Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Vaječná tlačenka se skvěle hodí třeba na rodinné oslavy, když chcete nabídnou něco zdravého k zakousnutí. Je plná kolagenu, bílkovin a zdravých tuků. A přípravu zvládnete za půl hodiny.
Pokud zrovna nepatříte mezi vyznavače carnivore (masožřevé) stravy, kteří jí takzvaně nose-to-tail, čili ze zvířete spořádají všechno od čumáku až po ocas, je velká šance, že nějaký zdroj kolagenu jíte jen příležitostně. Přitom existuje hromada dobrých důvodů, proč jíst víc kolagenu.
Skvělým zdrojem kolagenu, který milují i děti, je třeba domácí ovocné želé s citrónem. To je ale dezert, a tudíž není dobré jíst ho moc často. Když máme chuť na nějakou slanou dobrotu s kolagenem, tahle vaječná tlačenka je jasná volba. Kromě zmiňovaného kolagenu je napěchovaná živinami z vajec. Pro pestřejší chuť (a veselejší vzhled) je v ní i sterilovaná zelenina. Kdybyste si chtěli připravit carnivore verzi, stačí vypustit zeleninu a výsledek určitě taky bude stát za to.
Příprava je velmi jednoduchá a zvládnete ji do půl hodiny. Kromě 1,5litrové formy nepotřebujete žádné speciální vybavení.
Tlačenka je hodně sytá, takže stačí 2 až 3 kousky a je po hladu. Pokud nemáte větší počet strávníků, můžete si připravit poloviční dávku, abyste tuhle dobrotu do sebe nemuseli tlačit celý týden. V lednici v uzavíratelné krabičce sice vydrží několik dní, ale nejlepší je čerstvá.
Ještě malá poznámka v majonéze. Určitě nepoužívejte běžnou majonézu z obchodu, která bude nejčastěji vyrobená ze slunečnicového nebo řepkového oleje. Tyto levné semínkové oleje jsou jednou ze tří surovin, které se chcete na primal stravě vyhnout. Raději si vyrobte zdravější domácí majonézu, podle skvělého návodu Lucky Grusové z paleosnadno. Mně se k tomu výborně osvědčil olivový olej z pokrutin značky Ondoliva. Kupuji ho v Bille, ale najdete ho asi v každém větším supermarketu. Není sice tak zdravý jako extra panenský, ale majonéza z něj je jemná a necítíte v ní typickou hořkost (nebo trpkost?) extra panenského olivového oleje. A taková domácí majonéza je mnohem zdravější než cokoli, co koupíte v obchodě.
Vaječná tlačenka je jednoduchá zdravá rychlovka, plná kolagenu, která se skvěle hodí třeba na oslavy nebo jen tak na chuť.
Vejce uvařte natvrdo (stačí 10 minut varu).
Nachystejte si formu, ve které tlačenku budete chladit. Na tuto dávku surovin potřebujete formu o objemu 1,5 litru. Aby se vám tlačenka po ztuhnutí dobře vytahovala, je dobré formu vyložit potravinovou fólií.
Zatímco se vaří vejce, kyselý nálev z Moravanky (nebo okurek) slijte do větší mísy, zeleninu nakrájejte na kousky a přidejte do mísy.
Jakmile vejce dovaří, slijte vodu, do hrnce dopusťte studenou vodu a každé vejce na spodní straně naklepněte (bude se líp loupat).
Na studenou pánev (nebo do rendlíku) vysypte želatinu a zalijte ji vodou. Zatím neohřívejte.
Oloupejte vejce. Pak je rozčtvrťte a každý "měsíček" na rozkrojte na 4 kousky. Nakrájená vejce přidejte do mísy.
Do mísy přidejte majonézu, sůl, pepř, všechno pořádně promíchejte a případně dochuťte octem.
Nebojte se šetřit octem a solí. Tlačenka je lepší, když má výraznější chuť.
Pomalu zahřejte želatinu s vodou na pánvi. Za stálého míchání želatinu pomalu zahřívejte (cca stupeň 3 z 10), abyste ji nespálili. Jakmile se spojí s vodou (zprůhlední a malé krystalky se rozpustí), vylijte ji to mísy. Pořádně obsah mísy promíchejte a přelijte do formy.
Nechte v lednici vychladit aspoň 2 hodiny, pak tlačenku vyklopte z formy, nakrájejte jak je libo a můžete servírovat.
Klidně si můžete připravit poloviční dávku. Výsledná tlačenka jen bude mít poloviční výšku.
Tip: Aby se vám vejce líp loupala, je dobré nechat je v hrnci, napustit do něj tolik vody, aby byla vejce ponořená, přikrýt poklicí a chvíli s hrncem pořádně třepat na všechny strany. Skořápka pak popraská na malé kousky a vejce jdou líp lupat, i když jsou čerstvá.
Děláte vaječnou tlačenku trochu jinak? Podělte se s námi v komentářích o svůj recept.