Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Proč si můžeme jednoduše spočítat, že na moderních potravinách budou lidi tloustnout a stonat

Brian Sanders moderní potraviny

Toto je můj překlad původního článku ze substack blogu Briana Sanderse, který najdete tady. Pod čarou začíná překlad.

EN: This is a translated article. Here you can find the original post.


Koncept stravy našich předků není jen romantickou představou dávných časů. Je to důležitá skutečnost, která potvrzuje zásadní věc: všichni živočichové prospívají na stravě, na které se vyvinuli, a člověk není výjimkou. My jsme však z této cesty sešli a naše zdraví na to doplatilo. Řeknu vám proč.

Strava našich prapředků: hustota živin a energie v rovnováze

Po většinu lidské historie se naši předkové museli spoléhat na to, co jim poskytovala příroda: na základní potraviny bohaté na bílkoviny, vitamíny, minerály a esenciální tuky. Tyto potraviny měly vysoký poměr živin k energii a poskytovaly tělu přesně to, co potřebovalo, bez přebytků.

Dnes je tato rovnováha narušena.

Moderní potraviny: nízký poměr živin k energii

Vstupte do éry moderních zpracovaných potravin. Tyto potraviny, plné rafinovaných tuků, přidaných cukrů a zbavené základních živin, představují výrazný odklon od toho, co jsme jedli v minulosti. Poměr živin k energii se prudce snížil, takže je matematicky nemožné živit se jimi bez nadměrného příjmu energie.

Podívejme se, proč je to problém.

Přebytečná energie: cesta k obezitě

Ve stravě našich dávných předků byly živiny a energie vyvážené. V současné době mají ale všichni, kdo se stravují moderně, nedostatečný příjem živin s nadměrnou spotřebou energie. Tělu nezbývá nic jiného než tento přebytek energie ukládat jako tuk.

Nadváha není jen estetickým problémem, ale i velkým zdravotním rizikem. Podstata problému spočívá v takzvaném „osobním tukovém limitu“. Po překročení této hranice tělo ukládá přebytečnou energii jako viscerální (meziorgánový) tuk, což je obzvláště škodlivý typ tuku, který může způsobit metabolické problémy i u osob s nízkou tělesnou hmotností.

Chronická onemocnění: inzulínová rezistence a další

Inzulínová rezistence je temný stín, který vrhá strava s vysokým obsahem prázdných kalorií. Je hlavní příčinou většiny chronických onemocnění a začíná špatnou stravou. Hromadící se viscerální tuk oslabuje schopnost těla regulovat inzulín, což vede ke kaskádě zdravotních problémů.

Tragédií moderního stravování není jen epidemie obezity, ale i za ní schované chronické nemoci, které se staly až příliš častými. Tyto neduhy jsou přímým důsledkem odklonu od stravy našich předků.

Bitva s hladem: vítězí potraviny, které zasytí

Boj proti obezitě a chronickým onemocněním není jen bojem pevné vůle. Když je váš jídelníček plný potravin s nízkým poměrem živin k energii, nemůžete se jednoduše rozhodnout, že budete jíst méně. V takové situaci hlad vždy zvítězí.

Řešení spočívá v návratu k potravinám s vysokým poměrem živin k energii. Konzumací potravin, které uspokojují naše biologické potřeby, přirozeně přijímáme správné množství energie, aniž bychom se přejídali. To je podstata stravy našich předků a je to i klíč k znovuzískání našeho zdraví.

Závěr: Návrat ke kořenům

Důkazy jsou jasné: moderní zpracované potraviny s nízkým poměrem živin k energii jsou v rozporu s naší evoluční historií. Vedou k nadměrné spotřebě energie, obezitě a chronickým onemocněním. To není jen teorie, je to matematická jistota.

Cesta z toho ven není složitá ani zahalená tajemstvím. Tou cestou je návrat k základním principům, kterými se řídili naši předkové: jíst přímo z přírody s důrazem na živočišné potraviny zahrnující všechno od čumáku po ocas.

Nemusíme se smířit se současným stavem obezity a chronických onemocnění. Pokud přijmeme stravu našich předků a uvědomíme si důležitost poměru živin k energii, můžeme získat zpět své zdraví a prospívat tak, jak to příroda zamýšlela.

Naši předkové chápali něco zásadního, na co jsme my zapomněli: abychom byli skutečně zdraví, nestačí jen počítat kalorie, ale je třeba tělu dopřát ten správný druh kalorií. Je čas vrátit se k této moudrosti a nechat za sebou ničivou cestu moderních zpracovaných potravin. Můžeme vyhrát boj s hladem a žít energický a zdravý život. Plán, jak na to, máme. Stačí se jím jen řídit.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů