Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Dezinformace v pozadí hnutí za přijímání nadváhy

nadváha

S tím, jak narůstají počty dospělých i dětí s nadváhou, postupně dochází k normalizaci nadváhy a obezity. Lidem prostě připadá normálnější mít nějaká kila navíc. A po letech marné snahy zbavit se jich pomocí nejrůznějších diet si řeknou, že to mají v genech nebo prostě stárnou, a se situací se smíří. K tomu se přidávají influenceři, kteří svému publiku říkají, ať se mají rádi takoví, jací jsou (s tím souhlasím), že jsou krásní i s kily navíc (pro někoho určitě ano) a bohužel taky to, že můžou být zdraví ať už jsou jakkoli velcí. To poslední nemá s realitou nic společného. Nadváha (způsobená přebytečnými tukovými zásobami, nikoli větším objemem svalů) je spojená se spoustou zdravotních komplikací.
S nadváhou se vždycky dá něco dělat a základem úspěchu je změna stravy. Ale ne v podobě další diety, při které budete hladovět, než zjistíte, že to zase nefunguje. Úspěch přijde když tělu dodáte živiny, které ho zasytí bez hromady energie navíc. Se správnými informacemi to opravdu není nic složitého. Skvěle to popsal Brian Sanders v článku, jehož překlad vám dnes nabízím.

Toto je můj překlad původního článku ze Substack blogu Briana Sanderse, který najdete tady. Pod čarou začíná překlad.

EN: This is a translated article. Here you can find the original post.


Hnutí za přijímání nadváhy (anglicky Fat Acceptance Movement, pozn. překladatele) se nezrodilo z lenosti nebo nedostatku snahy, ale je přirozenou reakcí na léta scestných dietních doporučení. Samozřejmě, že to lidé vzdají a hodí ručník do ringu poté, co se tak usilovně snaží držet nekonečné diety, které stejně skončí neúspěchem. Vcítění se do jejich trápení je prvním krokem ke skutečnému řešení.

Věčný boj dietářů

Mnozí z nás znají situaci, kdy se snaží shodit přebytečná kila, drží se dietních pokynů, rad svého lékaře nebo nejnovějšího módního výstřelku z příspěvků na IG, a nakonec se dočkají jen zklamání a frustrace. Pak je snadné vzdát se a uvěřit, že genetika nás odsoudila k nadváze. A právě proto získává na popularitě hnutí za přijímání nadváhy. Opravdu tito lidé bojují prohranou bitvu nebo jsou prostě jen vyzbrojeni špatnými informacemi?

Zavádějící paradigma hlavního proudu

Nejčastější výživová doporučení se často točí kolem nízkotučného přístupu s vysokým obsahem sacharidů, přičemž zpracované potraviny jsou označovány za „zdravé“, protože neobsahují tuk. Nebo kolem stravy založené převážně na rostlinných potravinách, která se vyhýbá červenému masu a tukům. Tyto rady jsou od základu chybné. Zaměření se na počítání kalorií a omezování tuků vede ke stravě s vysokým obsahem prázdných kalorií a nízkým obsahem živin a bílkovin, která nedokáže zasytit a často vede k dlouhodobému přejídání.

Koncept výživných a energetických kalorií

Názor, že „kalorie jsou jen kalorie“, je nebezpečně zjednodušený. Ve skutečnosti je třeba uvažovat o výživných a energetických kaloriích jako o dvou zcela odlišných entitách. Výživné kalorie, které pocházejí z bílkovin, vitaminů, minerálů a esenciálních tuků, jsou životně důležité pro naše celkové zdraví. Energetické kalorie, zejména ty z rafinovaných tuků a obilovin, přispívají k nabírání na váze.

Červené maso, tuk a živočišné potraviny: nepochopené zdravé potraviny

Často očerňovanou součástí stravy je červené maso spolu s tuky živočišného původu. Navzdory všeobecnému přesvědčení jsou tyto potraviny bohaté na živiny a poskytují vysoký poměr živin k přijaté energii, který tělo zasytí, aniž by vedl k přejídání. Mohou být základem zdravého jídelníčku, na kterém se lidé boudou cítit sytí, zbaví se přebytečného tuku a vyhrají boj s hladem.

Soucítění s hnutím za přijímání nadváhy

Hnutí za přijímání nadváhy vychází z opravdového trápení a nepochopení toho, co je skutečně zdravá strava. Soucítím s lidmi, kteří se tolikrát spálili na nekonečném kolotoči diet. I já bych to vzdal (a málem jsem to udělal), kdybych přes veškerou snahu znovu a znovu selhával.

Tyto diety jsou od počátku odsouzeny k nezdaru. V žádném případě nemohou vést k dlouhodobému zdraví nebo ideální tělesné kompozici. I kdyby se lidem podařilo omezit kalorie natolik, aby zhubli, když budou stále jíst standardní potraviny s nízkým obsahem živin, matematicky nemůžou získat dostatek bílkovin ani živin. To znamená, že budou pravděpodobně vedle tuku ztrácet i svaly, a zároveň nebudou mít správnou výživu pro dlouhodobé zdraví a silný imunitní systém.

Poselství o akceptaci nadváhy přesto má určité opodstatnění – podpora sebevědomí a sebelásky je nepochybně pozitivní. Ale názor, že nadváha je zdravá, je v rozporu s uznávanými vědeckými pracemi, které jasně spojují nadváhu s větším počtem nemocí a kratší průměrnou délkou života. Je třeba přijmout tuto skutečnost, přestat jen lidi povzbuzovat, aby byli spokojeni se svým současným tělem, a začít je také povzbuzovat k tomu, aby směřovali ke svému zdravějšímu já.

Řešení: strava se základními potravinami s vysokým obsahem živin postavená na živočišném základu

Jaká je tedy skutečná cesta vpřed? Není to omezování kalorií nebo vyřazování tuků. Řešení spočívá v pochopení rozdílu mezi výživnými a energetickými kaloriemi a v odpovídajícím „vyvážení“ stravy. Tady je návod, jak na to:

  1. Přijměte živočišné potraviny: červené maso, tuk, vejce, mořské plody a mléčné výrobky nejsou nepřítelem. Jsou výživné a dobře zasytí.
  2. Vyhněte se prázdným kaloriím: zpracované potraviny, rafinované tuky a přidané cukry mohou vést k přejídání a škodí dlouhodobému zdraví.
  3. Pochopte, jak se zasytit: cílem není silou vůle bojovat s hladem, ale vybírat si potraviny, které hlad přirozeně uspokojí.

Toto řešení spočívá v přijetí stravy zaměřené na vysoký obsah živin, jejímž základem jsou živočišné potraviny. Taková strava respektuje, že ne všechny kalorie jsou stejné, a že klíčem k dlouhodobému zdraví a dobré postavě je navýšení výživných kalorií a snížení příjmu energetických kalorií.

Takže nejde tak úplně o „vyvážení“, ale spíš o zlepšení poměru. Většina lidí má nedostatek bílkovin a živin, zatímco jí příliš mnoho „prázdné“ energie.

Pochopení tohoto jemného rozdílu vede nejen ke zdravějšímu tělu, ale i ke zdravějšímu vztahu k jídlu. Člověk by měl být schopen vychutnat si každé sousto jídla, které sní (jak často říká můj kamarád Mark Sisson).

Je načase skončit s obviňováním a zahanbováním a místo toho začít lidi podporovat a předávat jim správné informace. Se správnými znalostmi a přístupem můžeme podpořit jak fyzickou pohodu, tak sebelásku, kterou si každý zaslouží, aniž bychom se kvůli jednomu vzdávali toho druhého. Nejde jen o to, abychom milovali tělo, ve kterém jsme, ale abychom mu prostřednictvím výživných základních potravin poskytli lásku, kterou skutečně potřebuje. Přijetím tohoto pohledu na věc můžeme vytvořit zdravější společnost, která skutečně chápe a ctí spletitý vztah mezi výživou, tělesnou kompozicí a celkovým zdravím.

. . . . .

Díky za přečtení! Pokud cítíte nutkání podpořit mou práci, můžete si předplatit placenou verzi tohoto blogu.

Tvorbu mého obsahu můžete podpořit také na Patreonu.

Nebo si předobjednat film Food Lies, a podpořit nás v závěrečné postprodukci.

Skutečně si vážím vaší podpory,

Brian


Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a tělo, na které se můžete spolehnout a budete si v něm cítit fajn? Můžete!
Nebojte se požádat o pomoc.

Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.

Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.


Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů