Nový krátký dokument Fed A Lie, na který se můžete podívat zdarma, ukazuje základní poznatky o historii semínkových olejů. Odhaluje důkazy o jejich škodlivosti a poukazuje na souvislost obrovského nárůstu jejich konzumace a vyššího výskytu obezity, srdečních onemocnění, cukrovky i dalších chronických onemocnění. V dnešním článku najdete podrobný přepis dokumentu i s obrázky několika zajímavých statistik.
Vánoce se blíží a v nejedné domácnosti už mají hospodyňky napečených několik druhů tradičního cukroví. Pokud i o Vánocích chcete zůstat věrní Primal stravovacím zásadám a mlsat cukroví bez obilné mouky a přidaného cukru, mám pro vás velmi jednoduchý recept na skvělé kuličky. A přidám i pár dalších tipů.
Pokud člověk sleduje jen mainstreamová média, brzy asi nabude dojmu, že krávy a další hospodářská zvířata zásadním způsobem přispívají k oteplování planety. A že je v podstatě k ničemu nepotřebujeme, když nám potravinové laboratoře servírují rostlinné náhražky masa, vajec i mléčných výrobků. Možná pak začne i sympatizovat s politiky, kteří pod nátlakem aktivistů přichází s radikálními návrhy na snižování stavů dobytka, uvalování daní na maso a živočišné výrobky nebo nejnověji dědické daně na zemědělskou půdu.
Ono to ale není tak jednoduché.
Na letošní konferenci Collaborative Science, za kterou stojí Dave Feldman se svým týmem, vystoupil vedle dalších skvělých řečníků i Dr. David Diamond. Mluvil o vlivu vysoké hladiny LDL na riziko vzniku srdečních onemocnění. Pokud jste nějakou dobu na nízkosacharidové stravě, máte vysoký HDL cholesterol a nízké triglyceridy, ale trápí vás vysoká hladina LDL, pak po shlédnutí jeho skvělé přednášky budete spát mnohem klidněji. Na přednášku se můžete podívat tady. Já vám nabízím její dost podrobný přepis do češtiny.
Co říká psychiatrička a odbornice na zdraví a výživu mozku o mase? Doktorka Georgia Ede nedávno vydala velmi dobře hodnocenou knihu o vlivu stravy na mozek. Jelikož českých článků na toto téma je pořád jako šafránu (a když už nějaký najdete, často omílá staré mýty), rozhodl jsem se přeložit nedávný kratičký článek přímo od doktorky Ede. Přečtěte si , jak si co odbornice na zdraví mozku říká o mase.
Co myslíte? Jaký je hlavní cíl farmaceutických společností? Přinášet pacientům ty nejlepší přípravky nebo plnit finanční závazky vůči svým akcionářům? Známý britský kardiolog Aseem Malhotra v tom má už nějakou dobu jasno. A v novém dokumentu First Do No Pharm vám osvětlí, proč je to spíš ta druhá možnost, a jak k tomuto poznání došel. Na dokument jsem se podíval, a protože mi přišel zajímavý, rozhodl jsem se přiblížit vám, co od něj můžete čekat.
Co je to regenerativní zemědělství? V čem se liší a jaké má výhody oproti tomu konvenčnímu? Jak to vypadá v praxi a proč bychom mu měli věnovat pozornost?
Tohle všechno probírá Angus McIntosh ve své TEDx přednášce. Je sice primárně určená pro Jihoafrickou Republiku, kde má Angus svou regenerativní farmu, ale principy, na které poukazuje, jsou platné celosvětově. Protože Angus má celkem výrazný přízvuk, se kterým si neporadí ani AI překladač, nabízím vám přepis jeho přednášky do češtiny. Pokud rozumíte anglicky, určitě mrkněte na video. Jestli ne, nezoufejte, v dnešním článku najdete téměř kompletní přepis přenášky.
Podle tohoto hesla se snažím žít posledních 10 let. Za tu dobu se mi podařilo otočit trend upadajícího zdraví, kdy jsem měl našlápnuto ke svým prvním doživotním lékům (vysoký krevní tlak). Nejenže jsem se díky změně životního stylu oněm práškům vyhnul, dnes se dokonce cítím líp než před 10 roky, tělo mám silnější a dolnější a v hlavě mám jasno, že takhle chci žít až do posledního dechu. Aktivně, a tak naplno, jak to jen půjde. A až to jednou přijde, umřít rychle během pár dní místo pomalého chřadnutí na nemocničním lůžku. Aby člověk zůstal dlouho ve formě, musí pro to něco udělat, ale ta trocha námahy se mnohonásobně vyplatí.
Když se řekne „superpotravina“, co vás napadne jako první? Tipuji, že něco rostlinného původu. Není divu, když do nás už dlouhá léta ze všech stran hustí, jak je jednou tahle bobule, podruhé tohle semínko, jindy zase tenhle džus nejlepší pro hubnutí, zdraví a kdo ví co ještě. Málokdo si pak uvědomí, že pokud jde o zdraví, víc než na nějakých „superpotravinách“ (které někdy skutečně můžou pomoct řešit nějaký jeden konkrétní zdravotní problém), záleží na tom, co tvoří základ našeho jídelníčku. A ať už se to někomu líbí nebo ne, faktem zůstává, že většina základních živočišných potravin obsahuje víc kvalitních a pro naše tělo dobře stravitelných živin než rostlinné potraviny. Přesto vám 9 z 10 lidí na ulici řekne, že zdravější je rostlinná strava než živočišná. V jednom ze svých Substack příspěvků zkouší Brian Sanders rozptýlit mýtus o rostlinných potravinách jako všeléku na veškeré neduhy.
Na nedávné konferenci Collaborative Science (cosci.org), za kterou stojí Dave Feldman se svým týmem, vystoupil Ben Bikman s další ze svých skvělých přednášek. Jejím tématem byla inzulínová rezistence, co to je, jak vzniká a jestli ji může způsobit nízkosacharidová strava. Na přednášku se můžete podívat tady.
Dnes vám nabízím její přepis do češtiny.