Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Slyšeli jste někdy anglický výraz „nose-to-tail“? A co třeba český „od rypáku po ocas“? Označuje to styl stravování, kdy ze zvířat jíme skoro všechno, co se sníst dá. Dřív to bývala samozřejmost a při takové domácí zabíjačce se nevyhodilo skoro nic. Dnes je většina z nás zvyklá jíst jen svalovinu. Při představě, že bychom mohli jíst nějaké orgány nebo dokonce věci jako jsou vepřové nožky, na mnohé z nás jdou mdloby. A to je velká škoda.
Protože právě tyto části zvířete, nad nimiž většina lidí ohrne nos, obsahují často spoustu různých živin nebo velké množství specifických živin, které jinde seženeme jen stěží. V případě vepřových nožek je to obrovské množství kolagenu, kterým jsou doslova napěchované. A sulc je velmi jednoduché jídlo, na které z nožek zužitkujete všechno kromě kostí.
Pokud to se svým zdravím myslíte vážně, o důležitosti kolagenu jste už určitě slyšeli. Možná ho dokonce berete v podobě nějakého doplňku stravy nejčastěji v práškové formě.
Jen pro rychlé připomenutí, kolagen mimo jiné svědčí vašim kloubům a kůži, pomáhá rychleji hojit rány, zlepšuje spánek. V tomto článku najdete spoustu dalších důvodů, proč jíst víc kolagenu.
Nejznámějším zdrojem kolagenu v kuchyni je želatina, kterou můžeme jednoduše přidat jak do sladkých, tak slaných pochoutek. Sám ji nejčastěji používám do ovocného želé, které milují nejen děti, nebo do skvělé vaječné tlačenky. Nevýhodou je, že i nejobyčejnější prášková želatina je čím dál tím dražší. Navíc, abyste si nějakou podobnou dobrotu mohli připravit, musíte mít doma zásobu pár sáčků želatiny.
Do sulcu z vepřových nožek nic přidávat nemusíte. A přitom za pár korun dostanete v podstatě čistou želatinu s troškou masa navíc. A ještě vás může hřát pocit, že jste pomohli zpracovat ne tak sexy kousky zvířete.
Je to jednoduchý recept, který určitě zvládnete, i když jinak moc nevaříte. K přípravě nepotřebujete nic víc než středně velký hrnec s poklicí, vidličku a vhodnou formu. Pokud nemáte formu na chleba nebo srnčí hřbet, můžete sulc rozlít třeba do několika menších misek.
Pojďme na to.
Tradiční pochoutka s hromadou kolagenu za pár korun. Příprava je nenáročná a nepotřebujete nic než hrnec, vidličku a vhodnou formu. Hodí se jen tak na zakousnutí nebo jako rychlá snídaně či večeře. A vaše klouby vám za tuhle pochoutku poděkují.
Nožky omyjte a očistěte od štětin (pokud na nich nějaké zůstaly).
Vložte do hrnce, přidejte 2 lžíce octa (já rád používám jablečný), všechno koření (jak moc máte rádi) a lžičku soli.
Zalijte vodou tak, aby nožky byly celé ponořené.
Přikryjte poklicí, přiveďte k varu a hned stáhněte výkon, aby voda jen lehce probublávala.
Vařte 3 hodiny.
Po 3 hodinách vyzkoušejte, jestli už maso samo odpadává od kostí. Jestli ne, vařte dalších 30 minut. Když se pokusíte nožku vytáhnout z hrnce, musí se sama rozpadat.
Až se maso samo odděluje od kostí, vytáhněte a vyhoďte všechno koření.
Vytáhněte všechen tuhý obsah hrnce na krájecí desku. Skvěle poslouží děravá naběračka na knedlíky.
Vyberte všechny kosti a veškerý zbytek (maso, kůži, chrupavky) vidličkou rozmělněte v podstatě na kaši. Při tom vyberete poslední malé tuhé kousky.
Tohle je i poslední příležitost, kdy můžete vybrat štětiny, které mohly zůstat třeba mezi prsty.
Rozmělněné maso a kůže dejte zpátky do hrnce.
Pokud chcete přidat mrkev, teď je dejte do hrnce (celou, očištěnou) a pomalu vařte do změknutí mrkve (cca 20 minut). Pak mrkev vytáhněte, nakrájejte na větší kousky a vhoďte zpátky do hrnce.
Dochuťte solí a popřípadě dalším octem (po vychladnutí se kyselost trochu ztratí, takže se octu nebojte).
Přelijte obsah hrnce do vhodné formy (nebo několika misek), nechte při pokojové teplotě vychladnout a dejte do ledničky ztuhnout aspoň na 4 hodiny.
A ještě pár fotek z výroby.
Děláte doma sulc? Nebo máte jiné oblíbené jídlo bohaté na kolagen?
Podělte se o svůj tip v komentářích.