Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Je covid nebezpečný pro děti?

covid děti riziko

Když jde o zdravotní úkony, je třeba vážit veškeré přínosy i rizika. Tím spíš, pokud jde o děti, které mají celý život před sebou. Švédský lékař a otec čtyř dětí Sebastian Rushworth v jednom ze svých posledních článků zvažuje možné přínosy a rizika očkování dětí proti covidu.

Není to žádný zapřisáhlý odpírač očkování. Naopak, je velkým příznivcem tzv. medicíny založená na důkazech (evidence-based medicine). Ke každému tématu tak přistupuje se zaujetím vědce zkoumajícího danou věc ze všech úhlů pohledu.

K čemu došel v otázce očkování dětí proti covidu? Převažují přínosy nebo rizika? Čtěte dál.

Pod čarou začíná překlad článku doktora Rushwortha, jehož původní verzi najdete tady.


S tím, jak se mnoho zemí dostává do bodu, kdy už je většina dospělých očkovaných proti covidu, pozornost se přesouvá k otázce očkování dětí. Zároveň se v médiích častěji objevují tvrzení, že covid je pro děti nebezpečnější, než se dříve myslelo.

Myslím, že většina lidí intuitivně souhlasí s tím, že děti by neměly být očkovány, pokud výhody očkování nepřevažují nad jeho riziky. To je pravděpodobně důvod častějších prohlášení o rizicích. Zatímco mladého dospělého člověka můžete přesvědčit, aby se nechal očkovat „pro obecné blaho“, i když jemu osobně to téměř jistě jinak nepomůže, s přesvědčováním rodičů k očkování dětí, kterým to vůbec nic nepřinese, to budete mít mnohem těžší.

Rizika očkování

Nepomůže vám ani stále rostoucí množství důkazů o možných nepříznivých účincích vakcín, jako je zjištění CDC, že některé vakcíny mohou zvyšovat riziko myokarditidy (zánět srdečního svalu), hlavně u chlapců a mladých mužů. Tohle přichází po předchozím zjištění, že některé vakcíny můžou zvyšovat riziko vážných poruch srážlivosti krve, obzvlášť u mladých žen. Nezapomínejme, že tyto vakcíny byly vyvinuty asi jen před rokem. Je možné (a vlastně dost pravděpodobné), že časem objevíme více nežádoucích účinků. Takže pokud chcete přesvědčit rodiče, aby přes rostoucí množství důkazů o možných rizicích vakcín nechali své děti očkovat, musíte je přesvědčit, že covid pro jejich děti představuje opravdové nebezpečí.

Rizika covidu

Pojďme se tedy podívat, jak vážným rizikem je covid pro děti. Budu se držet hlavně švédských statistik, protože ty znám nejlépe, a protože Švédsko je v tvorbě spolehlivých statistik lepší než jakákoli jiná země na světě. Podle oficiálních statistik ve Švédsku zatím kvůli covidu zemřelo devět dětí (to znamená lidí do dvaceti let). Celkem na covid ve Švédsku zemřelo 13 913 lidí, což znamená, že lidé ve věku 20 let a víc představují zbylých 13 904 covid úmrtí.

V současnosti ve Švédsku žije kolem 2 414 000 dětí (čtyři z nich jsou mé). Když vydělíme počet úmrtí počtem dětí, zjistíme, že riziko úmrtí na covid je pro švédské děti 0,00037 % (jeden z 268 000). To je po roce a půl pandemie. Pro srovnání, v roce 2020 zemřelo ve Švédsku 15 dětí při dopravních nehodách. Takže riziko, že dítě ve Švédsku zemře na covid během pandemie, je přibližně poloviční oproti riziku úmrtí při dopravní nehodě. A to podotýkám, že Švédsko má nejbezpečnější silnice na světě. A přesto tu děti při dopravních nehodách zemřou s dvakrát vyšší pravděpodobností než na covid uprostřed běsnící pandemie.

Pojďme dál a podívejte se na věc z jiného úhlu. Ve Švédsku žije kolem 7 980 000 dospělých lidí. Riziko úmrtí na covid je pro dospělé Švédy zatím 0,17 %. Jak už jsem zmínil pro děti je riziko úmrtí 0,00037 %. To znamená, že dítě zemře s 500krát nižší pravděpodobností než dospělý!

Dlouhodobý covid a MIS-C?

Dobrá, myslím, že se shodneme na tom, že riziko úmrtí dítěte na covid je neskutečně malé. Už ale slyším, jak chvátáte se dvěma protiargumenty. Prvním je, že děti můžou dostat dlouhodobý covid. Tento argument je slabý. Bylo prokázáno, že dlouhodobý covid je vzácný u dospělých, a nemáme žádný důvod domnívat se, že u dětí by byl častější. Ve skutečnosti to téměř určitě bude naopak.

Druhým protiargumentem je, že covid může u dětí způsobovat MIS-C (multisystémový zánětlivý syndrom u dětí, pozn. překladatele), chorobu podobnou Kawasakiho nemoci, která loni v létě, kdy byla poprvé objevena, zvedla ze židle spoustu lidí. Nedávno jsem poslouchal rozhovor z Paulem Offitem (americkým pediatrem, kterému se povedl husarský kousek, když nejdříve hrubě podcenil nebezpečí pandemie, a poté toto riziko hrubě přecenil), ve kterém řekl, že MIS-C „není tak neobvyklý“. Přišlo mi to jako docela srandovní prohlášení. Něco buď je neobvyklé nebo není. Nemůže to být obojí zároveň. Takže je tato nemoc neobvyklá nebo ne?

Podle CDC bylo dosud v USA 4 018 případů MIS-C. Žije tam kolem 73 000 000 dětí. To znamená, že riziko MIS-C u amerického dítěte je v současné době 0,006 % (jeden z 18 000). Jinými slovy, MIS-C je vzácný. A z těch nešťastných dětí, které ho dostaly, se více než 99 % uzdravilo. Ze 73 000 000 dětí v USA jich na MIS-C během pandemie zemřelo jen 37 (jedno z 1 970 000). Děti denně dělají spoustu věcí, které je můžou zabít s vyšší pravděpodobností, a nehneme kvůli tomu ani brvou.

Co z toho vychází?

Když to shrneme, covid pro děti nepředstavuje hrozbu. Rozhodně ne větší než spousta dalších rizik, která bereme za normální a vesele je necháme naše děti podstupovat, jako je jízda autem nebo přecházení ulice. Aby v takové situaci očkování dětí dávalo smysl, muselo by být nade všechny pochyby jasné, že očkování představuje doslova nulové riziko. Proč? Protože jestli vakcína proti covidu představuje byť jen sebemenší riziko poškození zdraví dítěte, potom by toto riziko klidně mohlo být vyšší než riziko spojené s nákazou. A protože dnes není ani zdaleka jasné, zda je očkování pro děti menším rizikem než nákaza, je jejich očkování hluboce neetické. Pokud přistoupíme k očkování dětí v naději, že to malinko sníží riziko nákazy dospělých (které už tak snížilo proočkování téměř celé dospělé populace), potom ohrozíme naše děti pro své vlastní dobro. My bychom měli být ti, kteří riskují kvůli dětem. Nemělo by to být naopak.


Na blogu najdete i další zajímavý článek doktora Rushwortha s názvem Snižuje lockdown počet úmrtí na covid?


Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Je to jednodušší než si myslíte. Se správnými informacemi a malou pomocí to zvládnete i vy. Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím jako váš kouč pomůžu. Pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste zdarma 21denní výzvu.


Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů