Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Zapomeňte na zázračnou pilulku, nepotřebujete ji

Zkoušeli jste někdy chronické zdravotní problémy řešit pomocí různých doplňků stravy a superpotravin, ale výsledky nebyly nic moc? Asi vás to překvapí, ale řešení může být mnohem mnohem jednodušší.

V dnešní uspěchané době má jen málokdo z nás čas a prostředky na to, aby se o své tělo a hlavu staral tak, jak si zaslouží. Nevyhnutelně pak přijde doba, kdy zjistíme, že kila jdou zákeřně nahoru, krevní tlak i cukr stoupá do nebezpečných hodnot, čísla cholesterolu nevypadají moc vesele, zažívání častěji zlobí než funguje, začnou bolet klouby a <dosaďte si vlastní chronické zdravotní obtíže>.

Zázračná pilulka?

Nebylo by fajn vzít si v takové situaci nějakou zázračnou pilulku, po které bychom začali hubnout, tlak by se srovnal, zažívání zlepšilo, a ještě by zmizel zánět z těla? A to všechno ideálně bez jakýchkoli změn v jídelníčku? Jasně, že by to bylo úžasné. Bohužel (nebo možná spíš bohudík?) žádná farmaceutická společnost ještě žádnou takovou pilulku nevyrobila.

Někteří z nás se ale nevzdávají a stále tuto zázračnou pilulku hledají v nejrůznějších multivitamínech, doplňcích stravy, super potravinách, hubnoucích a proteinových koktejlech, zelených smoothies – prostě v tom, co zrovna v oblasti „zdravé výživy“ frčí. Chápu, že vzdát se myšlenky, že najedeme ten svatý grál, který nám pomůže od zdravotních problémů, je těžké. Pravdou ale je, že nic takového neexistuje. I když některé z těchto produktů vám můžou lehce ulevit od jednotlivých obtíží, troufnu si tvrdit, že sami o sobě k celkovému lepšímu zdraví a kondici nepovedou.

Víte, co mají všechny tyto superpotraviny a doplňky společného? Mají za sebou výborný marketing, takže reklamy na ně najdete na každé druhé stránce a spousta expertů je doporučuje v nesčetných článcích. Člověk si pak řekne, že když to všude tak chválí, asi na tom něco bude, a sám to vyzkouší (často za nemalý peníz). Ale hlavně slibují výsledky bez větší námahy a bez nutnosti měnit současný jídelníček. Prostě každý den berte <dosaďte si název přípravku>, nic dalšího dělat nemusíte a brzy se vám uleví. Po nějaké době lidi zjistí, že slibované účinky nepřichází, na konkrétní produkt zapomenou a trh přijde s něčím jiným. A jedeme znovu.

Zkuste to jinak

Teď vám prozradím tajemství. Abyste se cítili líp, zhubli a zbavili se chronických potíží, žádné zázračné doplňky stravy ani trendy superpotraviny nepotřebujete. Všechno, co potřebujete, abyste se zbavili přebytečných kil, srovnali krevní cukr a cholesterol, omezili záněty v těle a celkově se cítili mnohem líp už vaše tělo má.

Lidské tělo má úžasnou schopnost neustále fungovat optimálně (říká se tomu homeostáze). A stačí mu k tomu málo – základní stavební materiál v podobě kvalitních bílkovin a tuků a mikroživiny v podobě vitamínů a minerálních látek. Když navíc omezíte příjem látek, které tělu škodí a brání mu využít živiny v jídle, máte bonusové body navíc.

Jak tohle všechno tělu zajistit? Možná se budete se divit, ale nejlepší, co pro to můžete udělat, není ke svému stávajícímu jídelníčku přidat nejrůznější doplňky a pár superpotravin, ale naopak svůj jídelníček zjednodušit a postavit ho na opravdovém jídle.

Co to konkrétně znamená? To by bylo na samostatný článek, takže tu jen zopakuji první dvě pravidla Primal Blueprint:

  • Jezte rostliny a zvířata – zaměřte se na kvalitní zdroje bílkovin (všechny druhy masa, drůbež, ryby), spoustu zeleniny všech barev, některé druhy ovoce (hlavně bobuloviny) a zdravé tuky (ořechy, avokádo, olivový olej, máslo, sádlo, vejce, tučné mléčné výrobky). Z jídelníčku vyřaďte obiloviny, cukry, trans a ztužené tuky. Své tělo tak naučíte používat tuk (jak z jídla, tak ten uložený) jako primární palivo místo sacharidů.
  • Vyhýbejte se jedovatým věcem – vyhněte se jedům v jídle (pesticidy, herbicidy, chemické konzervanty, ztužovadla, barviva atd.) Zkuste se vyvarovat skrytým škodlivinám v jídle, jako jsou cukry, obilí, zpracované potraviny, trans a ztužené tuky, vysoce zpracované, levné rostlinné oleje (řepkový, slunečnicový, světlicový, sójový, kukuřičný) a rtuť v některých rybách.

Když míň je víc

Prostě a jednoduše, jezte opravdové jídlo. Žádné ultra zpracované balené potraviny, polotovary, cukrovinky, obilné pečivo atd. Jednoduché pravidlo zní:

Pokud by v tom vaše pra prababička nepoznala jídlo, nejezte to.

Tohle všechno jsou potraviny, které jsme začali ve větším množství jíst teprve nedávno (často před méně než 100 lety), a přitom se z nich velmi rychle stal základ našeho jídelníčku. Naše tělo se s touto změnou neumí dobře vypořádat. I to obilí, které člověk začal pěstovat před nějakými 10 tisíci lety, jíme z pohledu evoluce strašně krátkou dobu. Naopak maso, živočišné tuky, vejce, ořechy a zelenina, která se dala posbírat, nám sloužili jako hlavní palivo po většinu doby lidského vývoje. A stejně dobře fungují i dnes.

Paradoxně, když ze svého jídelníčku vyřadíte nevhodné potraviny typu pizza, pečivo, těstoviny, snídaňové cereálie, levné rostlinné oleje, cukrovinky, nejrůznější polotovary a balené potraviny, zůstane vám opravdové jídlo, které vašemu tělu dodá mnohem více živin, a přitom mu nebude škodit.

Obrovskou výhodou takového jídelníčku je vedle zdravotních přínosů právě jeho jednoduchost. Nemusíte přemýšlet a studovat, co že se to v té krásné krabici vlastně skrývá. Časem pak ultra zpracované potraviny přestanete vnímat jako jídlo. Stanou se z nich pro vás jen jakési „substance podobné jídlu“. Nakupování bude úžasně jednoduché a rychlé.

Ano, asi strávíte víc času v kuchyni, bude to chtít trochu námahy, času a praxe, ale výsledky budou stát za to. Těšte se na roztávání přebytečných kil, víc energie po celý den, jasnější mysl a lepší náladu. Prostě vaše nejlepší já.

Pořád pochybujete? Zkuste si to na 30 dní, a budete se divit, co vaše tělo dokáže. Můžete se do toho pustit sami nebo, pokud potřebujete trochu vedení, přihlaste se do další Primal výzvy.

Každopádně napište, jak jste dopadli 😉


Chcete si vyzkoušet jednoduchý a zdravý Primal životní styl, ale sami si na to netroufáte? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám s tím můžu jako kouč pomoct.

Úvodní totka je od Pietro Jeng z Pexels.

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Podporujeme:
  • Kategorie
  • Chcete dostávat upozornění na nové články e-mailem?

    Nechte mi svůj e-mail a jednou měsíčně dostanete upozornění na novinky na blogu. Jako malé poděkovaní vám pošlu 5dílný e-mailový kurz o tucích a cholesterolu, kde se dozvíte, proč jsou živočisné tuky zdravé, proč se nemusíte bát cholesterolu a další.

  • Nejnovější příspěvky