Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Kdo by nemiloval palačinky? Vzdali jste se jich při přechodu na primal, paleo nebo lowcarb stravu, protože jste nenašly opravdu dobrý recept na „zdravější“ palačinky? Na internetu najdete hromadu receptů z kokosové mouky, z ořechů, semínek, sýrů a spousty dalších roztodivných surovin. Ale žádný z těch, které jsem vyzkoušel, nebyl důstojnou náhradou tradičních palačinek. Ty, které vám dnes ukážu, jsou k nerozeznání od těch tradičních, a přitom jsou 100 % primal. Jsou chuťově vynikající, jednoduché, rychlé, ohebné a přitom pevné, z dostupných surovin a k nerozeznání od běžných. Co víc si od zdravějších palačinek přát?
Neznám jediné dítě, které by palačinky odmítalo a dospělé bych napočítal na prstech jedné ruky. Když už je někdo nejí, často to bývá proto, že se řídí stravovacím stylem, který z jídelníčku vyřazuje obilí (primal, paleo, lowcarb …). To, že se vyhýbáte obilí ale neznamená, že už nikdy si nemůžete dát skvělé palačinky. Před pár týdny mě napadlo jako náhražku mouky použít kombinaci obyčejného solamylu (bramborový škrob) a bramborové vlákniny a výsledek dopadl naprosto bombasticky.
Právě kombinace solamylu a bramborové vlákniny jim dává výborné vlastnosti. Podobná směs se mi osvědčila v tvarohovém chlebu a postupně ji dávám i do některých dalších mých receptů. Jde o relativně levné a dostupné suroviny. Solamyl koupíte v každých potravinách a bramborovou vlákninu najdete ve zdravých potravinách, jak kamenných, tak internetových. Mně se dobře osvědčila tato vláknina od VitalCountry. Pokud máte vyzkoušenou jinou vlákninu, dejte prosím tip do komentářů pod článkem 😉
A jestli máte vyzkoušený jiný bramborový škrob (ideálně ve větším balení) než je obyčejný solamyl, taky moc prosím o odkaz.
Když se snažíte nějaký tradiční recept předělat do primal/paleo verze, často se stane, že výsledek vám sice chutná, ale běžný strávník (nejčastěji naše drahé polovičky a děti) nad ním ohrnou nos a raději si dají „originál“. Tyhle primal palačinky mi doma schválily všechny tři holky. Ale největší pochvalou bylo, když jsem je nabídnul návštěvě a ta prohlásila: „normální palačinky“. Bylo jasné, že dál už není třeba nic měnit.
Co se týká přípravy, nejraději mám tu tradiční, kdy potřebujete jen mísu a šlehací metličku. Takhle mě to kdysi naučila babička. Je to jednoduché, trochu si u toho zacvičíte a máte jistotu, že dostanete těsto bez hrudek. Pokud chcete mít těsto hotové co nejrychleji nebo máte bolavé ruce, asi to půjde i pomocí ručního mixéru, kdy všechny suroviny naházíte do mísy a ušleháte najednou. Výsledné těsto by mělo být hladké a relativně řídké. Dobře se pak rozlévá na pánvičku do tenké vrstvy.
Díky neutrální chuti, ohebnosti a pevnosti se skvěle hodí i jako placka, do které můžete zabalit třeba maso se zeleninou.
Když vám nějaké palačinky zůstanou, zavřete je do krabičky s víkem (klidně je můžete dvakrát přeložit), kde vydrží do druhého dne i při pokojové teplotě.
Jsem zvědavý, co na ně řeknete. Dejte vědět do komentářů 😉
Chuťově vynikající, jednoduché, rychlé, ohebné a přitom pevné, z dostupných surovin a k nerozeznání od běžných. Co víc si od zdravějších palačinek přát?
Do mísy vyklepněte vejce, přidejte špetku soli a metličkou rozšlehejte.
Přidejte 1 lžíci solamylu, 1 lžíci vlákniny a vyšlehejte hustou kašičku bez hrudek.
Přilijte trošku mléka a metličkou vyšlehejte řidší těsto.
Přidejte po jedné lžíci solamylu a bramborové vlákniny a zase vyšlehejte hustší kaši.
Přilijte trošku mléka a vyšlehejte řidší těsto bez hrudek.
Přidejte poslední lžíci solamylu a vlákniny a vyšlehejte hustší těsto.
Teď už jen po troškách přidávejte mléka a šlehejte, než dostanete těsto palačinkové konzistence. Když ho pustíte z naběračky, mělo by dělat tenký pramínek, který se netrhá.
Těsto nechte cca 5 minut odpočinout a pak smažte jako klasické palačinky – těsto nalít na nakloněnou pánev lehce pomazanou tukem (u nás používáme pod palačinky kokosový olej bez vůně) a pomalým krouživým pohybem rozlít po celé pánvi.
Před každou palačinkou těsto naběračkou lehce promíchejte.
Díky jejich neutrální chuti a vysoké pevnosti tyto palačinky můžete použít i jako obal na různé slané wrapy a zabalit si do nich třeba nějaké maso se zeleninou 😉
Kdybyste sháněli bramborovou vlákninu, mně se osvědčila tato, ale možná ji seženete i v místním obchůdku se zdravou výživou: https://www.vitalcountry.cz/bramborova-vlaknina/…
Pro představu, těsto by nemělo být hustší než vidíte na videu. Může být i trochu řidší, líp se s ním potom pracuje a jste schopní udělat tenčí palačinky.
A takhle krásně pružné by hotové palačinky měly být.