Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Co říká psychiatrička a odbornice na zdraví a výživu mozku o mase? Doktorka Georgia Ede nedávno vydala velmi dobře hodnocenou knihu o vlivu stravy na mozek. Jelikož českých článků na toto téma je pořád jako šafránu (a když už nějaký najdete, často omílá staré mýty), rozhodl jsem se přeložit nedávný kratičký článek přímo od doktorky Ede. Přečtěte si , co odbornice na zdraví mozku říká o mase.
Toto je můj překlad původního článku Goergie Ede, který najdete tady. Pod čarou začíná překlad.
EN: This is a translated article. Here you can find the original post.
Maso je pro vás přínosné. Existují odborníci, kteří se mnou možná budou nesouhlasit. A mnoho vědců stále hledá důkazy, které by maso spojovaly například se srdečními chorobami.
Jako psychiatra z Harvardu, který se specializuje na nutriční a metabolickou psychiatrii, mě však již dlouho zajímá vztah mezi jídlem a zdravím mozku i celkovou pohodou. A při svém výzkumu jsem zatím nenašla žádný věrohodný a přesvědčivý zdravotní argument proti konzumaci jakéhokoli druhu masa (včetně červeného masa, mořských plodů a drůbeže).
Žádná jiná skupina potravin není dostatečně výživná, bezpečná ani geograficky dostupná, aby ji bylo možné doporučit jako zdravý základ optimální lidské stravy.
Takže kdybych si mohla dovolit kupovat jídlo jen z jedné skupiny potravin, dala bych přednost masu.
Maso je vhodné pro zdraví střev, protože je nedráždí, je snadno stravitelné a podporuje zdravou hladinu inzulínu, aniž by způsobovalo prudké zvýšení hladiny glukózy v krvi.
Poskytuje také všechny makroživiny a mikroživiny, které potřebujeme, včetně těch, které je obtížné nebo nemožné získat z rostlinných potravin. Je například vynikajícím zdrojem všech vitaminů skupiny B, včetně B7, kterého rostliny obsahují velmi málo, a B12, který rostliny neobsahují vůbec.
Pouze maso obsahuje hemové železo, což je forma železa, která je pro nás nejméně třikrát lépe vstřebatelná než nehemové železo v rostlinách. A pouze potraviny živočišného původu obsahují formu MK-4 vitaminu K2, která se lépe vstřebává (a je to forma, kterou využívá lidský mozek).
Někteří vědci dokonce tvrdí, že konzumace masa nás učinila lidmi – totiž, že nám umožnila věnovat méně energie a místa v těle dlouhému střevnímu traktu potřebnému ke zpracování stravy s vysokým obsahem vlákniny a rostlin, takže jsme mohli investovat více energie do vývoje našeho jedinečně velkého mozku.
Jak správně zařadit maso do vašeho jídelníčku:
Existuje spousta nezodpovězených otázek o výživě, ale řekla bych, že odpověď na otázku „Patří maso do lidské stravy?“ zní jednoznačně ano.
Doktorka Georgia Ede je vystudovaná psychiatrička z Harvardu, která se specializuje na výživu a metabolismus mozku. Její 25letá klinická praxe zahrnuje 12 let práce psychiatra a výživového poradce na Smith College a Harvard University Health Services. Je také autorkou knihy „Change Your Diet, Change your mind“ (Změňte svou stravu, změňte svou mysl).
Doktorka Ede v tom má jasno. Jak to máte s masem vy? Máte nějakou silnou osobní zkušenost, kdy vám konzumace masa pomohla s psychickými potížemi? Podělte se o ni, prosím, v komentářích.
Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a tělo, na které se můžete spolehnout a budete si v něm cítit fajn? Můžete!
Nebojte se požádat o pomoc.
Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.
Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.