Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

4 houby, které chcete znát

Cordyceps

Adaptogenní houby. Že vám to nic neříká? Reishi, cordyceps, chaga, hericium. Pořád nic? Tyto houby údajně umí podpořit imunitu, potlačit záněty a rakovinu, zlepšit paměť a vnímání, posílit energii a vitalitu nebo třeba zlepšit libido. Přečtěte si, co o nich zjistili vědci.


Toto je můj překlad původního článku z Mark’s Daily Apple, který najdete tady.

EN: This is a translated article. Here you can find the original post.

Pod čarou začíná překlad.


Když se nad nimi zamyslíte, houby jsou úžasné.

Na stromě života mají blíž ke zvířatům než k rostlinám.

Umí rozkládat plasty a ropu.

Největší organismus na Zemi je podzemní medová houba, která se rozkládá ve státě Oregon na ploše téměř 3 mil.

Po svých podzemních houbových sítích si posílají zprávy pomocí neurotransmiterů, které jsou velmi podobné těm v našem mozku.

Tvoří jakýsi „lesní internet“, který rostliny a stromy používají ke vzájemné komunikaci.

Výborně chutnají.

A jak se ukazuje, mají i pár velmi působivých zdravotních a terapeutických účinků. Před pár lety jsem psal o některých jedlých houbách a o jejich přínosech. Běžte si to přečíst a pak se vraťte, protože dnes budu mluvit o jiných druzích adaptogenních hub. Tohle jsou opravdové těžké váhy, které, jak se zdá, povzbuzují imunitní systém, stimulují růst neuronů, zlepšují paměť a soustředění, uklidňují úzkostnou mysl, zvyšují libido a zlepšují kvalitu spánku.

Pojďme se podívat na nejdůležitější adaptogenní houby a důkazy o jejich účincích. Budu se držet hlavně studií na lidech, ale když budou k věci, sem tam zmíním i studie na zvířatech.

Reishi

Tradiční asijská medicína používá reishi po stovky let k léčbě nemocí imunitního systému. (Reishi je její japonské jméno, v Číně jí říkají lingzhi a v Koreji je to yeongji.) Další lidové způsoby využití zahrnují všechno, co byste čekali — bolesti, alergie, „čchi“ — ale většina moderních klinických důkazů se zaměřuje na imunitu, rakovinu a záněty.

Je dobré si pamatovat, že zánět stojí za téměř každým moderním onemocněním. Dokonce i stavy jako deprese a úzkost se často pojí s velkou mírou systémového zánětu. Pokud reishi může zklidnit zánět, mohla by také snadno pomoct se všemi dalšími zdánlivě nesouvisejícími potížemi.

Reishi je údajně i velmi dobrá pro podporu spánku, i když jsem nenašel žádnou studii na lidech, která by to dokazovala.

Pokud máte nějaké autoimunitní onemocnění, buďte opatrní, protože používání reishi k „aktivaci“ imunitního systému, který útočí na vaše vlastní tkáně, může — teoreticky — tento útok zesílit.

Ve velkých dávkách může reishi také snížit libido tím, že potlačuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron — aspoň u myší. Další studie na myších naznačují, že malé dávky reishi můžou libido zvýšit.

Neexistuje žádná studie na lidech, která by to zkoumala, ale studie na hlodavcích zjistila, že podávání reishi zkrátilo čas do vyčerpání u plavání se zátěží (hodíte myš se závažím do vody). Rychleji se unavily.

Cordyceps (Housenice čínská)

Cordyceps je další houba, kterou tradiční čínská medicína používá k posílení vitality a energie. U chlapů to je kódové označení pro „silnější erekci“. Co říkají důkazy?

Je široce protizánětlivá.

Je to účinný imuno adaptogen: posiluje imunitu, když je imunitní funkce příliš slabá a snižuje ji, když naopak reaguje příliš silně. Pacienti s autoimunitní tyreoiditidou, kteří brali cordyceps, pozorovali obousměrnou imuno modulaci — příliš nízká vzrostla, příliš vysoká klesla.

Zvyšuje výdrž při vytrvalostním cvičení u starších lidí (ale ne u mladých atletů).

Pokud jde o výroky ohledně „energie a vitality“, zdá se, že ty u savců platí. Máme důkazy, že u potkanů, vepřů, myší a dokonce i jaků, koz a ovcí roste hladina testosteronu a sexuální funkce, když dostávají cordyceps. A také že zlepšuje funkci mozku a kognitivní funkce u malých savců. Ale nemáme žádné studie na lidech. Ale už jen fakt, že pomáhá jiným savcům, pravděpodobně naznačuje přínos i pro nás.

Chaga (Rezavec šikmý)

Chaga je houba, v jejíž prospěch mluví dlouhá historie používání v severní Eurasii (Rusko, Sibiř) a důkazy ze slušného počtu studií na zvířatech a izolovaných lidských buňkách. Ale neexistují žádné studie účinků na lidi. To je škoda, protože to vypadá, že na ní něco je:

Doufám, že v blízké budoucnosti dostaneme silné důkazy ze studií na lidech. Do té doby si můžete vyzkoušet svůj vlastní experiment.

Hericium (Korálovec ježatý)

Hericium je houba, co vypadá jako bambule. Nebo možná příznačněji jako mozek. Za její slávu můžou údajné schopnosti zvyšovat neurogenezi, zpomalovat pokles kognitivních funkcí, a dokonce obnovovat poškozené nervy.

A studie opravdu ukazují, že hericium může:

Většinu zákazníků, kteří kupují hericium, nezajímá zpomalení poklesu kognitivních funkcí. Chtějí povzbuzení. Chtějí lepší soustředění, posílené vnímání, víc lepších neuronů. Soudě podle zastavení poklesu kognitivních funkcí u starších lidí a podle záplavy online osobních zkušeností popisujících lepší soustředění a vnímání, počítám, že na tom něco bude.

Musím ale zmínit i další běžný vedlejší účinek, který hlásí ti samí lidé, kteří si pochvalují zlepšení kognitivních funkcí. Tím je nižší libido. Tak si na to dejte pozor.

Vy už víte, jak se rozhoduji. Nemůžu si v dobré víře udělat nějaký definitivní názor jen na základě studií na myších, které ukazují, že jedna nebo druhá houba zlepšuje paměť, ničí rakovinné buňky a zvyšuje sexuální mužnost. Na druhou stranu ani nemůžu nebrat v potaz stovky (v některých případech tisíce) let tradičního používání těchto hub pro léčbu spousty neduhů. Stejně tak nemůžu ignorovat (nebo je rovnou odepsat jako „placebo“ efekt) tisíce lidí, kteří na internetu hlásí obrovské přínosy některých z těchto hub.

Samozřejmě, že jedinou možností je sám si je vyzkoušet, což možná brzy udělám (a napíšu vám, co jsem zjistil).

Jak si vybrat doplněk stravy s houbami

Když kupujete extrakt z adaptogenních hub, dívejte se po produktech vyrobených z plodnic (samotných hub) spíš než po těch z mycelia (podhoubí). Plodnice mívají víc aktivních látek než mycelium. Extrakty z plodnic budou také dražší—vypěstovat celou houbu trvá déle než podhoubí—ale silnější účinek za to stojí.

Dívejte se po produktech, které mají vyznačený obsah beta-glukanů, ne obsah polysacharidů. Beta-glukany jsou ty jedinečně aktivní složky. Všechny beta-glukany jsou polysacharidy, ale ne všechny polysacharidy jsou beta-glukany.

Už od jejich začátků se mi líbí, co dělají ve Four Sigmatic. Tento týden náš tým vymyslel recept s jejich produktem. Mrkněte na něj a těšte se na další články o adaptogenních houbách.

Než se jich dočkáte, rád bych slyšel o vašich zkušenostech s adaptogenními houbami. Zkusili jste je? S čím vám pomohly (nebo nepomohly)? Díky, že jste se stavili.

Odkazy:

Zhao H, Zhang Q, Zhao L, Huang X, Wang J, Kang X. Spore Powder of Ganoderma lucidum Improves Cancer-Related Fatigue in Breast Cancer Patients Undergoing Endocrine Therapy: A Pilot Clinical Trial. Evid Based Complement Alternat Med. 2012;2012:809614.

Futrakul N, Panichakul T, Butthep P, et al. Ganoderma lucidum suppresses endothelial cell cytotoxicity and proteinuria in persistent proteinuric focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) nephrosis. Clin Hemorheol Microcirc. 2004;31(4):267-72.

Smiderle FR, Baggio CH, Borato DG, et al. Anti-inflammatory properties of the medicinal mushroom Cordyceps militaris might be related to its linear (1?3)-?-D-glucan. PLoS ONE. 2014;9(10):e110266.

Lin WH, Tsai MT, Chen YS, et al. Improvement of sperm production in subfertile boars by Cordyceps militaris supplement. Am J Chin Med. 2007;35(4):631-41.

Parcell AC, Smith JM, Schulthies SS, Myrer JW, Fellingham G. Cordyceps Sinensis (CordyMax Cs-4) supplementation does not improve endurance exercise performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 2004;14(2):236-42.


Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím můžu jako kouč pomoct.

Pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů