Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Recenze: Atomic Habits

Atomic Habits

Chcete konečně zhubnout, přestat kouřit, začít pravidelně cvičit, chodit dřív spát nebo cokoli dalšího? Už jste to X-krát vyzkoušeli ale nikdy jste u toho nevydrželi? Tato kniha vám pomůže pochopit, proč to tak je, a dá vám návod, jak na to jít, abyste příště uspěli.
Prostě Atomic Habits je úžasná kniha pro každého, kdo si chce vytvořit nové pozitivní návyky nebo se zbavit starých zlozvyků. Nebo obojí najednou.

O autorovi

Knihu má na svědomí údajně uznávaný odborník na návyky James Clear. Sám o sobě říká, že jeho práce je motivovaná otázkou „Jak můžeme žít líp?“. Pro tuto knihu vzal výsledky nejnovějších studií zabývajících se lidským chováním a tvorbou návyků, přeložil je do srozumitelného jazyka, přidal informace, které získal od svých mentorů, uznávaných odborníků na lidské chování, a zabalil je do lehce humorné formy.

Nesnaží se předstírat, že by v knize byly pouze jeho originální postřehy. Naopak přiznává inspiraci z širokého spektra zdrojů.

O čem se dočtete

Celá kniha stojí na základní myšlence, že nemá cenu dávat si moc vysoké cíle, ale místo toho se snažit být každý den o 1 % lepší v tom, čeho chceme dosáhnout. Právě tyto malinkaté změny se časem nasbírají a přinesou ohromné výsledky. Hezky tuto myšlenku vyjadřuje podtitul knížky: „Malinkaté změny, pozoruhodné výsledky“.

V samotném úvodu vás autor na pár stránkách seznámí se svým příběhem, kde prozradí, co ho dovedlo právě k touze být každý den o kousíček lepší.

Pak už následuje první tematický blok nazvaný Základy, kde se ve 3 kapitolách dozvíte základní principy formování návyků, proč často snaha o dosažení velkých cílů selhává a podobně.

Kniha je přehledně dělená do 6 tematických bloků a celkových 20 kapitol. Jádrem celé knihy jsou další 4 bloky, které popisují 4 kroky pro úspěšné vytvoření dobrých návyků a zbavení se zlozvyků.
V podstatě jde o to, udělat správné návyky co nejviditelnější, nejlákavější, nejjednodušší a nejuspokojivější. A pravý opak udělat s těmi zlými zvyky.
K tomu autor nabízí spoustu konkrétních technik a tipů s vysvětlením proč a jak fungují.

Poslední blok obsahuje pokročilé tipy, jak se stát opravdu dobrý v tom, k čemu máte vlohy. Včetně návodu, jak to pravé pro vás najít.

Jak se to čte

Mně osobně se kniha četla moc dobře. Kapitoly nejsou moc rozvláčné a na konci každé z nich najdete přehledné, stručné shrnutí hlavních bodů.

Autorovi se opravdu povedlo převést výsledky vědeckých studií do srozumitelného jazyka, takže se nemusíte bát toho, že byste některé pasáže museli louskat se slovníkem cizích slov po ruce.

Celá kniha je protkaná spoustou konkrétních příkladů, jak zrovna probíraný princip nebo techniku uplatnil nějaký konkrétní člověk, sportovní tým nebo společnost. Často jsou to dost zábavné historky.

Hodnocení

Pokud vás zajímá, jak do života nenásilnou formou naroubovat nové dobré návyky nebo jak se zbavit těch starých a špatných, a zároveň jste na toto téma ještě nic nečetli, pak vám tato kniha má hodně co dát.

Pokud už ale máte načtené jiné knihy věnující se postupnému zlepšovaní a Kaizen filozofii, pak se asi nic moc nového nedozvíte a můžete být zklamaní. To je taky nejčastější důvod špatných hodnocení na Amazonu.
To ale není můj případ, pro mě to bylo první seznámení s touto tématikou a dozvěděl jsem se spoustu užitečných informací podaných poutavou formou.

Takže knihu doporučuji.

Ještě doplním, že jsem četl anglický originál, takže nemůže posoudit kvalitu českého ani slovenského překladu. Snad se brzy dočkáme i českého vydání. Tato kniha si ho rozhodně zaslouží. Nebo Češi tuto knihu?
EDIT: Český překlad už vyšel, najdete ho tady.

Hledáte další tipy na zajímavé čtení? Mrkněte na další moje recenze.


Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím můžu jako kouč pomoct.

Pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů