Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Možná už v tom máte jasno, možná si něčím nejste jisti a možná v tom nevidíte žádný rozdíl. Proč si tedy nepovědět, jaké jsou rozdíly mezi Primal a Paleem? A kdo jiný by tuto otázku mohl zodpovědět lépe než Mark Sisson? Proto pro vás dnes mám připravený překlad jeho článku popisující rozdíly mezi Primal a Paleem.
Původní článek najdete ZDE.
EN: This is a translated article. Here you can find the original post.
Pod čarou už následuje překlad.
Paleo dieta a Primal Blueprint způsob stravování (známý také jako Primal) jsou založeny na podobné evoluční vědě. Ta říká něco takového. Naše moderní západní strava má pramálo společného s tím, jak se stravovali naši prapředci po nějakých 100 000 let lidské evoluce. Místo toho, od zemědělské revoluce před nějakými 10 000 lety, jsme přijali způsob stravování, kterému není naše fyziologie přizpůsobena. Když se základy naší stravy vrátí ke vzoru našich před-zemědělských předků, dostaneme se do souladu s naší fyziologií. Jednodušeji řečeno: jezme jako naši předci a budeme zdravější.
Základem Paleo diety i Primal Blueprint je doporučení omezit příjem sacharidů (hlavně obilovin) na minimum potřebné pro váš výkon, jíst více bílkovin a tuku a zahrnout spoustu zeleniny. Ale i přes tento společný základ mezi oběma přístupy existují klíčové rozdíly.
Když Primal vznikal (někdy kolem doby, kdy jsem psal první vydání Primal Blueprint — stále se vyvíjející šablonu mé vize Primal Blueprint stravování a životního stylu), hlavním rozdílem mezi Paleem a Primal byl názor na roli nasycených tuků ve stravě.
Loren Cordain a mnoho dalších lidí v paleo komunitě se drželi tradičního pohledu na nasycené tuky, jako na toho strašáka, který zvyšuje cholesterol a přispívá k onemocnění srdce, zatímco Primal Blueprint je vnímal jako neutrální, stabilní zdroj tuku důležitý pro energii, fungování mozku, výrobu hormonů a stavbu buněk. Fanoušci palea doporučovali jíst libové maso, vyhýbat se máslu a omezit kokosový olej. Primal komunita naopak poukazovala na mnoho příkladů kdy lovci-sběrači dávali přednost tučnějším částem ulovené zvěře, dostatek důkazů o konzumaci morku paleolitickými lidmi a na rostoucí počet moderních studií, které napravují pověst nasyceného tuku. Postoj palea se od té doby změnil, takže v tomto ohledu už není žádný velký rozdíl.
Dalším velkým rozdílem je pohled na mléčné výrobky. Paleo zakazuje mléčné výrobky a považuje je téměř za toxické, protože jsme se na ně nestihli adaptovat. Dívá se na mléčné bílkoviny, hlavně kasein, jako na alergeny působící potíže. Primal se na to dívá jinak. I když uznáváme, že mléčné výrobky mohou být problematické pro lidi citlivé na laktózu a mléčné bílkoviny, považujeme plnotučné mléčné výrobky, ideálně čerstvé, kysané a/nebo z mléka od zvířat chovaných na pastvě, za fantastický zdroj zdravých tuků, bílkovin dobrých pro imunitu a stavbu svalů a lehce stravitelného vápníku.
Dalším velkým rozdílem je přístup k zelenině v šedé zóně, která zahrnuje brambory, papriky, lilek a rajčata. Já všechnu tuhle zeleninu miluji. Nejím moc brambor, ale když hledám vydatný zdroj škrobu a zrovna není sezóna fialových sladkých brambor, klidně si dám obyčejné světlé brambory. A nechtějte, abych začal o tom, jak jednoduché je z uvařených a vychladlých brambor udělat hranolky během pěti minut. Čili papričky a rajčata mají v mém jídelníčku pevné místo. Paleo je zde opatrnější a tuto zeleninu označuje za potenciální spouštěč syndromu propustného střeva a zánětu. Obzvlášť nepřátelští jsou ke světlým bramborám.
Primal miluje kávu, zatímco paleo ne.
Luštěniny nejsou tak problematické, jak jsem si původně myslel, ale paleo je pořád omezuje. Já říkám klidně si je dejte, když vám chutnají a nedělají vám potíže. Paleo ne.
Když se přenesete přes opačný pohled na kávu, skeptický postoj k luštěninám a názory na brambory, zeleninu v šedé zóně a mléčné výrobky, moc rozdílů mezi paleo a Primal stravováním nenajdete. Největší rozdíl je v pojmenování: paleo dieta je dieta, zatímco Primal Blueprint je životní styl. Často uslyšíte „udělejte z toho životní styl, ne dietu“. To je skvělá rada. Diety nefungují. Jsou již navržené s určitým koncem, s „cílovou hmotností“, které když lidé dosáhnou, tak s dietou končí.
Naopak, Primal Blueprint funguje jako široký, celostní přístup k životu, nejen k jídlu. I když souhlasím s většinou názorů a návrhů paleo stravování, jídlo je jen jedním kolečkem ve stroji. Zdraví, štěstí a pohoda závisí na mnoha faktorech, jako je spánek, cvičení, sociální kontakt, mentální stimulace, kontakt s přírodou, životní naplnění a vystavení se světlu. Jen vzácně najdete lidi, kteří tomu rozumí a snaží se spojit všechny tyto základní roviny lidské existence—kteří je umí všechny pospojovat dohromady a vnímat souvislosti i mezi zdánlivě nesourodými kousky. Primal Blueprint tohle dělá mnohem lépe než většina ostatních „diet“.
Existují i další důležité rozdíly mezi Primal a paleo přístupem ke zdraví.
Cordain je rezolutní a čestný muž vědy, který svá doporučení zakládá na velkém množství prostudované literatury. Přestože nesouhlasím se vším, co řekne (a s většinou souhlasím), nic neříká jen tak. Nesnaží se z palea udělat zákon. Ale někteří přísnější zastánci paleo a priori odmítají cokoliv, co jen zavání neolitem. To je nečestné a přicházíte tím o spoustu skvělých věcí.
Primal je skvělý výchozí bod, generátor hypotéz, experimentů a otázek. Na moderní vymoženosti se Primal Blueprint dívá skepticky, ale a priori je neodmítá (no, možná ne úplně všechny).
Primal lidi nejsou žádní primitivní zaslepenci. Jsme pragmatici. Když to funguje, tak to prostě funguje—i když je to moderní.
Například, Primal Blueprint doporučuje rozumné používání doplňků stravy, abychom vyvážili stres a škodliviny, které na nás dnes působí. Grok také zažíval stres—například vyčerpávající lov, setkání s jedovatým hadem nebo velkou kočkou, nebo boj o zdroje (nebo ženy). Grok nemusel čelit chronickému stresu, se kterým se musí potýkat moderní člověk—dlouhé dojíždění do práce, hromadící se složenky, hypotéka, stres z 24-hodinového vysílání senzačních zpráv. Grokův svět byl relativně čistý, bez průmyslových zplodin, znečištění, těžkých kovů a xenoestrogenů. V dnešním světe toho máme spoustu. Doplňky stravy mohou snižovat dopad některých z těchto nevyhnutelných moderních zdrojů stresu.
I když Grok nejedl práškovou syrovátkovou bílkovinu s čokoládovou příchutí, pořád je to pohodlný způsob jak pomoci růstu svalů po tréninku nebo zlepšit hladinu glutathionu. Kromě toho, vlastní zkušenost s kolagenovými doplňky, které mi znatelně zlepšily mobilitu a sílu šlach, mi říká, že pokud nechci téměř denně vařit vývar z kostí nebo jíst velké množství vnitřností, raději bych měl brát kolagenové doplňky
Primal lidi si uvědomují nebezpečí trávení příliš mnoho času v digitálním světě na úkor toho fyzického. Ale moderní technologie využívají k posílení zdraví, ne k jeho oslabení. Tyto technologie jsou pouhé nástroje a vy jste chytrá opice, která si čte tento článek na zařízení připojeném ke globální síti.
Spousty lidí milují pobyt venku, ale stravují se hrozně. Miliony fanatiků do cvičení si opravdu užívají zvedání činek a sprintování, ale všechen svůj volný čas tráví hleděním do telefonu. Prakticky každý, koho se zeptáte, připustí že „opravdové jídlo“ je lepší než „zpracované jídlo“. Na každého člověka, který říká „vyspím se až v hrobě“, připadá víc těch, kteří si váží kvalitního spánku po celou noc. Meditace a další metody snižování stresu rostou jako houby po dešti. Téměř každý rád tráví čas s lidmi, které miluje a má rád. Spousta lidí ráda chodí bosky, alespoň doma.
Primal má tendenci zaujmout lidi, kteří by jinak ohrnovali nos nad myšlenkou vyzkoušet „tu paleo dietu“. Možná přiláká vegetariánského turistu a možná se ta osoba dozví o důležitosti zvedání těžkých věcí, jezení nezpracovaných potravin a zbavení se lepku. Možná si občas dá steak (na nikoho netlačím).
Nikdo není dokonalý. Všichni děláme chyby. A někdy „chyba“ není chyba. Někdy si prostě jen chceme dát kousek pizzy a pivo a dlouho do noci sledovat zápas. To je v pořádku. Možná se následující ráno nebudete cítit nejlíp, ale na to jste připraveni a akceptujete to. Důležitý je informovaný souhlas.
Pružnost umožňuje Primal Blueprintu přizpůsobit se postupujícím vědeckým poznatkům. Tady nemáme na vybranou. Věda se vyvíjí. Nikdy se na dlouho nezastaví. Nezpomalí kvůli vašim předsudkům. Pořád se hýbe. A Primal se pohybuje s ní. Například já jsem během let upravil svůj postoj k přijímanému množství bílkovin a dnes říkám, že možná nepotřebujeme tolik bílkovin, kolik jsem dříve obhajoval na základě vědeckých poznatků dostupných v té době.
Dalším dobrým příkladem je, jak rostoucí poznatky populační genetiky odhalují, že lidská evoluce se nezastavila před 10 000 lety, a že lidé z jedné části světa nejsou geneticky stejní jako lidé v jiných částech. Od požadavků na živiny, přes metabolismus makroživin až po poměr druhů svaloviny, vaše osobní genetické odchylky mohou částečně určovat pro vás nejlepší chování pro optimální zdraví, stravu a cvičení. Tato vědní disciplína je ještě v plenkách a stále je zde spousta nezodpovězených otázek. Ale já ji sleduji se zatajeným dechem.
Primal Blueprint jsem navrhnul jako průvodce všemi oblastmi zdravého života a díky pomoci a přispění Primal komunity v poslední dekádě tuto roli dnes splňuje lépe než kdykoliv předtím. Přiznejme si, že někdy se to semele tak, že je těžké stravovat se perfektně. Někdo se třeba vůbec nechce starat o to, jak jí. Rádi se na Primal Blueprint díváme jako na jakýsi detailní obal. Vědomosti a úsilí, které vložíte do každé z oblastí (strava, pohyb, doplňky stravy, zvládání stresu, spánek atd.) mohou hrát podstatnou roli, když vám peripetie každodenního života zabrání udělat 100% v dané oblasti.
Paleo je dobrý návod, jak jíst. Funguje to. Nechápejte mě špatně.
Ale to nestačí.
Primal je na jedné úrovni jakýmsi návodem, jak jíst, žít a hýbat se v souladu s vaší fyziologií. Na další úrovni je to operační systém pro kladení otázek o zdraví, dělání dobrých rozhodnutí a objevování nejlepších postupů pro obohacení života.
Já vím, který směr preferuji.
Tak a teď se zeptáme vás na vaše zkušenosti s Primal Blueprintem a jak jste se k němu dostali? Dostali jste se k PB přes paleo? Co si myslíte o rozdílech a o přidané dimenzi Primal Blueprint? Díky za přečtení.
Tento článek byl původně zveřejněn v roce 2008. Podstatně jsem ho přepsal, aby odrážel posun jak v paleo hnutí, tak v Primal Blueprint filozofii v posledních pár letech.
Tak co, překvapily vás některé rozdíly nebo jste o všech věděli? Doufám, že se vám článek líbil. Nebojte se napsat nějaký komentář.
Rádi byste přešli na primal životní styl hledáte podporu? Zarezervujte si nezávazný 30 minutový hovor, kde zjistíte, jak vám můžu jako kouč pomoct.
Dobry den,
Primal (Blueprint) je pro mne novinka. Experimentoval jsem s delenou stravou a fungovalo to – citil jsem se lepe. Prejit na paleo se mi zdalo prilis radikalni, ale primal se mi zda prijatelny (s pragmatickym pristupem, ze obcas „zhresim“).
Vyzkousim to
dedo Yozo