Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Recenze: Příběh lidského těla

Příběh lidského těla

V jakých podmínkách se naše tělo vyvinulo, jak odlišné podmínky představuje moderní doba, jaké problémy tento nesoulad přináší a jak z toho ven. O tomhle všem je kniha Příběh lidského těla.

O autorovi

Daniel Lieberman je profesor lidské evoluční biologie na Harvardské univerzitě. Autor více než stovky odborných článků, kterému se přezdívá Bosý profesor díky jeho výzkumu evoluce běhání (hlavně naboso).

Jeho zápal pro výzkum všech aspektů lidské evoluce (chůze, hlava, končetiny, mozek, metabolismus a dalších) z této knihy jen čiší. Jak moc to knize pomůže záleží na tom, co od ní čekáte.

Obsah a struktura

Kniha o skoro 400 stránkách je členěná do 3 částí.

Lidoopi a lidé

První, nazvaná „Lidoopi a lidé“ se na 140 stránkách věnuje jen a pouze vývoji našeho druhu od nejstarších prapředků asi před 6 miliony let až po nástup zemědělství zhruba před 10 tisíci lety.

Dočtete se tu, jak se stalo, že kdysi dávno opice v afrických lesích slezli ze stromů a co je donutilo začít chodit po dvou. Jak a proč se nám postupně vzpřímila postava a změnili končetiny a zažívání. Jak změny ve tvaru lebky umožnili mimo jiné vývoj řeči. A proč ze všech druhů homo jsme se nakonec prosadili my, zástupci druhu člověk rozumný.

Přiznám se, že pro mě osobně to byla nejmíň zajímavá část knihy.

Zemědělství a průmyslová revoluce

Druhá část se nazývá „Zemědělství a průmyslová revoluce“ a zabírá dalších 100 stránek. Autor tu popisuje, jak tyto dvě kulturní revoluce obrovským způsobem ovlivnili další vývoj lidstva. Hezky to vystihuje podtitul první kapitoly této části, který zní:

„Dobré i špatné důsledky života s paleolitickým tělem v postpaleolitickém světě“.

Dozvíte se, jak kulturní evoluce (zemědělská, průmyslová nebo dnešní informační) pořád velmi silně působí na vývoj našich těl. Profesor Lieberman představuje i koncept, kterému říká dysevoluce. To je způsob, jakým se kulturní evoluce vypořádává s příznaky nemocí z nesouladu místo toho, aby řešila jejich příčiny.

Právě těmto nemocem z nesouladu je věnována spousta pozornosti. To jsou právě ty negativní důsledky moderního života (po nástupu zemědělství) jako jsou infekční choroby, cukrovka typu 2, zubní kazy nebo krátkozrakost. Autor jasně a srozumitelně popisuje, jak všechny tyto neduhy moderního života vznikaly.

Hodně prostoru z této části je věnováno i popisu života raných zemědělců se vším, co k tomu patřilo. Na jedné straně zemědělství přineslo víc kalorií což vedlo k vyšší porodnosti, na druhou stranu to byly hladomory, války, horší hygienické podmínky a s tím spojené infekční nemoci a spousta dalších.

Na menším prostoru se dočtete hodně zajímavostí i o průmyslové revoluci, která kromě kopy užitečných vynálezů a ohromného pokroku přinesla třeba i bolesti zad, únavové úrazy, ploché nohy a další nemoci z nesouladu.

Současnost, budoucnost

V poslední části, nazvané „Současnost, budoucnost“ autor rozebírá různá úskalí moderního života, která našemu zdraví zrovna nepomáhají. Dočtete se tu třeba proč z přemíry energie můžeme onemocnět (např. cukrovkou), proč přicházíme o funkci orgánů, které nepoužíváme (např. osteoporóza nebo ploché nohy) nebo jak nám moderní inovace můžou spíš škodit než pomáhat.

Z pohledu evoluce se profesor Lieberman nakonec zamýšlí nad několika scénáři, jak by si lidstvo v budoucnosti mohlo poradit s nemocemi z nesouladu. Dovolím si tu ještě jeden citát, který vystihuje jeho postoj.

„Ještě nevíme, jak léčit většinu závažných onemocnění, která zabíjejí nebo mrzačí lidi. Víme ale, jak snížit pravděpodobnost jejich výskytu a někdy jim i předcházet, budeme-li naše zděděná těla používat tak, jak se používat mají.“

Jak se mi četla

Jak už jsem psal, první částí knihy jsem se prokousával trochu pomaleji. Všech těch detailů o nejrůznějších druzích našich prapředků mi občas připadalo být trochu moc.

S druhou částí to začalo být mnohem poutavější a čtivější. Ubylo termínů z oblasti anatomie a evoluce, a naopak se začala objevovat témata mnohem bližší přirozenému pohybu, stravě, soužití v různě velkých komunitách.

Zajímavá mi přišla i častá srovnání různých stránek moderního života se životem komunit lovců a sběračů (ať už těch zaniklých nebo těch pár stále přežívajících).

Sympatický mi byl přístup profesora Liebermana, který zjevně fandí životnímu stylu víc v souladu s tím, jak se naše těla vyvíjela. Zároveň ale nechce, abychom se vzdali všech moderních vymožeností, které nám zvyšují pohodlí a pomáhají tlumit symptomy nejrůznějších nemocí z nesouladu.

Co se týká českého překladu, k tomu nemám jedinou výtku. Ten je bezchybný.

Výborné jsou i odkazy na použitou literaturu a další zdroje. V podstatě na každé stránce knížky najdete odkaz na některý ze zdrojů, takže nepřekvapí, že seznam zdrojů zabírá 75 stránek.

Hodnocení

Celkově se mi kniha moc líbila a musím ji pochválit za poutavý vhled do celé lidské evoluce. I když jsem to nečekal, dozvěděl jsem se o nás spoustu zajímavostí, o kterých jsem do té doby neměl tušení.

Kdybych chtěl knize něco vytknout, pak by to byl jen náznak autorova postoje k živočišným tukům. I když se okrajově věnuje tématu výživy, do problematiky tuků se hloub nepouští. Nikdy to nepíše otevřeně, ale z několika náznaků jsem měl pocit, že živočišným tukům profesor Lieberman moc nefandil. Vzhledem k tomu, že kniha byla vydána už v roce 2013, postavení nejrůznějších LCHF stravovacích stylů bylo mnohem slabší než dnes. Ale může to být jen můj pocit a tahle kniha není primárně o jídle.

Pokud věříte v evoluci a zajímá vás jak se naše těla vivynula, proč fungují tak, jak fungují, a jak se našemu druhu během pár desítek tisíc let podařilo osídlit celou planetu, pak vám tuto knihu rád doporučím. Pokud v evoluci nevěříte, přečtěte si radši něco jiného.

Hledáte další tipy na zajímavé čtení? Mrkněte na další moje recenze.


Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím můžu jako kouč pomoct.

Pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů