Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Že primal styl stravování a chleba nejdou dohromady? Ne tak docela. Lidi už vymysleli spoustu náhrad za běžné pečivo. A tohle je nejlepší primal chleba, který jsem zatím zkusil. Tento jednoduchý tvarohový chlebík je primal (až na to psyllium, které se ale dá nahradit semínky – viz recept) a není v něm ani zrnko obilí. Přitom je vzhledem k nerozeznání od běžného pšeničného chleba, a dokonce i podobně chutná.
Spoustě lidem na lowcarb stylech stravování (ať už je to paleo, primal nebo lowcarb) chybí ze všech potravin nejvíc právě pečivo. Aspoň ze začátku. Postupem času člověk zjistí, že už ho ani nepotřebuje. Ale zkuste někomu nezasvěcenému vyprávět o Primal stravování. První otázka, kterou na vás s hrůzou v očích vypálí, pravděpodobně bude „A co budu jíst bez chleba?“ Teď už v takové situaci můžete nabídnout tento tvarohový chlebík.
Hodí se třeba na různé oslavy, když chcete návštěvě nabídnout zdravější pečivo. Nebo, když vám chleba prostě chybí, jednou za čas si raději upečte tento, než abyste sáhli po nějakém obilném. Jo, a taky si z něj můžete usmažit výborné topinky – třeba pod tatarák 😉 Ale vy už budete vědět, jak s ním naložit.
I když je výborný, nepřehánějte to s ním a pečte ho jen když si chcete zamlsat nebo při zvláštních příležitostech. U primal stravování by pořád měla hrát prim zelenina, maso, zdravé tuky, ořechy, vejce, tučné mléčné výrobky atd.
Nedávno jsem konečně nakoupil bramborovou vlákninu a trochu s ní v receptu experimentoval. Vyšel z toho druhý recept s bramborovou vlákninou a bez banánové mouky.
Momentálně ho peču raději, než původní chleba, takže je to první recept, který dole najdete. Pod ním jsem nechal i původní recept.
Místo tapiokového škrobu jsem začal používat bramborový škrob. V receptu funguje stejně dobře, možná je o malinko levnější, ale hlavně je to místní surovina vyrobená v ČR, která se nemusí dovážet přes půl světa. Takže je šetrnější k životním prostředí.
V receptu používám 3 suroviny, které možná nebudete mít doma. Pokud nechcete sami koumat, kde je sehnat, tu máte pár tipů.
Psyllium: koupíte ho v každé lékárně. Nedoporučuji mleté psyllium, protože s tím se pracuje trochu jinak (nemám vyzkoušené dávkování).
Bramborový škrob: buď můžete použív Solamyl, který seženete v každém obchodě, nebo pokud chete ušetřit, může za cenu kolem 40 korun koupit ekonomičtější balení 750 gramů od firmy adveni. Bramborový škrob místo tapiokového jsem začal do chleba používat teprve nedávno. Funguje tam výborně a můžu mít lepší pocit, že používám místní surovinu a malinko tak ušetřím životní prostředí od emisí vypouštěných při přepravě surovin na druhý konec světa.
Tapiokový škrob: kupoval jsem 5 kg gastro balení od firmy Adveni. Většinou na některém z e-shopů, kde ho měli za dobrou cenu. Poslední dobou tady.
Bramborová vláknina: výborně funguje jak vláknina od firmy Adveni, která je k dostání jen v malém 250 g balení, tak i ta od VitalCountry ve větším balení.
Banánová mouka: konkrétně tento chleba poslední dobou sice peču spíš ve variantě s bramborovou vlákninou (je o pár korun levnější, má míň sacharidů a chuťově je hodně podobný), ale i tak tuto mouku občas do pečení využiji. Gastro balení 5 kg koupíte třeba třeba tady.
Recept je jednoduchý a zvládne ho každý. Příprava trvá 10 minut, pak ho necháte 10 minut odpočinout a můžete sázet do trouby 🙂
Po vychlazení chleba váží kolem 700 gramů.
Tento chleba je trošičku hutnější, má míň sacharidů, víc vlákniny a chuťově je skoro stejný. S těstem se i líp pracuje. A je o pár korun levnější.
V menší misce smíchejte všechny suché ingredience (psyllium, bramborová vláknina, škrob, sůl, prášek do pečiva, drcený kmín).
Ve větší míse vajíčka vyšlehejte do pěny s octem (dobře to jde metličkou).
Přidejte tvaroh a smíchejte. Dejte si záležet, aby byla směs co nejhladší a ideálně bez hrudek tvarohu.
Do mokré směsi vysypejte suchou směs a vymíchejte vařečkou.
Mokrýma rukama ze směsi vytvarujte bochník a dejte ho na plech vyložený pečícím papírem.
Na bochníku udělejte pár zářezů, aby se při pečení bochník neroztrhl.
Troubu předehřejte na 160 °C.
Bochník nechte odpočinout, dokud se nenahřeje trouba. Pak ho dejte péct.
Pečte 70 minut na 160°, pak zvyšte teplotu na 170-180° a pečte dalších 10 minut.
Tady záleží na vaší troubě. Těch posledních 10 minut je, aby měl silnější kůrku. Je třeba vyzkoušet, podle vaší trouby. Já ho peču v elektrické při zapnuté spodní i horní spirále.
Po vytažení z trouby chleba hned přendejte na mřížku (aby mohl i zespodu dýchat) a nechte ho vychladnout.
*: Psyllium, které koupíte běžně v obchodě nebo lékarně, není primal surovina. Jestli chcete 100% primal chleba nebo vám psyllium vadí, můžete použít 4 větší lžíce chia semínka + 4 větší lžíce lněného semínka. Najemno je posekejte nebo pomelte.
POZOR, těsto neztuhne tak, jako s psylliem. Takže ho nechte odpočinout v míse a teprve těsně před vsunutím do trouby vyklopte na plech a mokrýma rukama upravte do bochníku nebo pečte v chlebíkové formě.
Pokud zvolíte variantu bez psyllia, budou stačit 2 lžičky prášku do pečiva.
Jestli vás zajímají výživové hodnoty, tak ve 100 g chleba s bramborovou vlákninou a solamylem je 196 Kcal energie. Obsah makroživin ve 100 g chleba je následující:
Tuky | Sacharidy | z toho cukry | Bílkoviny | Vláknina | Sůl |
---|---|---|---|---|---|
10 g | 12 g | 2 g | 15 g | 3 g | 1,1 g |
Tohle je původní recept s banánovou moukou.
Vajíčka vyšlehejte do pěny s octem.
Přidejte tvaroh a smíchejte. Dejte si záležet, aby byla směs co nejhladší a ideálně bez hrudek tvarohu.
Smíchejte suché ingredience a přidejte k mokré směsi.
Smíchejte, dejte na plech vyložený pečícím papírem a mokrými dlaněmi vytvarujte bochník.
Troubu předehřejte na 160 °C.
Bochník nechte 10 minut odpočinout. Pak nahoře udělejte pár zářezů a dejte péct.
Pečte 70 minut na 160°, pak zvyšte teplotu na 170-180° a pečte dalších 10 minut.
Tady záleží na vaší troubě. Těch posledních 10 minut je, aby měl silnější kůrku. Je třeba vyzkoušet, podle vaší trouby. Já ho peču v elektrické při zapnuté spodní i horní spirále.
Po vytažení z trouby bochník hned přendejte na mřížku (aby mohl i zespodu dýchat) a nechte vychladnout .
Pokud máte mleté psyllium, raději si těch 30 gramů odvažte.
*: Jestli chcete super lowcarb variantu, tapiokový škrob a banánovou mouku nahraďte 100 g bramborové vlákniny (sám jsem to nezkoušel, ale byla použita v receptu, kterým jsem se inspiroval).
**: Psyllium, které koupíte běžně v obchodě nebo lékarně, není primal surovina. Jestli chcete 100% primal chleba nebo vám psyllium vadí, můžete použít 4 větší lžíce chia semínka + 4 větší lžíce lněného semínka. Najemno je posekejte nebo pomelte.
POZOR, těsto neztuhne tak, jako s psylliem. Takže ho nechte odpočinout v míse a teprve těsně před vsunutím do trouby vyklopte na plech a mokrýma rukama upravte do bochníku nebo pečte v chlebíkové formě.
Podle etiket surovin a s pomocí kaloricketabulky.cz jsem se pokusil spočítat nutriční hodnoty a na celý chleba mi vyšlo toto: Tuky 69 g, sacharidy 129 g (z toho 17 g cukrů), bílkoviny 103 g, sůl 7 g.
Krajíček váží kolem 45 gramů a je v něm 8 g sacharidů (z toho 1 g cukrů), 7 g bílkovin a 4 g tuku.
Lowcarb verze: pokud místo tapiokového škrobu a banánové mouky použijete 100 g bramborové vlákniny, dostanete z jednoho krajíčku 2 g sacharidů (z toho 1 g cukrů), 7 g bílkovin, 4 g tuku a 4,5 g vlákniny.
PS: Až ho vyzkoušíte, napište mi do komentářů, jak se povedl a jak vám chutnal 😉
Chcete bez námahy, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem, užívat si spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30 minutový hovor, kde zjistíte, jak vám můžu jako kouč pomoct.
A pokud zrovna nehledáte kouče, ale sami chcete přejít na Primal životní styl a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.
Mirku,prosím tě odkaz na původní recept s bramborovou vlákninou,děkuji moc
Tak ten v češtině bohužel nemám. Našel jsem ho v největší české Lowcarb skupině na FB (už jsem se z ní odhlásil). Ale v podstatě je to tento recept https://www.lowcarb-nocarb.com/keto-farmers-bread/
Takže 400g tvarohu, 4 vejce, 100g bramborové vlákniny (8 lžic), 30g psyllia (5 lžic), 16g prášku do pečiva, 100 ml horké vody, 2 lžíce octa, sůl.
Zdravím dneska jsem zkoušela chleba podle.receptu akorát jsm dala bramborovou vlakninu. Teď jsem ho vytáhla z trouby a mužu říct že se nemůžu dočkat snídaně škoda že nemůžu vložit fotku
Mirku, chci hluboce poděkovat za úžasný chleba! Vyzkoušela jsem několik receptů, ale všechny na mně byly moc „zrníčkové“ (nic proti zrníčkům 🙂 ) nebo moc psyliové. V nouzi jsem místo tapioku použila škrob rýžový. Žádný problém, chlebík je super! Budu zkoušet další Vaše i moje variace, protože jsem nadšená! Díky, přeji Vám krásné dny!
Jsem rád, že chutnal. Jen dál vesele experimentovat, nikdy nevíte, co se Vám nakonec podaří 😉
Chlebik úžasný jen jak peču tak je jakoby u dna nedopeceny a to ho peču dyl než co je psano .Ale chuťově jako klasicky chlebik.děkuji za receptik ještě nějaké housticky ne nebyly
Díky za hodnocení. Jsem rád, že chutnal. Zkuste ho možná péct trošku níž v troubě. Jednou jsem zkoušel tyto houstičky a byly fajn. Ale osobně mi nechybí, takže jsem je víckrát nepekl.
Keto chléb podle Diet Doctor
Suroviny:
1 a 1/4 šálku mandlové mouky
5 lžic psyllia
2 lžičky prášku do pečiva
1 lžička soli
2 lžičky octa
1 šálek vařící vody
3 bílky
2 lžíce sezamových semínek
Postup:
Troubu předehřejte na 175 °C. V misce smíchejte suché ingredience.
Přidejte vařící vodu, ocet a bílky a pořádně vymíchejte. Těsto by mělo mít konzistenci měkčí plastelíny. Z těsta udělejte 6 bochánků, dejte na plech s pečícím papírem, pomažte vodou a posypejte sezamovým semínkem.
Pečte 50-60 minut.
Hotové jsou, když po poklepání na spodek bochánku slyšíte dutý zvuk.
Dobrý deň, ďakujem za recept. Konečne som nabrala odvahu upiecť chlebík. Chlebík je chutný, so zemiakovou vlákniny ako ste aj písali trochu hutnejsi. No nevadí. Som zvedavá ako bude chutiť zajtra. Konečne dobrý chlebík bezlepkovy. Chcem sa opýtať na Nemlete psylium. Kde sa dá kúpiť. Ďakujem. Jana
Dobrý den Janko, díky za hodnocení. Jsem rád, že chutná.
Já ho kupuji na vitalcountry.cz nebo někdy i v lékárně Dr. Max.
Nemleté Psyllium vypadá takto:
Mleté nějak takto:
Většinou, pokud se přímo nepíše, že jde o mleté psyllium, mělo by být v nemleté formě.
Jde o to, že když vezmete lžíci mletého, bude toho víc, než kdybyste použila nemleté psyllium.
Mleté taky můžete použít, ale bude potřeba menší množství (neřeknu Vám kolik).