovat s vlastní vahou těla“, už je to něco jiného.
  • Dosažitelný (A jako attainable) – měli byste cítit, že svého cíle dokážete v daném čase dosáhnout. Například, pokud jsem nikdy neběhal a dám si za cíl do dvou měsíců uběhnout maraton, jen těžko se mi to podaří. Podobně nereálný cíl by mohlo být třeba zdravě zhubnout 20 kilo za 6 týdnů. Raději si dejte menší cíle. Snadněji a rychleji si je splníte, což vás nakopne k další práci.
  • Relevantní (R) – cíl by pro vás osobně měl být důležitý a měl by být v souladu s vašimi hodnotami. Například párkrát týdně běhat, protože z toho máte radost, baví vás to a pomáhá vám to zůstat ve formě je skvělý cíl. Něco úplně jiného je běhat s kamarádem jenom proto, že jeho to samotného nebaví a vy mu neumíte říct ne, přestože vás to taky nebaví a dokážete vymyslet tucet jiných způsobů, jak vhodněji využít daný čas a energii. Pokud pro vás daný cíle není relevantní, na první překážce se zaseknete a jen těžko budete hledat motivaci pokračovat.
  • Časově vymezený (T jako time-specific) – když si dáte konkrétní čas na dosažení cíle, budete mít pocit naléhavosti podobně jako když se v práci blíží důležitý termín. To pak spousta z nás zjišťuje, jakých výkonů jsme schopní. Navíc si lépe budete moct rozvrhnout tempo, jakým se k danému cíli chcete dopracovat.

I cesta může být cíl

Tenhle verš ze stejnojmenné písničky od skupiny Mňága a Žďorp skvěle vystihuje další důležitý princip ohledně plnění cílů. Neupínejte se jen na onu odměnu, po které toužíte, ale všímejte si malinkatých přínosů, které získáte po cestě k ní. Užívejte si celý proces. Dokud zůstanete na cestě za svým cílem a budete na jeho dosažení pracovat, bude se z vás stávat jiný člověk.

Když si třeba dáte za cíl zhubnout 15 kilo do 3 měsíců a fixujete se jen na číslo na váze, může vám úplně uniknout, že jste se za tu dobu naučili zdravě vařit, máte víc energie, cítíte se líp, zase se vlezete do starého oblečení, začali jste pravidelně cvičit a část tělesného tuku jste vyměnili za svaly. Všechno jsou to skvělé výsledky, ale protože vás po třech měsících zajímá jen číslo na váze a shodili jste „jen“ 10 kilo místo kýžených 15, můžete cítit zklamaní. A to by byla škoda.

Jak nedávno napsal kolega Ste Lane, cílem není dostat, to, co chcete, ale stát se osobou, která si to zaslouží.

To podstatné je, kým se stanete po cestě za svými cíli. Výsledek je jen vedlejším produktem oné proměny.

Když budete jen hledat zkratky k výsledkům bez toho, aniž byste se změnili, pravděpodobně se dočkáte hořkého konce. Prostě lehce nabyl, lehce pozbyl.

Pokud chcete mít něco, co jste nikdy neměli, musíte se stát někým, kým jste nikdy nebyli.

Využijte své okolí

Ať už si to uvědomujeme nebo ne, naše okolí nás hodně ovlivňuje. Například, pokud kolem sebe máte hodně nabručených lidí, kteří na všechny a na všechno nadávají, nestarají se o sebe a něco pozitivního od nich slyšíte jednou za rok, ani vám to na náladě nepřidá.

Čím víc se budete pohybovat mezi lidmi, kteří myslí pozitivněji, starají se o své zdraví, a aktivně na něm pracují, tím větší smysl to bude dávat i vám samotným. Pokud takové lidi nenajdete ve svém okolí, můžete třeba navštívit nějaké fitko nebo zkusit sport, který by vás mohl bavit. Můžete tam najít spoustu podobně naladěných lidí, kteří vás potáhnou dopředu.

A jestli ani takové možnosti ve svém okolí nemáte, zkuste najít nějaké online skupiny.

Jedním z nejlepších způsobů, jak si vybudovat nové zdravé návyky a zbavit se nechtěných návyků, je přizpůsobit si své fyzické prostředí. Například, pokud se chci častěji hýbat během pracovní doby, můžu si do dveří od pracovny zavěsit hrazdu a vedle stolu postavit kettlebell činku. Když mám přestávku nebo si jdu pro čaj, doslova mě pak praští do hlavy, že bych mohl udělat pár shybů. Podobně kdybych třeba chtěl přestat s mlsáním sladkostí, není nic lepšího, než všechny sladkosti v domě vyházet do popelnice (tím, že je někomu darujete, mu opravdu nepomůžete) a místo toho do spíže nakoupit něco zdravějšího (třeba sušené maso, oříšky, škvarky, křížaly).

O tom, jak si své prostředí nastavit pro budování zdravých návyků, se dočtete ve velmi praktické knize Atomové návyky.

Jak to máte s novoročními předsevzetími vy? Dáváte si nějaké? A jak často se vám povede je splnit? Co z článku na vás nejvíc zapůsobilo?
Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů