Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Recenze: Neběhej, dej si slaninu

Neběhej, dej si slaninu

Na tuhle malou knížku jsem dostal tip od svého kouče a hned mě zaujala svým netradičním provedením a šířkou témat, kterými se zabývá. V podstatě všechno, co autor v knize rozebírá, hezky ladí s Primal přístupem. Knih čistě o nízkosacharidovém stravování nebo jen o pohybu dnes najdete spoustu, ale tady vám autor nabízí všechny podstatné informace zabalené do kompaktního a velmi čtivého provedení.

Netradiční zpracování

Namísto dlouhých kapitol je členěná do 106 kratičkých samostatných kapitolek maximálně na 3 stránky. Většina kapitol se ale vejde na jednu nebo dvě stránky. Kapitoly na sebe v podstatě nijak obsahově nenavazují, takže klidně můžete přeskakovat jenom na témata, která vás zajímají. Nebo si ji prostě přečtete od začátku do konce. Když máte jenom pár minut času, minimálně jednu celou kapitolu zvládnete.

O čem to je

Kniha je takovým návodem, jak tělo naučit tuky spalovat místo pouhého ukládání. Autor radí, jak toho dosáhnout pomocí změn v jídle a cvičení. Slušnou představu o tom, co se z knihy dozvíte, získáte ze zadního přebalu, který přikládám.

Zajímavá témata, co říkáte?

Jednotlivé kapitolky jsou zařazeny do 4 částí nazvaných: O jídle, O cvičení, Co se děje uvnitř? a Nad čím teď přemýšlet. Pak následuje pár autorových receptů na jeho oblíbená nízkosacharidová jídla. A nakonec moc hezký seznam knih (a webů), které ho nejvíc inspirovaly.

První dvě části (O jídleO cvičení) jsou rozděleny ještě do obecné a konkrétní části.
V obecné části o jídle se dočtete třeba o sacharidech a inzulinu, něco málo o půstech, o bílkovinách a tucích nebo o různých LCHF (Low Carb High Fat) přístupech ke stravování.
Konkrétně se pak dočtete např. o dobrých a špatných tucích, obilovinách (přeložených jako „zrna“), ovoci, zelenině, olivách, kokosu, řeckém jogurtu, dobré čokoládě, o jídlech, kterým se vyhnout, a o jídlech, na kterých si naopak pochutnáte. Témat ale najdete daleko víc.

V obecné části o cvičení se dozvíte třeba proč jsou pro kondici lepší krátká intenzivní cvičení než běhání. Nebo že základem je chůze a častější pohyb a nesedět jak v práci, tak doma.
V konkrétní části najdete jasné vysvětlení několika konkrétních cviků s vlastní vahou těla nebo s kettlebell činkou, včetně jasných ilustrací. Dokonce i já, který jsem s kettlebell činkou nikdy necvičil, teď uvažuji, že si jich pár pořídím. Protože podle této knížky to musím zvládnout 🙂
Najdete tu i příklady jednoduchých vysoce intenzivních intervalových tréninků (HIIT) a tréninkových rozvrhů.

V části Co se děje uvnitř? se dočtete něco málo o tom, jaká strava je pro člověka optimální z hlediska evoluce, o důležitosti bakterií ve střevech, o cholesterolu a zdravých cévách a dalších zajímavých tématech.

V poslední části Nad čím teď přemýšlet autor trošku filozofuje o tématech, jako je obezita a zdraví, jak pomoct obézním dětem nebo třeba špatné rady od profíků.

Pro koho je kniha vhodná

Jestli už žijete Primal životním stylem, nic moc nového se nedozvíte. (I když třeba mně se moc líbila inspirace ke cvičení – hlavně s kettlebell činkou). Nechápejte mě zle, pořád se dočtete o spoustě zajímavostí, ale nečekejte žádný AHA moment. I tak bych vám knížku doporučil jako příjemné čtení.

Pokud jste typ čtenáře, který pro předkládané informace chce dostat i odkaz na zdroj (ať už je to studie nebo jiná kniha), na své si taky nepřijdete. Autor totiž neuvádí jediný odkaz na jakoukoli studii.
Já veškerým informacím v knize věřím, protože je mám potvrzené z jiných zdrojů (odkazujících na relevantní studie). Jestli jim sami budete věřit už nechám na vás.

Jestli chcete jednoduše podaný návod, jak změnit stravování a pohyb, abyste začali pálit tělesný tuk, měli víc energie, byli zdravější a žili déle, tohle je knížka právě pro vás.

Najde se i pár chybek

Bohužel české vydání této knihy možná bylo šité trošku horkou jehlou a slušela by mu důkladnější korekce.
Spíš úsměvné je, že z autora moderního Paleo stravování, Loren Cordaina, který je prokazatelně mužem, v českém vydání knihy udělali ženu.
Když ale kapitola varující před jídly, kterým bychom se měli vyhnout, zmiňuje v nadpise nasycené tuky, a přitom podle textu v odstavci popisuje trans tuky, to už je horší. Je to prostě zavádějící a neznalého čtenáře to jenom zmate. A možná i odradí od konzumace živočišných tuků (většina z nich jsou právě nasycené tuky). Přitom v kapitole o dobrých tucích autor živočišné tuky doporučuje.

Nebo v kapitole 95 se v úvodním odstavci píše, že určitá etnika „kvůli nižšímu obsahu amylázy ve slinách o něco lépe snášejí sacharidy“. Ve zbytku kapitoly se pak píše, že když máte amylázy více, můžete snížit glykemickou odezvu na sacharidy v jídle až o 10 %. Nebo že zástupci etnik, která mají amylázy méně, by se s příjmem sacharidů měli krotit. Tak si pak vyberte.

Doporučuji

I přes pár chybek v českém textu, které se dostaly přes korekci a můj dojem z této knížky trošku pokazily, se pořád jedná o zajímavou a hodně čtivou knížku hlavně o nízkosacharidovém stravování a rozumném pohybu. Vhodná je hlavně pro nenáročné čtenáře a lidi, kteří o těchto tématech ještě nic neví.
Ti, kteří se po přečtení chtějí dozvědět víc o souvisejících tématech, můžou sáhnout po některé z knih uvedených v šikovném seznamu na samém konci knížky.

Už jste ji četli? Pak prosím napište do komentářů vaše hodnocení.


Chcete bez námahy, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem, užívat si spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30 minutový hovor, kde zjistíte, jak vám můžu jako kouč pomoct.

A pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami chcete přejít na Primal životní styl a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů