Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Mýtus o rostlinných potravinách, které vás zázračně zbaví všech neduhů

Brian Sanders zázračné rostliny

Když se řekne „superpotravina“, co vás napadne jako první? Tipuji, že něco rostlinného původu. Není divu, když do nás už dlouhá léta ze všech stran hustí, jak je jednou tahle bobule, podruhé tohle semínko, jindy zase tenhle džus nejlepší pro hubnutí, zdraví a kdo ví co ještě. Málokdo si pak uvědomí, že pokud jde o zdraví, víc než na nějakých „superpotravinách“ (které někdy skutečně můžou pomoct řešit nějaký jeden konkrétní zdravotní problém), záleží na tom, co tvoří základ našeho jídelníčku.

A ať už se to někomu líbí nebo ne, faktem zůstává, že většina základních živočišných potravin obsahuje víc kvalitních a pro naše tělo dobře stravitelných živin než rostlinné potraviny (mrkněte na graf v tomto článku). Přesto vám 9 z 10 lidí na ulici řekne, že zdravější je rostlinná strava než živočišná. V jednom ze svých Substack příspěvků zkouší Brian Sanders rozptýlit mýtus o rostlinných potravinách jako všeléku na veškeré neduhy. A já s ním veskrze souhlasím a nabízím překlad článku.

Co na toto téma říkáte vy? Jsou přínosy rostlinné stravy nadhodnocené? Měli bychom víc mluvit o přínosech živočišných potravin? Napište do komentářů.

Toto je můj překlad původního článku ze Substack blogu Briana Sanderse, který najdete tady. Pod čarou začíná překlad.

EN: This is a translated article. Here you can find the original post.


Vzestup rostlinných potravin jako elixírů zdraví

V posledních několika desetiletích se kolem rostlinných potravin vytvořil názor, který ovládl mainstreamovou kulturu. Dnes nemůžete procházet sociální sítě nebo číst časopisy o zdraví, aniž byste narazili na tvrzení, že tyto potraviny mají magické vlastnosti. Jezte více kapusty, abyste snížili hladinu cholesterolu. Pijte zelené šťávy, abyste se detoxikovali. Pokud se budete živit rostlinnou stravou, zázračně zhubnete a dosáhnete dokonalého zdraví. Zdá se, že mantra zní: „Rostlinná strava vyřeší všechny vaše zdravotní problémy.“

Návrat do reality: jsou rostliny opravdu tak výjimečné?

Navzdory všeobecnému přesvědčení nejsou rostlinné potraviny plné živin, po kterých naše tělo touží. Většina rostlinných potravin je tvořena především vlákninou a vodou s trochou vitamínů a minerálů – z nichž většina není pro člověka tak biologicky dostupná jako živiny živočišného původu.

Technika pro odvedení pozornosti: rostliny vs. zpracované potraviny

Proč tedy takové uctívání rostlinných potravin? Pravda je prostá: rostlinné potraviny často nahrazují na našich talířích mnohem horší možnosti. Pro někoho, jehož jídelníček se skládá převážně ze zpracovaných potravin, jako jsou limonády, křupky a Snickers, je jablko jistě vylepšením. Laik se necítí lépe díky zázračným vlastnostem rostlin, ale proto, že se už nepřecpává potravinami, které aktivně poškozují jeho zdraví.

Jejich hlavní přínos spočívá v tom, co vytlačí z vašeho talíře. Tohle je kontroverzní názor, ale čtěte dál a uvidíte, jestli s ním budete souhlasit.

Nedorozumění ve studiích: zkreslení zdravého uživatele

Ve vědeckých studiích, které zkoumají přínosy rostlinných potravin, se často objevuje zjevné opomenutí: zkreslení zdravého uživatele (anglicky Healthy user bias, pozn. překladatele). Lidé, kteří jedí více ovoce a zeleniny, většinou také více cvičí, méně kouří a věnují se dalším zdravým návykům. Když studie říká: „Lidé, kteří jedí více rostlin, jsou zdravější“ nezohledňuje skutečnost, že tito lidé dělají také spoustu dalších věcí, které přispívají k jejich pohodě. Výsledkem je zkreslená představa o rostlinných potravinách s magickými vlastnostmi, které prostě nemají.

Uveďme věci na pravou míru: nesporná výživová hodnota živočišných potravin

Svou pozornost bychom měli zaměřit na živočišné potraviny. Ty jsou skutečně bohatým zdrojem živin a poskytují hojnost biologicky dostupných bílkovin, esenciálních tuků a mikroživin, jako je vitamin B12, zinek a železo. Najdete v nich skutečnou hustotu živin, která je v souladu s naší evoluční biologií. Navzdory přesvědčivým důkazům, které potvrzují nutriční převahu živočišných potravin, hlavní proud v oblasti zdraví stále prosazuje převahu rostlin. To je nejen zavádějící, je to také medvědí služba veřejnému zdraví.

Rostliny: záložní plán naší výživy

Nezavrhujme rostliny úplně. V historii lidstva plnily roli „záložních potravin“. V dobách nedostatku potravy poskytovaly rostliny základní kalorie potřebné k přežití. A ano, vyvinuli jsme mechanismy, jak z nich získávat některé živiny. To však z rostlin nedělá optimální zdroj výživy, ale pouze přijatelný plán B. Jsou naší záchrannou sítí ve stravě, nikoliv tím hlavním zdrojem.

Aby bylo jasno, nejsem zastáncem stravy úplně bez rostlin. Rostliny dodávají jídlu chuť, strukturu a některé živiny, jako je vitamin C a hořčík. A také některé sekundární sloučeniny, které prospívají našemu zdraví.

Zdá se, že po většinu historie rostliny hrály spíše léčebnou roli – a v tom jsou pořád skvělé. Jen by neměly být základním zdrojem naší každodenní výživy. Hlízy, ovoce a ořechy měly v historii v našem jídelníčku důležité místo, protože nám dodávaly tolik potřebné kalorie. Tyto potraviny jsou stále skvělou volbou, pokud potřebujete extra kalorie nebo čistý zdroj sacharidů.

Shrnutí

Je třeba rozptýlit mýtus kolem rostlinných potravin. Jsou sice lepší alternativou ke zpracovaným potravinám a nabízejí určitou rozmanitost a chuť (a mohou být léčivé), ale nejsou tak úžasným zdrojem živin, jak se o nich často tvrdí. Je načase změnit názor a konečně ocenit živočišné potraviny. Ty jsou v souladu s našimi biologickými potřebami a nabízejí výživový profil, kterému se žádná rostlinná potravina nevyrovná.

Hlavním závěrem nemá být, že rostliny jsou zbytečné – ale že jsou skvělým způsobem, jak zaplnit talíř a doplnit vaši živočišnou stravu. Na rozdíl od zpracovaných potravin (dokonce i takových, jako je chléb), které způsobují negativní důsledky, mají rostlinné potraviny pozitivní přínos.

Taky si nemyslím, že je nutné jíst širokou škálu rostlinných potravin, abychom byli zdraví. Rozšířený názor je takový, že musíme „jíst duhu“, abychom byli zdraví. Na tom není nic špatného, ale pokud vám to nefunguje nebo zjišťujete, že vám to zabírá příliš mnoho času, zvažte možnost, že to pravděpodobně není nutné 🙂

-Brian

PS: Pokud se vám tento článek líbil, podpořte prosím naše místní rančery z Nose to Tail a zvažte možnost stát se placeným předplatitelem.


Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a tělo, na které se můžete spolehnout a budete si v něm cítit fajn? Můžete!
Nebojte se požádat o pomoc.

Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.

Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.


Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů