Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Návrat z okraje: rakovina v remisi

Doktor Al Danenberg

Úžasně inspirativní příběh doktora Ala Danenberga, kterému v 71 letech diagnostikovali agresivní formu rakoviny kostní dřeně, která byla v té době moderní medicínou neléčitelná. Dávali mu 3-6 měsíců života. Al odmítnul chemoterapii, která by mu časem zničila imunitní systém, s pomocí odborníků sestavil vlastní protokol a o 21 měsíců později je živý, zdravý, bez známek aktivní rakoviny a cítí se skvěle. Přečtěte si, čím vším si musel projít a jak vypadá jeho nekonvenční přístup k rakovině.

Dr. Al je kolega Primal Health kouč a jeho cestu sleduji od doby, kdy svou nemoc oznámil. Pravidelně o ní píše na svém blogu, kde mimo jiné najdete spoustu zajímavých článků o zdraví zubů, ústní dutiny i celého těla.

Překlad Alova příběhu sem dávám jako inspiraci a doklad toho, že nikdy není pozdě zabojovat a neztrácet naději. Nenaznačuji, že by pacienti s rakovinou měli odmítat konvenční léčbu. Každý si svou cestu musí vybrat sám.


Toto je můj překlad původního článku Dr. Ala Danenberga, který najdete tady.

EN: This is a translated article. Here you can find the original post.

Pod čarou začíná překlad.


Šlo o agresivní formu rakoviny kostní dřeně.

A dnešní konvenční medicínou byla neléčitelná.

Můj příběh v kostce

V 70 letech jsem byl velmi zdravý muž a po celoživotní kariéře periodontisty jsem se chystal jít do důchodu. Od zdravotní krize v 59 letech jsem dlouhou dobu studoval a objevoval přirozené způsoby, jak léčit a předcházet chorobám a důraz jsem kladl na výživnou stravu.

(Můj výzkum a články jsou na mých stránkách, některé byly zveřejněny ve Well Being Journal a byl jsem hostem v mnoha podcastech po celém světě. Své zkušenosti jsem publikoval v knize nazvané Crazy Good Living [Šíleně dobrý život, pozn. překladatele] vydané nakladatelstvím Elektra Press v roce 2017.)

Potom, cestou na jednu konferenci, se mi objevila bolest v rameni, která neodcházela. Až mi diagnostikovali rakovinu. Doktoři mi dávali 3-6 měsíců života. Já i moje rodina jsme byli zdrcení.

Můj stav se zhoršoval, i přes nejlepší zdravotní péči a veškeré přírodní postupy, které do té doby tak dobře fungovaly. Musel jsme nastoupit do hospice, připravit se na smrt, čelit strachu, vyřídit všechno potřebné a projít si bolestivým loučením s rodinou a přáteli.

Pak se stalo něco, co změnilo tu předpověď nevyhnutelné smrti.

Jak to začalo

Po celoživotní kariéře periodontisty jsem od roku 2018 měl po celé zemi víc přednášek a konzultací. Všechny byly zaměřené na přínosy protizánětlivé, výživné stravy a aktivního životního stylu. Byl jsem ve formě a považoval jsem se za „seniora z plakátu“ na zdravý životní styl.

Během letu z domu v Charlestonu v Jižní Karolíně na konferenci v Austinu v Texasu, kde jsem měl přednášet, jsem přestupoval na letišti v Atlantě. To byl 26. duben 2018. Jako vždycky jsem šel od příletů ke svému návaznému letu, tašku pověšenou na pravém rameni, když se mi v něm poprvé objevila nezvyklá bolest. Po prezentaci v Austinu a návratu domů bolest v pravém rameni přetrvávala.

Byl to pocit, jako bych měl poraněný nějaký sval. Ale trvalo to několik měsíců. Pak se to rozšířilo z ramene do zad. A nakonec i na hrudník. 23. srpna 2018 jsem navštívil svého lékaře.

Tento praktický lékař nenašel nic špatného, kromě bolestivých oblastí. Objednal pár krevních testů. Jediné, co z nich vypadlo byl zvýšený CRP (C-reaktivní protein), který ukazoval na nějaký druh systémového zánětu. Aby mohl stanovit diagnózu, objednal vyšetření hrudníku a pánve na magnetické rezonanci (MRI).

Když mu přišli výsledky, doktor mi zavolal. Zeptal se mě, jestli si o nálezu z MRI chci promluvit po telefonu nebo raději u něj v ordinaci. Říkal jsem si „Přece to nebude tak zlé“. „Povězte mi to teď.“

Řekl mi, že si musím dávat pozor. Vyšetření odhalilo 2 prasklá žebra, kompresní zlomeninu jednoho obratle, vlasovou trhlinu v pánvi a útvar měkké tkáně po straně mé páteře. Napadlo mě „Co to sakra je?“ Doktor se mě zeptal „Spadl jste ze schodů nebo vás někdo zbil?“ Odpověděl jsem mu důrazné „Ne!“

Pak mi velmi vážným tónem řekl „Myslím, že máte buď leukémii, lymfom nebo mnohočetný myelom.“ Co by se vám honilo hlavou, kdyby vám dali tyto možnosti? Já jsem se okamžitě začal bát o život, a že už nebude jako dřív. Byl jsem ohromený.

Jako další doktor objednal CT sken. Radiolog našel „nespočet lytických lézí na celé mé kostře.“ To znamenalo, že jsem měl v kostech spoustu děr, jako někdo s osteoporózou. Kosti byly hodně křehké.

Můj praktický lékař povolal do boje onkologa. Ten objednal další krevní testy, PET sken a biopsii měkké tkáně kolem páteře. Ke všemu se bolest svalů změnila v nesnesitelnou bolest prsní kosti a žeber.

Diagnóza a prognóza

Věci šly ráz na ráz. Z života se mi stala cesta hrůzy. 19. září 2018 mi onkolog potvrdil diagnózu středního až pokročilého mnohočetného meylomu IgA Kappa lehkého řetězce.

To je agresivní forma rakoviny kostní dřeně. Doktor prohlásil, že má prognóza je špatná. Věřil, že když nic neudělám, zbývá mi jen 3 až 6 měsíců života. Koncem roku 2018 jsem mohl být mrtvý. Hlava mi to nebrala.

Byl jsem omráčený. V té době jsem si myslel, že jsem jeden z nezdravějších 71letých lidí na Zemi. Zjevně to nebyla pravda. Musel jsem okamžitě začít jednat.

Zhruba se dá říct, že mnohočetný myelom je druhem rakoviny kostní dřeně, typickým nadměrnou produkcí rakovinných plazmatických buněk. Plazmatické buňky jsou klíčovou součástí imunitního systému a tvoří protilátky bojující s útočícími mikroorganismy, toxiny a dalšími cizími látkami. Když plazmatické buňky nefungují správně, tělo nemůže bojovat s infekcí.

Léčba

Onkolog k léčbě této nemoci navrhnul okamžitě začít koktejlem chemoterapeutických léků. Zároveň ale řekl, že na tuto rakovinu neexistuje konvenční lék. I když by chemoterapie mohla vést k remisi maligních plazmatických buněk, rakovina by se vrátila. Potom bychom museli zvážit agresivnější chemoterapii, protože původní koktejl léků už by nefungoval. Nakonec by konvenční léčba přestala působit a v důsledku komplikací mnohačetného myelomu by nastala smrt.

Když mi onkolog sděloval tuto diagnózu a prognózu, byla se mnou v ordinaci má žena a naše dvě dospělé děti. Musel jsem jednat rychle, ale nemohl jsme přijmout léčbu, která by měla pro mé tělo tak fatální důsledky, a zničila by mi imunitní systém bez toho, aby nabídla lék.

Rozhodl jsem se prozkoumat nekonvenční postupy, které by mému tělu pomohly uzdravit se přirozeně. Ale kvůli silné bolesti na hrudi jsem potřeboval cílené ozařování, abych vůbec mohl bezbolestně dýchat.

Nekonvenční postup proti rakovině

Nakonec jsme s pomocí lékařů věnujících se celostní medicíně přišli s několika nekonvenčními postupy proti rakovině, se kterými jsem okamžitě začal. Ode dne diagnózy až dodnes jsem tyto postupy často upravoval. (Můj současný nekonvenční protokol proti rakovině najdete na konci článku.)

Chvíli to šlo dobře. Výsledky krevních testů byly stabilní. Většinou jsem zůstával pozitivní. Ale jsem jen člověk, a tak občas přišla deprese. Ale vždycky jsem se z té propasti sebelítosti dokázal vyškrábat. I když ne úplně sám.

Má žena pro mě po celou dobu byla pilířem síly. Kdykoli na mě přišla sebelítost nebo něco horšího, rychle přispěchala, aby mě povzbudila nebo srovnala. Je to úžasný člověk a úžasná manželka. Mám obrovské štěstí, že se mi ji před 51 lety podařilo přesvědčit, aby si mě vzala.

Nejděsivější dny mého života

Žil jsem déle než doktorem odhadované 3-6 měsíce. Ale začátkem března 2019 se objevily patologické fraktury obratle blízko pánve. Léčba vedla k neustálé bolesti nohou. Jak se bolest stupňovala, nastoupil jsem začátkem srpna do hospicu, kde mi měli pomáhat bolest zvládat.

Večer 21. srpna 2019 jsem si v koupelně čistil zuby. Otočil jsem se, abych vyhodil zubní nit do koše. V ten moment se má pravá stehenní kost rozlomila na dva kusy a noha se pode mnou složila. Spadnul jsem na kachličkovou podlahu. Dopadl jsem na pravou stranu hrudníku a v půlce si zlomil i pravé nadloktí.

Čirá nepopsatelná bolest se mi zařízla do celé pravé poloviny těla. Nemohl jsem se hýbat. Myslel jsem, že zemřu. Když se strachujete o vlastní život, všechno na vás padá. Zcela bezmocně jsem ležel na podlaze koupelny a volal manželku na pomoc.

Ty patologické zlomeniny byly způsobeny oslabením kostí v důsledku rakoviny kostní dřeně. Oslabená kostra neunesla váhu těla a kosti praskaly. Záchranáři se mě snažili opatrně přendat na nosítka a dopravit na pohotovost. Byla to nesnesitelná bolest. Musel jsem odmítnout další pobyt v hospicu, abych mohl být ošetřen v nemocnici.

Přestal jsem brát všechny doplňky, se kterými jsem začal po diagnóze v září 2018. Nechtělo se mi dál žít, vzdal jsem se své identity a dostal se do nejhlubší a nejtemnější deprese, jakou jsem kdy zažil. Zlomená nebyla jen má stehenní kost a nadloktí, ale i můj duch.

Okamžitě po příjmu na pohotovost, mě doktoři dali na narkotika. Všechno mi bylo jedno. Zavedli mi katetr a musel jsem používat lůžkovou mísu. Do 24 hodin jsem byl na operaci, kde mi stabilizovali zlomenou pravou stehenní kost pomocí destiček a šroubů. Zlomené nadloktí zatím neošetřovali.

Rehabilitace po operaci jsem odmítnul a v nemocnici pro mě nic dalšího udělat nemohli. Má žena věděla, že doma by se o mě postarat nemohla, tak jsem znovu nastoupil do hospice, abych tam zůstal až do smrti. Doktoři mi dávali vysoké dávky narkotických léků. Mohl jsme si vybrat mezi bolestí a léky – zvolil jsem léky. Byl jsem tak zdrogovaný, že mě žena nemohla probrat ani fackami na tvář.

Hurikán Dorian

Když na město udeřil hurikán Dorian, byl jsem na lécích v nemocničním hospicu. Hurikán na Charleston mířil 4. září 2019. Blížil se rychlostí jen 1,6 km/h, ale přinášel vichr o rychlosti 297 km/h. Nemocnice dostala příkaz k evakuaci.

To odpoledne mě zdravotníci převezli domů. Rodina pro mě narychlo musela sehnat nemocniční lůžko. Když jsem se dostal domů, na 23 hodin vypadl proud. V elektrickém nemocničním lůžku jsem se bez proudu nemohl ani pohnout. Nefungovala klimatizace a venku bylo přes třicet stupňů. Potil jsem se v místnosti bez světla, televize a telefonu a byl jsem k smrti vyděšený.

Pak se stalo něco úžasného

K tomu nemocničnímu lůžku jsem byl doma upoutaný asi dva týdny. Museli jsme si najmout ošetřovatele, aby my pomáhal s běžnými lidskými potřebami, které všichni pokládáme za samozřejmé.

Žena mě pobízela, abych se zase vzchopil. I syn se mě snažil přimět, abych se vrátil ke svému nekonvenčnímu přístupu k léčbě. Bylo to pozoruhodné, ale opravdu jsem se začal sbírat dohromady.

Jedním ze základních faktorů uzdravování je „myšlenkový přístup“. K rakovině jsem přistupoval pozitivně až do oné katastrofy v koupelně. Pak jsem se nechal převálcovat stresem, depresemi a strachem. Faktem je, že způsob, jakým se člověk staví ke stresu, ovlivňuje různé biochemické reakce v krvi.

Když jste ve stresu, v depresi, ustaraní nebo jakkoli vyděšení, vaše tělo uvolňuje látky, které nakonec ovlivní všechno, včetně vašich střev. Stěny vašich střev se poruší až dojde k „propustnému střevu“. Spousta toxických látek z obsahu střev pak může „prosáknout“ do vašeho krevního oběhu. Když se to stane, váš imunitní systém se může zbláznit, aby pohltil a odstranil tyto toxické látky.

Když se vám do oběhu dostane příliš těchto látek, nastane „metabolická endotoxemie“. Ta je extrémně škodlivá pro zbytek těla a může způsobit rozvoj chronických onemocnění včetně rakoviny. Taky může tělu bránit v přirozeném uzdravování. Takže to, že jsem si to zase srovnal v hlavě, obrovsky přispělo k tomu, že jsem se zbavil biochemikálií ze stresu vyvolaného strachem.

Zatímco jsem byl doma připoutaný k nemocničnímu lůžku, manželka domluvila návštěvu pohybového terapeuta. Během pár dní jsem byl schopný o trochu víc se sám pohybovat. Dokonce jsem se sám dokázal na posteli otočit a posadit jako normální člověk. Začala se mi zlepšovat nálada.

Jak mi začaly ustupovat bolesti, snižoval jsem dávky narkotik. Zlepšil se mi apetit. Věděl jsem, že nějaká vyšší moc ovládá můj osud.

Každý jsme na světe ve fyzickém těle, abychom se něco naučili. Když se nám to nepodaří budeme mít další příležitost vrátit se na svět v jiném těle, aby se to podařilo. To je podstatou reinkarnace a píše o tom spousta duchovních textů. Práce Michaela Newtona popisují jeho výzkum nesmrtelné duše v dílech Journey of Souls a Destiny of Souls[1]. Jednou z mých současných životních vášní je zdolat tuto malignitu přirozenými postupy a dát o tom vědět každému, kdo bude naslouchat.

Dva týdny od začátku mé pohybové rehabilitace mi odstranili katetr a místo lůžkové mísy jsem mohl používat toaletní křeslo. Zdálo se mi, že zase začínám být normální.

Uteklo pár dní a byl jsem schopný pohybovat se po domě s chodítkem a dojít si na záchod jako lidská bytost. Pořád jsem dával přednost nemocničnímu lůžku, kvůli nastavitelné poloze a matraci.

Má žena byla stěžejní částí mého pozoruhodného uzdravení. Promluvila mi do duše, když jsem to potřeboval. V podstatě mi dala velmi jasně najevo, že nejsem oběť, ale bojovník, a že se musím vrátit k tomu, co jsem dělal před tou vážnou nehodou. Bylo jasné, že jsem se životem ještě neskončil, a že toho ještě můžu spoustu dávat. Znovu jsem odmítl hospic, abych se mohl vrátit k normálnímu životu.

Začátkem října už jsem se procházel s chodítkem po příjezdové cestě a po chodnících v sousedství. Mohl jsem nastoupit jako spolujezdec do auta a dostat se tak na různá místa. To bylo 10. října 2019.

Schůzka s onkologem

Když jsem se 11. října 2019 setkal s mým onkologem, měli jsme vážnou debatu. Řekl mi, že mám extrémní riziko dalších patologických zlomenin. Jinými slovy, že je pravděpodobné, že se mi přihodí další devastující fraktury, jako ta z 21. srpna. Musím udělat všechno pro to, abych se budoucím zlomeninám vyhnul.

Onkolog mi doporučil novou cílenou imunoterapii, která má ničit maligní plazmatické buňky https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5013856/. Také navrhnul novou cílenou imunoterapii k prevenci budoucích patologických fraktur https://www.amgen.com/media/news-releases/2018/02/results-from-phase-3-xgeva-denosumab-study-in-patients-with-multiple-myeloma-published-in-the-lancet-oncology/. Abych si udržel kvalitu života, rozhodl jsem se přidat tyto nové léčby ke svým mnoha přirozeným postupům k posílení těla.

Další patologické zlomeniny

Když jsem se 16. října doma zvedal z nemocničního lůžka, ucítil jsem hlubokou bodavou bolest v levém stehně. Bolest byla tak intenzivní, že jsem z postele nemohl vstát. Zavolal jsem záchranku, která mě převezla do nemocnice.

Byla to další zlomenina stehenní kosti, ale ne tak vážná. Ale i tak vyžadovala operaci, aby mi stabilizovali oslabenou stehenní kost. Operace dopadla dobře a 18. října 2019 mě převezli do nemocničního rehabilitačního centra, kde jsem se měl dva týdny uzdravovat. Teď už mám dvě bionické nohy.

Omezení

Osobní omezení zahrnují nemožnost cestovat delší trasy autem stejně jako jakékoli cesty letadlem. Kvůli dřívější zlomenině nadloktí je pro mě těžké používat pravou ruku. I delší chůze je namáhavá kvůli zlomeninám pravé i levé stehenní kosti. Kvůli únavě jsem v posteli už v 8 večer.

Nestěžuji si. Je toho spousta, za co jsem vděčný. Tato omezení nejsou nic ve srovnání s tím, co jsem si prožil, když jsem v srpnu 2019 nastoupil do hospicu.

Nové testy

Je květen 2020. Můj onkolog si chtěl udělat lepší obrázek o tom, co se děje s rakovinnými buňkami v celém mém těle. Objednal třetí PET sken. Můj první PET sken byl v září 2018 a ten poslední v červnu 2019. Oba ukázaly známky aktivní rakoviny.

PET sken vytváří 3-dimenzionální obrázek vnitřku těla. PET znamená „Pozitronová Emisní Tomografie“. Do těla je žílou vpravena radioaktivní glukóza, aby na snímku „rozsvítila“ ty oblasti těla, kde jsou aktivní rakovinné buňky. Rakovinné buňky „pojídají“ glukózu jako svůj zdroj energie. Když v těle žádné aktivní rakovinné buňky nejsou, PET sken bude zcela negativní.

Nový začátek

Takže 8. května 2020 mi udělali nový PET sken od hlavy až k patě. Onkolog mi toho večera zavolal domů. Řekl mi: „Ale, zavolej manželku a dej to nahlas.“ Potom začal číst radiologovu interpretaci výsledků PET skenu.

George, můj onkolog, nám vysvětlil, že PET sken neukázal žádnou aktivní rakovinnou buňku. Nechal jsem ho to několikrát zopakovat. Jasně jsem cítil, jak čiší nadšením. Oba nás to s manželkou úplně dostalo. Zpráva v podstatě říkala, že v celém těle nemám jedinou aktivní rakovinnou buňku. S manželkou jsme na sebe zírali a říkali si, jestli jsme opravdu mohli porazit tuto nevyléčitelnou rakovinu kostní dřeně. Opravdu bych po 21 měsících mohl být vyléčený?

Teď zpátky do reality. Výsledky PET skenu bez známek rakoviny přičítám kombinaci všech postupů, které jsem zahrnul do svého protokolu, a změny přístupu/nálady popsané výše. Ale ještě z toho nejsem úplně venku. Některé z mých na rakovinu zaměřených krevních testů pořád ukazují vysokou hladinu proteinů z maligních plazmatických buněk.

Tyto výsledky testů můžou odrážet mrtvé nebo umírající buňky, které můj imunitní systém ještě nestihl metabolizovat. V důsledku této agresivní rakoviny mám také pořád nespočet lézí na kostech. To pro mě znamená nebezpečně vysoké riziko dalších patologických fraktur. Musím na sebe být přísný a všemi způsoby chránit své kosti před zlomeninami. Takže dnes ještě nemůžu říct, že bych byl v celkové remisi. Ale možná už jsem blízko!?

Můj protokol

Netvrdím, že protokol, který jsem si sestavil pro sebe, kohokoli dalšího z rakoviny vyléčí nebo mu pomůže. Nemůžu říct, že by jakýkoli z těchto postupů sám o sobě dostal mou rakovinu kostní dřeně do remise:

  1. Jíst zdravě: jím primal, bio, bezlepkovou, protizánětlivou stravu bohatou na živiny. Poměr tuku k bílkovinám mám 2:1 nebo vyšší, abych se po většinu času udržel v ketóze. Jím, když mám hlad, a piji, když mám žízeň. V mém jídelníčku není místo pro jakékoli zpracované potraviny.
  2. Posílit střeva a udržovat epitelální bariéru ve střevech neporušenou: beru 2 vršky Megasporebiotic, 4 vršky MegaIgG2000, a jednu odměrku MegaPre smíchanou s 1 odměrkou MegaMucosa ve studené vodě (všechno jsou to produkty firmy Microbiome Labs[2]). Taky beru 2 vršky TerraFlora Deep Immune, který také stimuluje produkci interferonů (IFNs) a zároveň aktivuje imunitní buňky (od firmy Enviromedica[3]).
  3. Podpořit kosti: beru 6 vršků OsteoVegan (od NuMedica[4]), 2 vršky Megaquinone K2-7 (od Microbiome Labs[5]), a 5,000 IU vitamínu D3 (od NatureWise[6]).
  4. Posílit imunitní systém: beru 3 tekuté bylinné extrakty: 5 ml Echinacea Premium 1:2; 2,5 ml Korean Ginseng 1:2; a 5 ml Astragalus 1:2. Pro podporu sliznice a jako „sladidlo“ k těm 3 „hořkým“ elixírům přidávám 5 ml Marshmallow Root (kořen ibišku, pozn. překladatele) 1:5 Glycetract (všechno od MediHerb[7]).
  5. Oprava mitochondrií: používám PEMF terapii (Pulsed Electromagnetic Field – pulsní elektromagnetické pole) pomocí PureWave celotělové podložky[8] jako první věc každé ráno po dobu 8 minut na nastavení „Vital – 9“, odpoledne 8 minut na nastavení „Basis – 10“, v podvečer 8 minut na nastavení „Relax – 4“ a než jdu spát 24 minut na nastavení „Relax – 2“.
  6. Zajistit svým buňkám živočišné živiny: jím 1-2 lžíce surového Manuka medu[9], který produkují včely a u kterého nehrozí žádná rizika rostlinných potravin (1 lžíce = 6 gramů sacharidů) – většina lidí zůstane v ketóze, když sacharidy udrží pod 25-50 gramy denně. Beru také 5 vršků Desiccated Organ Complex[10] (sušená směs z vnitřností, pozn. překladatele) a 4 vršky Desiccated Bone Marrow[11] (sušená kostní dřeň, pozn. překladatele) (vyrábí Enviromedica).
  7. Zvládání bolestí: beru 200mg nebo 400 mg ibuprofenu jen když je to potřeba.
  8. Cílit na specifické bílkoviny, které hrají roli u mé rakoviny: užívám 2 imunoterapie odvozené z lidských monoklonálních protilátek—injekce přípravku XGEVA[12] útočí na bílkovinu, která oslabuje mé kosti, a deaktivují ji. Infúze Darzalexu[13] útočí na specifickou bílkovinu na povrchu maligních plazmatických buněk a zabíjí je. K potlačení vedlejších účinků k Darzalexu ve dnech infúzí dostávám i premedikaci (Tylenol, Benadryl, and Decadron).
  9. Pomoc s předcházením nachlazení a chřipce: kdykoli cítím nějaké „škrábání“ v krku, stříkám si do krku 4krát denně ústní sprej s propolisem (od Beekeeper’s Naturals[14]).
  10. Posílit tělo: denně si protahuji ruce a nohy. Kvůli stavu mé kostry dělám několikrát týdně upravené kliky a upravené dřepy. Každý druhý den taky chodím ven na 1,5 kilometru dlouhou procházku.

Tak to byl původní článek.

Podcast s Dr. Danenbergem

Jenom doplním, že Dr. Danenberga si můžete poslechnout v nedávém podcastu s doktorem Paulem Saladinem. Doktor Al tam říká, že od 1. ledna 2020 se stravuje v carnivore stylu. Je to výborný podcast, kde oba doktoři kromě možných přínosů carnivore stravy a ketózy při léčbě rakoviny, probírají i zdraví zubů a ústní dutiny a boří některé mýty o čištění zubů, používání ústní vody a dalších zajímavých tématech. Věděli jste například, že na bolavou díru po vytrženém zubu je dobrý med nebo že medem se dají i čistit zuby? Doporučuji poslechnout.

Konzultace s Dr. Danenbergem

Dr. Danenberg je pořád aktivní a nabízí virtuální konzultace v angličtině přes Zoom nebo Skype. Zájemci si můžou rezervovat konzultaci na stránce https://drdanenberg.com/consultations/offer-timerate/.

Před samotnou konzultací je třeba vyplnit dotazník a 3denní jídelníček. Pokud má zájemce rentgenové snímky zubů, může je poslat e-mailem.

A to už je pro dnešek opravdu všechno.


Chcete bez každodenního cvičení, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem a začít si užívat spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím můžu jako kouč pomoct.

Pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami na sobě chcete zapracovat a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů