Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Existuje bezplatná alternativa Ozempicu, nikomu se do ní ale nechce

ozempic alternativa zdarma

Ozempic je lék původně určený pacientům s cukrovkou typu 2, kterým má pomáhat snižovat hladinu krevní glukózy. Jedním z vedlejších efektů jeho užívání je i úbytek hmotnosti bez toho, aby člověk musel změnit svůj jídelníček. To pro někoho může být tak lákavé, že neváhá tento přípravek brát i když cukrovkou netrpí, prostě jen proto, aby pohodlně zhubl. I proto se z Ozempicu v USA stal velký hit. Jak jsem po chvíli hledání na českém Internetu zjistil, takoví lidé se najdou i u nás. Proč není dobrý nápad tento lék brát kvůli hubnutí hezky popsal Brian Sanders v nedávném Substack příspěvku. Dozvíte se v něm i o bezpečné alternativě, která vás nebude stát ani korunu. Dnes vám přináším překlad tohoto zajímavého článku. Mimochodem, jeho Sapien strava je v podstatě totožná s Primal stravou 😉

Zajímalo by mě, jestli ve svém okolí znáte někoho, kdo některý ze zmiňovaných léků užívá kvůli hubnutí, a jestli se setkal s nějakými nepříjemnými vedlejšími účinky. Podělte se o své zkušenosti v komentářích.

Toto je můj překlad původního článku ze Substack blogu Briana Sanderse, který najdete tady. Pod čarou začíná překlad.

EN: This is a translated article. Here you can find the original post.


Při snaze o hubnutí se mnozí obracejí k farmaceutickým řešením, jako je Ozempic, agonista receptoru GLP-1, a doufají, že tak snadno vyřeší své potíže. Ozempic a jeho obdoby, včetně přípravku Mounjaro, se staly oblíbeným přípravkem pro ty, kteří se snaží shodit kila, aniž by změnili svůj životní styl. Jak však uvidíme, tento přístup je plný rizik a opomíjí základní pravdu o našem těle a zdraví.

Jak Ozempic funguje

Ozempic funguje tak, že napodobuje inkretinové hormony, které vaše tělo přirozeně produkuje po jídle. Tyto hormony, včetně GLP-1, pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi tím, že stimulují uvolňování inzulínu. Důležité je, že také zpomalují vyprazdňování žaludku, takže se cítíte déle sytí. To je důvod, proč může Ozempic pomoci při hubnutí – v podstatě oklame vaše tělo, aby se cítilo syté s menším množstvím jídla.

Iluze snadného řešení

Mnoho lidí léky, jako jsou Ozempic a Mounjaro, přitahují příslibem hubnutí beze změny stravy. Je to lákavá vyhlídka: dále jíst svou obvyklou stravu – často s vysokým obsahem zpracovaných potravin – a přesto zhubnout. Je to ovšem nebezpečná iluze. Tyto léky sice mohou snížit chuť k jídlu, ale neřeší zásadní problémy způsobené špatným stravováním.

Skrytá rizika

  • Konsolidace soudních sporů: Více než 55 žalob proti společnostem Novo Nordisk a Eli Lilly, výrobcům léků Ozempic a Mounjaro, bylo v Pensylvánii sloučeno do federálního víceoblastního sporu. Žalobci tvrdí, že společnosti dostatečně nevarovaly před závažnými nežádoucími účinky, včetně gastroparézy a střevní neprůchodnosti. Právníci předpokládají, že počet žalob by mohl vzrůst až na 10 000. ozempic-mounjaro-lawsuits-consolidated-in-federal-multidistrict-litigation
  • Závažná poranění zažívacího traktu: Žaloby se zaměřují na závažná gastrointestinální poškození způsobená těmito léky. Gastroparéza, označovaná také jako ochrnutí žaludku, je hlavním poškozením, které je v těchto žalobách uváděno. Způsobuje těžké zvracení, které může trvat i několik týdnů, spolu s dalšími příznaky, jako je bolest žaludku a pálení v zažívacím traktu. mounjaro-lawsuit
  • Tvrzení o nedostatečném varování: Žalobci tvrdí, že nebyli dostatečně varováni před možnými závažnými gastrointestinálními nežádoucími účinky spojenými s těmito léky. Ačkoli příbalové informace přípravků Ozempic i Mounjaro obsahují varování před zpožděným vyprazdňováním žaludku, není v nich výslovně použito slovo „gastroparéza“. 2023-08-lawsuit-makers-ozempic-mounjaro-meds.html

Druhý slon v místnosti

Katastrofální vedlejší účinky léků, jako je Ozempic, jsou sice alarmující, ale existuje ještě jeden zásadní důvod, proč se těmto farmaceutickým přípravkům vyhýbat. Spoléhání se na tato syntetická řešení podporuje konzumaci zpracovaných potravin – skutečných viníků metabolických poruch a nadměrného množství tělesného tuku.

Pokud užíváte léky, jako je Ozempic, a přitom si nadále dopřáváte zpracované potraviny chudé na živiny, pouze tím odsouváte větší problém. Ačkoli tyto léky omezují chuť k jídlu, což vede ke snížení příjmu potravy, mají za následek také nižší příjem životně důležitých živin a bílkovin. Úbytek hmotnosti, ke kterému dochází, jde často spíše na úkor svalové hmoty než tuku. To není jen kontraproduktivní; je to přímo škodlivé a z dlouhodobého hlediska to zhoršuje váš metabolismus.

Když konzumujete méně již tak nedostatečné stravy, zhoršujete tento problém. Krátkodobý úbytek hmotnosti se může zdát lákavý, ale dlouhodobé důsledky, včetně značného opětovného nárůstu hmotnosti po skočení léčby, vůbec nejsou žádoucí.

Červený praporek číslo 3 – úbytek svalů

Úbytek svalové hmoty je u těchto léků významným problémem. Studie ukazují, že při užívání těchto léků lidé často ztrácejí značné množství svalové hmoty, což je v rozporu se zdravým úbytkem hmotnosti. Úbytek svalové hmoty brzdí metabolismus, což vede k rychlému opětovnému nárůstu hmotnosti po vysazení léku. Klíčem k udržitelnému úbytku tuku a zlepšení metabolického zdraví je nárůst svalové hmoty spolu se změnou stravy. Zařazením silového tréninku do svého režimu si můžete vybudovat zdravý svalový základ, který podpoří váš metabolismus a postupně povede k vyvážené tělesné skladbě.

Bezplatná alternativa: Sapien strava

K těmto lékům existuje přirozená a bezplatná alternativa – Sapien strava, postavená na základních potravinách, převážně živočišného původu. Tato strava přirozeně zasytí, protože stimuluje produkci GLP-1 ve střevech, stejného hormonu, na který se zaměřují léky jako Ozempic.

Pravdu o tomto řešení lidé často nechtějí slyšet, protože je nutí přehodnotit své stravovací návyky. Lidská povaha tíhne k pohodlí a zkratkám, takže představa výrazných změn ve stravování nikoho moc neláká. Pokud však jde o výživu vašeho těla, žádné zkratky neexistují. Neustálá konzumace zpracovaných potravin je tikající časovanou bombou, která nakonec vede k široce rozšířeným zdravotním problémům, jež trápí moderní společnost.

Stačí přenastavit chutě a nebát se objevovat nové oblíbené pokrmy. I když nikdo nezpochybňuje, že pizza je skvělá, nemusí být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku. Považte ten požitek ze šťavnatého stejku, uspokojivou chuť hamburgerových placiček posypaných sýrem a grilovanou cibulí nebo prosté potěšení ze slaniny a vajec doplněných čerstvým ovocem. Tyto pokrmy jsou nejen chutné, ale také plné živin a velmi zdravé. Ve společnosti však pořád uslyšíte názory, které mnohé lidi přesvědčí, že tato plnohodnotná jídla jsou zdraví škodlivá.

Když přejdete od rychlého občerstvení a/nebo zpracovaných potravin k těmto výživným a sytým alternativám, najdete novou radost z jídla. Není to jen o vyřazení určitých potravin. Znamená to přijmout životní styl, při kterém se budete cítit sytí, jídlo si vychutnáte a přirozeně budete postupně ztrácet přebytečný tělesný tuk a zlepšovat své metabolické zdraví.

Nepříjemná pravda

Přechod na stravu zaměřenou na přirozené potraviny s vysokým obsahem živin je pro mnohé náročný, zejména vzhledem k lákavé snadné pomoci v podobě farmaceutických léků. Důsledky toho, že si místo změny stravy vyberete „zázračnou pilulku“, jsou však hrozivé. Skutečné zdraví a hubnutí nenajdeme v lahvičce na předpis, ale ve výživných, plnohodnotných potravinách, na kterých jsme se vyvinuli. Vzhledem k tomu, že čelíme stupňující se epidemii chronických onemocnění a obezity, je čas přehodnotit náš přístup ke zdraví. Zdá se, že to, co nám nabízí příroda, je tím nejlepším lékem.

-Brian

PS: Pokud se vám tento článek líbil, podpořte prosím naše místní rančery z Nose to Tail a zvažte možnost stát se placeným předplatitelem.


Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a tělo, na které se můžete spolehnout a budete si v něm cítit fajn? Můžete!
Nebojte se požádat o pomoc.

Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.

Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.


Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů