Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Proč jsem chytrý náramek vyměnil za „hloupé“ hodinky

Hloupé hodinky

Poslední skoro čtyři roky jsem na ruce nosil fitness náramek Fitbit Charge 2. Až na to, že jsem dvakrát musel vyměnit řemínek, který se rozpadl, jsem s ním byl celkem spokojený. Dělal většinu toho, co byste od fitness náramku čekali. Měřil tep, analyzoval spánkové cykly, počítal kroky a spálené kalorie, ukazoval čas, měl stopky, vibrační budík, a dokonce pár předdefinovaných programů pro dechová cvičení. Občas na něm dokonce fungovaly notifikace z telefonu. A přesto, když se mu před pár týdny začala hodně rychle vybíjet baterie, rozhodl jsem se sáhnout po obyčejných hloupých hodinkách. Říkáte si „Proboha, proč to dnes ještě někdo kupuje“? Důvodů bylo víc.

Co uměl fitness náramek

V podstatě by se dalo říct, že většinu funkcí starých „hodinek“ jsem nepotřeboval.

Ze začátku bylo moc fajn sledovat jak se mi během dne nebo při různých typech aktivity měnil tep. Nakonec jsem ale zjistil že i bez hodinek poznám, kdy to s vypětím přeháním a bylo by dobré zvolnit. Prostě když už to neudýchám, na chvíli zvolním, dokud nepopadnu dech, a pak můžu pokračovat.

Když jdeme na procházku s rodinou, je milé, že mi hodinky v určitou dobu oznámí, že jsem zrovna ušlapal 8000 kroků. Ale to je až to poslední při rozhodování, jestli se jít projít nebo ne. Na procházku se vydáme (nebo taky ne) ať už mám na ruce cokoli.

Spálené kalorie jsem si nikdy nepočítal, nemyslím si, že by to bylo k něčemu potřeba, takže tato funkce pro mě byla od začátku zbytečná.

Opravdu užitečné funkce

Měření času a stopky tak zůstávaly hlavními funkcemi, které jsem u náramku opravdu využil.

A jedna úžasná

Náramek měl i jednu funkci, ze které jsem byl opravdu nadšený. Byl to vibrační budík. Ono na Charge 2 náramku bylo docela zvláštní, že nevydává vůbec žádné zvuky. Jediná zpětná vazba, kterou uživateli poskytuje, jsou vibrace. Ať už je to ve formě kratičkého zavrnění při upozornění na novou zprávu na telefonu nebo delší vibrace u budíku. Kdo jednou vibrační budík zkusí, už nemůže jinak. Je to mnohem jemnější probuzení, než když vám vedle hlavy začne něco vyřvávat. Vibrační budík jemně probere jen vás a kdokoli další je v ložnici s vámi si vůbec ničeho nevšimne a klidně může spát dál.

Bez čeho se určitě obejdu

Co bylo na starém náramku trochu nepříjemné bylo relativně časté nabíjení, cca jednou za pět dní. Sice se nabily celkem rychle, ale někdy to bylo dost otravné. To poslední, co chcete řešit při ranním shonu před cestou do školy s dětmi, jsou vybité hodinky.

Z čeho jsem nikdy neměl dobré pocity bylo vědomí, že na ruce celý den nosím malý Bluetooth přijímač a vysílač. U Bluetooth sluchátek je většinový názor takový, že pokud je v uších nemáte dlouhé hodiny denně, asi vám neuškodí. Mnohem větší pozor bychom si měli dávat na samotné telefony u hlavy. Takže mít takové Bluetooth zařízení na zápěstí by mému zdraví asi znatelně neuškodilo (pokud vůbec nějak). Ale přesto se cítím líp, když se úplně obejdu bez podobného zařízení, které je třeba mít na těle celý den.

Kam už si elektroniku nepustím

Notifikace z telefonu na tomto náramku vždycky fungovaly jen pár dnů, maximálně týdnů, a pak se záhadně z ničeho nic přestaly objevovat. A víte co? Vlastně mi to ani nevadilo.

Když jsem někde venku, telefon mám v kapse a když zapípá, klidně pro něj sáhnu a podívám se, co se děje. Když jsem doma, telefon vždy leží poblíž a rád si pro něj dojdu, když se ozve. Anebo taky ne, pokud se věnuji něčemu důležitějšímu a nechci, aby mě telefon rozptyloval. Například když večer sedíme na gauči a sledujeme zajímavý seriál, je mi jedno proč telefon zapípal. Klidně se podívám, až se dokoukáme. Teda pokud zrovna nečekám třeba nějakou důležitou zprávu od kolegy z práce. Pak se rád zvednu a pro telefon si dojdu. Kdyby mi na ruce píply hodinky, vyruší mě od toho, co zrovna dělám, a bude mě lákat jen otočit zápěstím a zjistit, co se to děje.

A tohle prostě nechci. Chci mít možnost nastavit si jakousi osobní bariéru, za kterou elektroniku už nepustím. Prostě když nechci, aby mě třeba při práci rozptylovala upozornění na jakékoli zprávy, telefon odložím a vypnu zvuk. Jasně, u chytrých hodinek si asi můžu dočasně vypnout notifikace, ale je to akce navíc.


Chcete mít tělo, co tiká jako švýcarské hodinky? A tomu kopu energie po celý den?
Můžete, a není to žádná velká věda.
Chce to jen správné informace a parťáka kouče, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.

Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.


Experiment skončil, pojďme dál

Nosit tento fitness náramek pro mě byl zajímavý čtyřletý experiment. Zkusil jsem si všechny ty úžasné funkce, které obyčejné hodinky nenabízí. Po počátečním nadšení přišla fáze běžného používání a tam se ukázalo, že čas trávený sledováním nejrůznějších statistik (spánkové fáze, tep během dne atd.) a e-mailů s pravidelnými hlášeními mi za výsledek nestojí. Nepotřebuji chytrý náramek na to, abych poznal, jestli jsem se vyspal dobře nebo ne. A nepotřebuji ho ani na sledování tepové frekvence. Celkem osvobozující pocit.

Tím zároveň nechci říct, že by podobná zařízení byla k ničemu. Věřím třeba, že hodně aktivní sportovci jejich funkce využijí. A sledování spánkových fází se může hodit třeba lidem, kteří trpí nekvalitním spánkem a chtějí zkoumat, jaký vliv na kvalitu jejich spánku mají různé změny v chování, jídle nebo pití před spaním. A určitě se najde i spousta dalších lidí, kterým toho chytré hodiny víc dávají, než berou.

Jednoduše funkční – přesně v duchu Primal

Na primal přístupu miluji, jak je jednoduchý a přitom funkční. Tohle se dlouhodobě snažím nacházet ve všech oblastech života. Proto když staré hodinky začaly dosluhovat, už jsem byl rozhodnutý, že ty nové budou obyčejné „hloupé“. Od hodinek opravdu čekám jen pár základních funkcí. A to:

  • Měření času
  • Stopky
  • Časovač s odpočtem – fajn funkce, ale není nutná
  • Vibrační budík – naprosto zásadní

Tohle všechno by mohly umět obyčejné digitálky, ne? Jak se ukázalo „hloupých“ hodinek s vibračním budíkem je na trhu míň než šafránu.

Nakonec jsem našel jen 3 typy hodinek Timex, které splňovaly všechny moje nároky. Vybral jsem si z nich ty nejméně nápadné.

Po dvou týdnech používání jsem zatím naprosto spokojený. Splňují všechno, co od hodinek čekám a nic víc. Příjemně mě překvapilo zjištění, že je pohání hodně velká baterka (typ CR2032), takže výměnu by mohly potřebovat až po pár letech.

Jak to máte vy s chytrými hodinkami nebo náramky? Používáte nějaké? Co na nich milujete? A je něco, co vám na nich vadí? Bez kterých funkcí už byste se neobešli? Pište prosím do komentářů.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů