Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
„Zhubni díky tukům.“ Říkáte si, že to je pěkná blbost? Pak právě pro vás bude tato kniha nejpřínosnější.
Dr. Mark Hyman ji vydal v roce 2016 a brzo si získala skvělé ohlasy čtenářů.
Ve zkratce jde o knihu bořící všechny možné dlouho zažité mýty kolem tuků. Podstatná část se věnuje právě vysvětlování, proč jsou zdravé tuky (ano, existují zdravé a nezdravé tuky) pro naše zdraví nezbytně nutné a za co všechno jim vděčíme.
Po vyčerpávající teorii o tucích autor představuje svůj 21denní program pro přechod ze standardní západní stravy na zdravější režim, kterému Dr. Hyman říká pegan dieta. Ta je z velké části založená právě na zdravých tucích. A návdavkem dostanete i pár tipu k vaření a přes 60 receptů.
Pojďme knihu prozkoumat trochu důkladněji.
Dr. Mark Hyman je uznávaná osobnost v oblasti funkční medicíny, které se už pěkných pár let věnuje. Je to americký rodinný lékař, který se kromě své praxe věnuje i vedení Clevelandského centra pro funkční medicínu a je i předsedou představenstva Institutu pro funkční medicínu. Vedle toho všeho ještě stíhá psát blogové články a točit rozhovory se zajímavými hosty v rámci podcastu nazvaného The Doctor’s Farmacy.
Dr. Hyman věří, že lidé si zaslouží vitální život a všichni máme potenciál si ho takový udělat.
Více o autorovi si můžete přečíst v recenzi jeho poslední knihy FOOD: What the hack should I eat.
Sluší se říct, že kniha je napěchovaná velkou spoustou zajímavých a často překvapivých informací – zvlášť pokud jste zatím nepřišli do styku s některým z nízkosacharidových stylů stravování (např. primal, paleo, lowcarb, keto, whole30). Je rozdělená do 4 částí.
V první části nazvané Jak jsme se dostali do dnešní tučné bryndy? Dr. Hyman vysvětluje, proč mají dnes tuky tak špatnou pověst, jak k ní přispěly nekvalitní nebo špatně interpretované studie, americké vládní instituce nebo lobby potravinářského průmyslu.
Druhá část, nazvaná Odhalení smyšlenek kolem tuků, je ta nejobjemnější z celé knihy. Dozvíte se v ní, že netloustneme po tucích, ale častěji z přemíry sacharidů a prozánětlivých rostlinných olejů. Popřípadě z vražedné kombinace sacharidů a tuků. Dostanete detailní informace o různých druzích mastných kyselin (nasycené, mononenasycené, vícenenasycené, trans tuky). Dočtete se i o tom, jak je to s tuky a srdečními nemocemi, s účinností statinů, jaké testy si nechat udělat, abyste mohli lépe posoudit zdraví svého srdce a cév. Najdete tu i mnoho dalších zajímavých témat.
Spousta stránek je věnována všem možným rostlinným tukům, a to jak těm zdravým (kokos, avokádo, olivový olej …), tak těm nezdravým (vysoce zpracované semínkové oleje). Autor rozebírá i problematiku živočišných tuků a jejich přínosů pro zdraví i možných rizik, které jejich konzumace nese.
První dvě části mají čtenáře navnadit na 21denní program popsaný ve třetí části nazvané Plán na zhubnutí a ozdravení těla.
Tento plán se skládá ze tří etap, kdy se pár dní před hlavní 3týdenní kůrou nejdřív správně připravíte, pak si projdete samotnou 3týdenní kůrou a po ní si vyberete, jakým způsobem budete pokračovat dál.
Během úvodní přípravy se zbavíte závadných potravin, nakoupíte zásoby zdravých potravin a potřebných doplňků stravy (dostanete spoustu tipů na ty nejužitečnější).
Hlavní 3týdenní kůra je v principu dost podobná 21denní Primal výzvě, ale je o něco přísnější. Nepovoluje například žádné mléčné výrobky ani většinu ovoce. Dostanete seznam povolených a zakázaných potravin, dozvíte se jaké nápoje pít, jak regenerovat a taky úplné minimum informací o vhodném cvičení.
Po třech týdnech přijde čas na rozhodnutí, jestli u tohoto přísnějšího režimu ještě zůstanete nebo přejdete na trochu mírnější pegan dietu.
Dr. Hyman podle svých slov tento stravovací program vytvořil jako syntézu toho nejlepšího z Paleo a vEGAN diet. Dovoluje konzumaci luštěnin a znovuzařazení kvalitních tučných mléčných výrobků. Osobně mě překvapilo, že povoluje i znovuzařazení potravin obsahujících lepek (pouze pokud si úspěšné ověříte, že na ně nejste citliví).
Ve čtvrté části dostanete pár tipů k nakupování a přípravě jídla. Dozvíte se, jak připravovat zeleninu i maso nebo jaké vybavení by nemělo chybět ve vaší kuchyni. Knihu uzavírá receptář obsahující přes 60 receptů, které pokrývají všechny možné druhy jídel.
Připadá vám tvrzení, že díky tukům byste mohli zhubnout a být zdravější úplně ujeté? Pak vám tato knížka otevře oči. Přistupte k ní bez předsudků a Dr. Hyman vás přesvědčí, že vyzkoušet některý nízkosacharidový styl stravování stojí za to.
Zkuste si 21denní kůru popsanou v knize a uvidíte, jaké zázraky se začnou dít.
Jestli už máte o nízkosacharidovém stravování s vyšším příjmem tuků něco načteno nebo už se tak dokonce sami stravujete, spousta informací pro vás nebude tak překvapivých. Pořád to pro vás ale může být příjemné počtení a něco nového se snad taky dozvíte.
Pokud hledáte praktičtější návod, co vlastně jíst, když se chcete stravovat nízkosacharidově, sáhněte raději po novější knize Dr. Hymana FOOD: What the hack should I eat. Tu zatím seženete jen v anglickém originále. Snad brzy někdo vydá i český překlad, protože ta kniha vážně stojí za to.
Tak nějak jsem došel k názoru, že zrovna této knize by víc než papírové vydání slušel formát e-knihy. A to hlavně kvůli absenci rejstříku, který tu hodně chybí. Kniha obsahuje spoustu zajímavých témat, ke kterým byste se třeba časem rádi vrátili, ale dohledat je zpětně bez rejstříku je téměř nadlidský úkol. Pokud vás při čtení nějaká informace zaujme, doporučuji si ji v textu zvýraznit a udělat si na prvních pár prázdných listů poznámku s číslem stránky. Později si za to poděkujete.
Kromě rejstříku mi při čtení chyběly i odkazy na studie, na které se Dr. Hyman hojně odvolává. Typicky takový odkaz vypadá tak, že se dozvíte, že někdo někdy někde zkoumal to a to a zjistil, že…. Jednou se dozvíte jméno toho někoho, jindy rok uveřejnění studie a občas i název studie. Taková maličkost jako, přidat poznámku s odkazem na konkrétní studii (název, autoři, rok zveřejnění, odkaz), by knize moc prospěla.
Osobně mi trvalo trochu déle, než jsem se touto knihou prokousal. Možná to bylo tím, že spoustu informací o probíraných tématech jsem už měl, takže mi nepřipadala tak překvapivá. Snad k tomu přispěly i občas delší pasáže jednolitého textu. A párkrát jsem měl pocit, že překlad by chtěl malinko doladit.
Dost receptů obsahuje pro nás exotické ingredience (např. dary moře) a na můj vkus jsou trochu moc složité. Ale to může být jenom můj problém, protože miluju jednoduché vaření, které vyžaduje jen minimum ingrediencí a času.
… když už pro nic jiného, tak jako výborný zdroj informací o jedlých tucích, podpořených nejnovějším výzkumem.
Přestože se nejedná o nejčtivější knihu na téma tuků, doporučil bych ji komukoli, kdo se zajímá o zdravou stravu (a tukům se dosud spíš vyhýbal).
Dozvíte se, proč se tuků nemusíte bát, jak s nimi naše tělo zachází, k čemu všemu je potřebuje a jak nám zdravé tuky pomáhají. A můžete se vrhnout i do 21denního programu, díky kterému nastartujete spalování tuků naplno.
Když vezmu v úvahu, že momentálně knihu pořídíte za nějakých 70 až 99 korun, není co řešit.
Už jste ji četli? Podělte se prosím v komentářích o vaše hodnocení.
Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím můžu jako kouč pomoct.
A pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.