Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Cholesterol je pro většinu lidí stále velký strašák. Bohužel i pro spoustu lékařů. Přitom o něm stále nevíme všechno. Většině z nás stačí slyšet „máte vysoký cholesterol“ a aniž bychom zkoumali, co to vlastně znamená, necháme si poslušně předepsat léky, které to mají napravit. Jen málokdo se pídí po tom, co ten „vysoký cholesterol“ vlastně znamená, a jestli ve skutečně ohrožuje jeho zdraví. A to je velká škoda.
Lékař, který otevřené tvrdí, že vyšší hladiny LDL-cholesterolu (který většina lidí zná jako ten „zlý“ cholesterol) souvisí s delším životem, pak může působit jako zjevení. Ono ale všechno, co říká, má hlavu a patu, opírá se o pádné důkazy, a tento lékař zdaleka není jediný, kdo o tom mluví.
Podívejte se na skvělou přednášku doktora Paula Masona, kde se dozvíte všechno potřebné o cholesterolu, včetně toho, jestli ten váš je nebezpečný nebo ne. A jestli nerozumíte anglicky, přečtěte si dnešní článek, který celou přednášku shrnuje.
O cholesterolu jsem tu psal už několikrát. O tom, co různá označení znamenají, o důležitosti LDL pro naše tělo nebo jak mi Primal strava bohatá na cholesterol ani po 7 letech neucpala cévy. Přesto jsem sepsal tento další článek, protože přednáška Paula Masona je prostě skvělá a měl by ji vidět každý. Ať už jste laik, který o cholesterolu nic neví, nebo praktický lékař, který musí denně pacientům vysvětlovat výsledky lipidového panelu.
Tohle je první ze tří přednášek doktora Masona z posledního ročníku australské nízkosacharidové konference Low Carb Down Under.
Dr. Paul Mason je australský praktický lékař se zaměřením na sport, cvičení a nemoci z povolání. Po letech léčby pacientů s pomocí nízkosacharidové stravy a mnoha přednáškách na související témata se z něj stal mezinárodně uznávaný odborník v této oblasti. Umí skvěle mluvit a má jedinečnou schopnost složitá témata přeložit do jazyka srozumitelného i pro laiky.
Přednášku si můžete poslechnout tady.
Ve zbytku článku najdete časové značky k videu a výpisky obsahu. Do textu jsem doplnil i odkazy na všechny prezentované studie a několik obrázků z přednášky.
Tak to bylo vše k obsahu samotné přednášky. Když jsem tohle shrnutí zveřejnil v naší FB skupině Primal Život, zcela pochopitelně se objevily otázky ohledně onoho zmiňovaného vysokého příjmu mléčných výrobků. Jak vysoký příjem mléčných výrobků vedl k inzulínové rezistenci a o jaké výrobky šlo? Nahlédl jsem do obou zmiňovaných studií a zjistil následující a dohledal informace o účastnících a denním příjmu mléčných výrobků.
Osobně mě nejvíc zaujalo, že většina účastníků měla buď nadváhu nebo obezitu (ve druhé studii to dokonce byli všichni) a v první skupině byl průměrný denní příjem sacharidů skoro 300 gramů. Zajímavé by bylo vidět podobnou studii u lidí na nízkosacharidové stravě s denním příjmem sacharidů řekněme do 150 gramů denně. Zatím ale nic takového nemáme.
Takže doktor Mason sice tvrdí, že i na nízkosacharidové stravě může vysoká konzumace mléčných výrobků vést ke zvýšené inzulínové rezistenci, ale stravě ve zmiňovaných studiích bych nízkosacharidová rozhodně neříkal. To, ale neznamená, že to tak nemůže být, a třeba má doktor Mason i praktické zkušenosti se svými pacienty na podporu tohoto tvrzení. Přeberte si to sami.
Jak se vám článek líbil? Překvapilo vás v něm něco? A chtěli byste tu vidět podobné články i o zbývajících dvou přednáškách doktora Masona (o statinech a rostlinných olejích)?
Napište mi prosím do komentářů.
Úprava jídelníčku a životního stylu má často na cholesterol větší vliv než léky. Ukážu vám, jak na to.
Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a postavu jako ze žurnálu? Můžete!
Nebojte se požádat o pomoc.
Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.
Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.