Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Na letošní konferenci Collaborative Science, za kterou stojí Dave Feldman se svým týmem, vystoupil vedle dalších skvělých řečníků i Dr. David Diamond. Mluvil o vlivu vysoké hladiny LDL na riziko vzniku srdečních onemocnění. Pokud jste nějakou dobu na nízkosacharidové stravě, máte vysoký HDL cholesterol a nízké triglyceridy, ale trápí vás vysoká hladina LDL, pak po shlédnutí jeho skvělé přednášky budete spát mnohem klidněji. Na přednášku se můžete podívat tady. Já vám nabízím její dost podrobný přepis do češtiny. Jako vždy, u jednotlivých kapitol najdete časovou značku k videu.
Zajímalo by mě, jestli jste se z přednášky dozvěděli něco nového, zajímavého nebo překvapivého. Pište, prosím, své postřehy do komentářů.
LMHR – zkratka Lean Mass Hyper Responder. Fenotyp lidí, kteří mají na nízkosacharidové stravě velmi vysokou hladinu LDL, zároveň vysokou hladinu HDL a nízkou hladiny triglyceridů.
CVD – zkratka Cardio Vascular Disease. Kardiovaskulární onemocnění.
TG – triglyceridy neboli triacylglyceroly. Druh krevních lipidů, který najdete na základním lipidovém panelu.
FH – familiární hypercholesterolemie (popis najdete dál v textu).
CAC – zkratka Coronary Arteries Calcification. Kalcifikace věnčitých tepen. Dá se měřit magnetickou rezonancí.
CHD – zkratka Coronary Heart Disease. Ischemická choroba srdeční.
LDL-C – LDL cholesterol.
Pokud se chcete dozvědět víc o jednotlivých druzích cholesterolu, mrkněte na tento článek.
Dr. David Diamond je profesor neurověd, který ve svém výzkumu a přednáškách zpochybňuje konvenční názory na cholesterol a kardiovaskulární zdraví. V této přednášce chce rozbít mýty o LDL cholesterolu. A snížit obavy z vysoké hladiny LDL u lidí, kteří jsou na nízkosacharidové stravě nebo odpovídají LMHR fenotypu (vysoká hladina LDL a HDL, nízká hladina triglyceridů).
Před 46 lety začal svou kariéru vědce v oboru neurověd. Čtyři dekády zkoumal PTSD (post traumatická stresová porucha) a Alzheimerovu chorobu. Na tento výzkum přijímal dotace od mnoha vládních organizací.
Přednáška se ale týká tématu, které je pro něj mnohem osobnější, za jehož výzkum nikdy nepřijal žádné peníze.
Před 25 lety doktoru Diamondovi diagnostikovali extrémně vysoké riziko rozvoje srdečních onemocnění na základě vyšetření hladin cholesterolu. Tehdy mu naměřili hladinu triglyceridů (TG) o hodnotě 771 mg/dl (8,7 mmol/l) a HDL 34 mg/dl (0,88 mmol/l). Poměr TG/HDL měl tedy téměř 23, což bylo více než 10krát vyšší než hodnota, která byla považována za zdravou. Při jiných odběrech měl TG dokonce až na hodnotách kolem 1000 mg/dl (11,3 mmol/l). Jeho lékař se ho opakovaně snažil přesvědčit, aby začal brát několik léků, což ovšem doktor Diamond udělat nechtěl. Místo toho se rozhodl studovat biochemii TG a HDL. Přitom si uvědomil, že příčinou jeho vysoké hladiny TG byla strava velmi bohatá na sacharidy. Snížil tedy jejich příjem, což vedlo ke zhubnutí a ke snížení hladiny TG o přibližně 75 %. Zároveň se zvedla hladina HDL asi o 25 %.
Jakmile hladina TG klesla na úroveň, která dovolovala změřit hladinu LDL, ukázalo se, že hladinu LDL má doktor Diamond velmi vysokou. A tak vznikl nový problém, kdy se sice David cítil velmi dobře, ale jeho lékař ho nabádal k užívání léků včetně statinů. Lidé s vysokou hladinou LDL jsou často konfrontováni s myšlenkou, že vysoká hladina LDL údajně velmi zvyšuje riziko rozvoje srdečních onemocnění. Dokonce i když odpovídáte LMHR fenotypu nebo jste celkově zdraví.
Dr. Budoff srovnal ukazatele lidí s LMHR fenotypem s pacienty trpícími familiární hypercholesterolemií (FH). To jsou lidé, kteří mají poruchu zpracování krevních lipidů. Od narození mají extrémně vysokou hladinu LDL a má se za to, že mají vysoké riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.
Doktor Diamond ukazuje závěry studie, která zkoumala úmrtnost lidí s FH v prvních 4 dekádách života. Zjistila, že v tomto období jich umírá o trochu víc než lidí v běžné populaci (statisticky nevýznamný rozdíl). To znamená, že většina FH lidí neumírá do čtyřicátého roku života. Zajímavé je, že po 40. roce je míra úmrtnosti lidí s FH nižší než u běžné populace. U lidí ve věku 70-79 je tento rozdíl statisticky významný. V tomto věku lidé s FH umírají asi o 40 % méně než jejich vrstevníci z běžné populace. Když se podíváme na příčiny úmrtí pacientů s FH v této věkové skupině, zjistíme, že mají běžnou míru úmrtí na kardiovaskulární onemocnění (CVD). Také mají o 50 % nižší úmrtnost na rakovinu a přibližně o 70 % nižší úmrtnost další nemoci. Čili lidé s FH jsou zdravější než běžná populace.
I když by to určitě překvapilo každého medika nebo kardiologa, výzkumy opakovaně potvrzují, že lidé s extrémně vysokými hladinami cholesterolu se dožívají vysokého věku.
Není to jen případ lidí s FH. Dr. Diamond společně s týmem odborníků prozkoumal dostupnou literaturu na téma úmrtnosti lidí s velmi vysokou hladinou LDL. A nenašli jedinou studii, která by ukazovala vyšší úmrtnost lidí s vysokou hladinou LDL v porovnání s lidmi s nízkou hladinou.
Proč jsou tedy starší lidé s vysokou hladinou LDL tak zdraví? LDL je součástí našeho imunitního systému. Experimenty na myších ukazují, že vysoká hladina LDL chrání před smrtícími účinky infekcí.
Jistá studie 10 let sledovala 30 tisíc lidí a zkoumala u kolika z nich se rozvinula sepse (lidově otrava krve). Jde o extrémní imunitní reakci organismu na infekci, kdy imunitní systém útočí na orgány a může je vážně poškodit, což může vést až ke smrti. U lidí s nejnižšími hladinami LDL byla mnohem větší pravděpodobnost sepse a vážného poškození orgánů. Účinek byl stejný u lidí s přirozeně nízkou hladinou LDL i u těch, kteří brali statiny. Autoři výsledky interpretovali tak, že kvůli nízké hladině LDL nebyl imunitní systém schopný účinně odklízet bakteriální toxiny z krve. Lidé s nízkou hladinou LDL mají méně účinný imunitní systém v boji s infekcemi i rakovinou.
Další studie sledovala lidi s FH, kteří všichni brali statiny, z pohledu rozvoje kardiovaskulárních onemocnění (CVD). Po 10 letech část z nich netrpěla žádným kardiovaskulárním onemocněním (červená čára na obrázku níže) a u části z nich se nějaká forma CVD rozvinula (modrá čára na grafu). Obě skupiny měly v podstatě stejné hladiny LDL. V čem se nejvíc obě skupiny lišily bylo CAC skóre (ukazatel kalcifikace věnčitých tepen). Ti se srdečním onemocněním měli i podstatně vyšší hladinu krevní glukózy na lačno. Tyto dva ukazatele metabolického zdraví se tak ukazují jako mnohem důležitější než LDL.
V roce 2020 doktor Diamond s kolegy publikoval práci, ve které zjistili, že FH pacienti, u kterých se rozvinula ischemická choroba srdeční, měli inzulínovou rezistenci. V porovnání s lidmi bez FH, měli pacienti s FH a nízkou hladinou inzulínu a bez nadváhy srovnatelnou míru výskytu ischemické choroby srdeční. Tento výskyt se dramaticky zvýšil až u FH pacientů, kteří měli vysokou hladinu inzulínu a byli obézní. Samotná hladina LDL ve studii nesouvisela s výskytem ischemické choroby srdeční. Hladina inzulínu a obvod pasu hrály zásadní roli.
Studie z roku 2005 zkoumala riziko rozvoje ischemické choroby srdeční u lidí s FH, kteří nebrali statiny. Skupina s ischemickou chorobou srdeční (CHD, červené sloupce na grafu) měla srovnatelné hodnoty celkového cholesterolu a LDL se skupinou bez CHD (modré sloupce). Ti s CHD měli lehce nižší HDL a mírně vyšší triglyceridy (TG). Co ale hrálo zásadní roli byl polymorfismus v genu zodpovědném za produkci protrombinu (faktor srážlivosti krve). Tento polymorfismus se netýká jen lidí s FH, ale kohokoli. Lidé s tímto polymorfismem mají vyšší výskyt srdečních onemocnění kvůli vyššímu výskytu krevních sraženin. Důležité je, že tento faktor nijak nesouvisí s hladinou LDL.
Doktor Dimond s kolegy prozkoumal dostupnou literaturu k výskytu ischemické choroby srdeční u lidí s FH. Zjistili, že kdykoli výzkumníci měřili faktory srážlivosti krve, byl mezi nimi a výskytem CVD mnohem silnější vztah než s LDL. Pacienti s FH, kteří trpěli předčasným výskytem CVD, měli zvýšené faktory srážlivosti, jako je fibrinogen. A také sníženou schopnost blokovat výskyt sraženin.
Lidé se většinou soustředí jen na LDL a úplně ignorují tyto další faktory, které mnohem spolehlivěji predikují, u koho se rozvine nějaká forma srdečních onemocnění.
Odpověď na otázku, jestli je LDL úplně nevinné, co se týká vzniku srdečních onemocnění, není úplně jednoduchá.
Je třeba rozlišovat mezi velikostí LDL, která reaguje na náš metabolismus. Když jsme zdraví a máme nízké TG, vysoký HDL a nízkou hladinu krevního cukru, produkujeme převážně velké nadýchané LDL částice. Lidé, kteří mají nízký HDL a vysoké TG a krevní cukr, naopak mají spíše malé husté LDL částice. Tyto malé husté LDL částice často nacházíme u lidí, kteří nemají zdravý metabolismus.
Studie, která více než deset let zkoumala vztah velikosti LDL částic a míry výskytu ischemické choroby srdeční, zjistila, že lidé s velkým počtem malých hustých LDL mají mnohem vyšší riziko ischemické choroby srdeční než lidé s nízkým počtem malých hustých LDL částic. Velké nadýchané LDL částice neměly žádný vztah se srdečními příhodami.
LDL-C(holesterol) je souhrnný ukazatel, který vám neřekne, jaká část LDL částic patří mezi malé husté a kolik máte těch velkých nadýchaných. Při přechodu na nízkosacharidovou stravu nám ubude oněch škodlivých malých hustých LDL částic a přibude velkých nadýchaných. To může zvýšit celkovou hladinu LDL-C. Tohle slučování počtu škodlivých a neškodných LDL částic do jednoho čísla dělá z LDL-C špatný ukazatel metabolického zdraví.
Hodnota LDL-C je dále kontaminována LP(a), což je struktura velmi podobná LDL, ale funguje velmi rozdílně. LP(a) hraje roli v rozkladu krevních sraženin. Jeho vysoká hladina může snižovat schopnost rozbíjet sraženiny. Autorům jedné studie se podařilo oddělit LP(a) od hodnot LDL-C. Došli pak k závěru, že když od LDL-C oddělíte LP(a), LDL-C ztratí souvislost s rizikem srdečních onemocnění.
Studie z roku 2001 zkoumala vztah poměru TG/HDL k riziku ischemické choroby srdeční u lidí s normální i vysokou hladinou LDL. Zjistila, že ti, co mají ideální poměr TG/HDL, tedy pod hodnotou 1,7, mají velmi nízké riziko. Ti, co mají špatný poměr TG/HDL, tedy nad 3,1, mají mnohem vyšší riziko rozvoje ischemické choroby srdeční. A tohle platí jak pro lidi s hodnotou LDL nižší než 170 mg/dl (4,4 mmol/l), tak pro ty s vyššími hodnotami LDL. Autoři tak usoudili, že není důvod, aby lidé s vysokou hladinou LDL ale s nízkými TG a vysokou hladinou HDL brali léky na snížení hladiny cholesterolu.
Jedna studie přezkoumávala data z původní studie přínosů statinů známé jako „4S“ z pohledu poměru TG/HDL. Všichni účastníci stude měli vysokou hladinu LDL (mezi 176-195 mg/dl, tj. 4,6-5 mmol/l). Autoři identifikovali dvě skupiny účastníků. Jedni měli nezdravý poměr TG/HDL o hodnotě 5,9. Druzí měli zdravý poměr 1,4 (měli podobné hladiny LDL, HDL a TG jako lidé s LMHR fenotypem).
Když podali statin lidem ze skupiny s nezdravým poměrem, došlo ke snížení hladiny LDL a zároveň o 15 % kleslo riziko srdeční příhody. Dr. Diamond zde upozorňuje, že to je nejsilnější pozitivní účinek statinu, jaký kdy ve studiích viděl. Když podali statin lidem ve skupině se zdravým poměrem TG/HDL (kteří už i bez statinu měli podstatně nižší riziko srdeční příhody), také došlo ke snížení hladiny LDL, ale riziko srdeční příhody kleslo pouze nevýznamně.
Máte tedy možnost volby. Pokud máte vysokou hladinu LDL a TG a nízkou hladinu HDL (což znamená, že nejste metabolicky zdraví), můžete brát statin a podle této studie to pro vás bude mít přínos. Ale s přínosy přichází i vedlejší účinky statinů, mezi které patří zhoršení kognitivního zdraví, vyšší výskyt cukrovky a problémy se svaly. Nebo můžete snížit svou hladinu TG a zvýšit HDL změnou stravy a životního stylu.
Další studie zkoumala účinek jiného statinu u lidí s vysokou hladinou LDL. Účastníci byly rozděleni do dvou skupin na ty s nízkou hladinou HDL (metabolicky nezdraví) nebo s vysokou hladinou HDL (metabolicky zdraví). Opět, u těch s nízkou hladinou HDL došlo po podání léku ke snížení rizika srdeční příhody. Ti s vysokou hladinou HDL měli i bez léku nižší riziko než účastníci v první skupině. A po podání léku se jejich riziko významně nezmenšilo.
Proč vlastně statiny pomáhají lidem s horším metabolickým zdravím? Už desítky let víme, že statiny mají tzv. pleiotropní účinky. Mají protisrážlivé a protizánětlivé účinky. Mohou tak být přínosné pro lidi, kteří mají vyšší hladinu zánětu v těle a vyšší tvorbu krevních sraženin. Podle doktora Diamonda přínosy statinů nemají nic společného s jejich vlivem na snížení hladiny LDL. Nejvyšší vliv mají jejich pleiotropní účinky. Ale zde opět připomíná, že s užíváním statinů se pojí i dobře popsané ale z velké většiny ignorované vedlejší účinky.
Velmi důležitou roli v rozvoji kardiovaskulárních onemocnění může hrát glykokalyx. To je vnitřní ochranná vrstva cév. Při zdravém fungování zabraňuje styku různých částic krve s cévní stěnou. Když máme v krvi víc malých hustých LDL částic, víc triglyceridů a glukózy, může dojít k poškození glykokalyxu a v cévních stěnách se může začít ukládat vápník a shlukovat se tam malé husté LDL částice až vznikne plak.
Jedna studie zkoumala prediktory rozvoje srdečních onemocnění u lidí bez předešlé historie těchto nemocí. Mezi zkoumanými rizikovými faktory bylo pohlaví, věk, hyperlipidemie, neléčená cukrovka typu 2, aktivní kouření, rodinná anamnéza a poškození glykokalyxu (PBR 5-25). Právě poškození glykolalyxu se ukázalo jako nejsilnější prediktor rozvoje srdečních onemocnění.
Většinu prezentovaných témat najdete v práci, kterou Dr. Diamond publikoval v roce 2022 společně s doktory Benem Bikmanem a Paulem Masonem. Hlavní závěry najdete na následující grafice.
Závěrem dostanete doporučení na tři knihy, do kterých doktor Diamond přispěl několika kapitolami. Obzvláště pak doporučuje knihu Ketogenic.
Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a postavu jako ze žurnálu?
Můžete! Stačí jen vědět, jak na to, a chtít pro to něco udělat.
Nebojte se požádat o pomoc.
Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.
Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.