Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Kdo by měl (a neměl) zkusit půst?

půst

Na základě velmi pozitivního výsledku ankety v naší Facebookové skupině Primal Život jsem se rozhodl postupně přeložit seriál článků z MDA na téma půsty. Celý seriál rozebírá účinky půstu v těchto oblastech:

  1. hubnutí,
  2. rakovina,
  3. dlouhověkost,
  4. zdraví mozku,
  5. cvičení,
  6. vybíráme metodu,
  7. časté otázky,
  8. přerušované půsty pro ženy.

Jednotlivé články bych tu rád zveřejňoval postupně v průběhu několika dalších měsíců. Ale raději nebudu slibovat žádný přesnější časový harmonogram.

Dnešní článek nepatří přímo do tohoto seriálu, ale je spíš jakýmsi úvodem. Vysvětluje, za jakých okolností je dobré půst vyzkoušet nebo naopak, kdy se do toho radši nepouštět.

Původní článek je tady.

EN: This is a translated article. Here you can find the original post.

Pod čarou začíná překlad.


Minulý týden můj článek “Nespočet výhod přerušovaného půstu” zafungoval jako kopnutí do vosího hnízda. Rozebíral jsem v něm pozitivní účinky půstu na dlouhověkost, krevní tuky, dodržování diety, duševní zdraví a další potenciální zdravotní přínosy. Přirozeně se spousta čtenářů začala ptát, jestli jim neujel vlak s půsty, a jestli by hned neměli začít přeskakovat snídaně, obědy a večeře. Kdo vlastně ještě potřebuje jídlo, když máte přerušované půsty! Ne tak rychle.

Půsty mohou být účinnou úpravou životního stylu, ale jsou vhodné pro každého?

Ne tak úplně. Ne vždy. Jinými slovy, ne. Pojďme si to rozebrat.

Přerušovaný půst je nástroj, který může pomoct – nebo uškodit – při snaze o zlepšení zdraví. Jak by řekl Keith Norris, je to další šíp do toulce. Šíp, který vytáhnete, až nadejde ten správný čas. Víte co? Pojďme toto lukostřelecké přirovnání trochu natáhnout a zkusit kolik vydrží, než přestane fungovat (v tom jsem dobrý). Zkusme to krásné a jednoduché Keithovo přirovnání vykuchat a představit si smyšleného lučištníka, který loví příšery za pomoci toulce plného speciálně upravených šípů. Tento lučištník, pokud je alespoň trochu dobrý v tom, co dělá, se rozhodne, který šíp – který nástroj – vytáhnout z toulce podle situace. Například, sáhne po obyčejném dřevěném šípu, když čelí, řekněme, upírovi? Ne, vytáhne šíp s dřevěnou špičkou napuštěnou česnekem. Na obyčejného pohůnka nebude plýtvat šípem se stříbrným hrotem (jelikož je stříbro měkké, možná by ani neprošel brněním, natož aby toho chlápka zabil). Ten si nechá na vlkodlaka. Teď už je to přirovnání asi zmrzačené k nepoznání, ale snad chápete, co tím chci říct: přerušovaný půst je nástroj, který je třeba použít za správných podmínek. Kupříkladu zombie reagují na půsty velmi silně, protože mají úplně rozhozené hormony nasycení.

Takže jaké jsou ty správné podmínky pro půst?

Mohli byste si říct, že perfektní podmínky panovaly v naší pradávné minulosti. Průmyslové jídlo neexistovalo, takže zažívací obtíže nebyly problém; „cvičení“ bylo buď intenzivní, krátké a nárazové nebo málo intenzivní a delší; stres byl akutní místo chronického; a jedno nebo dvě větší jídla denně byl přirozený důsledek nutnosti lovit a sbírat potravu. Ty časy už nevrátíme, takže musíme dělat, co umíme s tím, co máme dnes k dispozici. Vyhněte se průmyslovému jídlu, cvičte, jako byste byli lovci a sběrači, a snižte chronický stres spánkem, sluněním, děláním věcí, které vás baví a vyhýbáním se věcem, které vás ubíjí. Pokud tohle všechno už děláte a cítíte, že potřebujete trošku postrčit nebo rovnýma nohama skočit do hubnutí po tom, co se váha přestala hýbat, nebo když chcete zažít ten nespočet zdravotních přínosů popsaných minulý týden, potom je pro vás experimentování s přerušovanými půsty vhodné. Takže – vyznavači Primal, kteří hubnou nebo chtějí shodit ještě pár kilo, a kteří mají vyřešené další změny životního stylu (spánek, cvičení, sex, volný čas, odpočinek, relaxace, duševní stimulace) by určitě měli půst vyzkoušet. Pravděpodobně jim prospěje.

Jaké jsou špatné podmínky pro půst?

Nepřipravený metabolismus

Nedostatečně Primal přizpůsobený jídelníček. Musíte být dobře připraveni z hlediska výživy. Doporučuji lidem, kteří chtějí začít s přerušovanými půsty, aby nejméně tři týdny předem jedli plně podle Primal doporučení. To znamená, zbavit se veškerého přidaného cukru, obilí, luštěninrostlinných olejů, protože tohle všechno nepříznivě ovlivňuje pocit nasycení, trávení a citlivost na inzulin. Pokud máte nadváhu, měli byste také omezit sacharidy. Jestli jste štíhlí, omezení sacharidů není až tak důležité. Každopádně byste měli být zvyklí používat tuk jako zdroj energie (protože na něm budete během půstu fungovat) a lidé s nadváhou nebo obezitou jsou dobří v ukládání tuku, ale ne v jeho pálení. Přerušovaný půst může být dobrý nástroj pro urychlení procesu hubnutí, ale nejlepší využití má jako doplněk kvalitního stylu stravování. Jakmile se dobře stravujete, půst bude mít mnohem větší přínosy a bude o mnoho jednodušší.

Psychické problémy

Měli byste na tom také být dobře psychicky, fyzicky a emočně. Zamyslete se nad negativními a pozitivními stránkami vašeho života. Převažují ty první? Přerušovaný půst pro vás asi nebude. Vyřešte se ty problémy nebo se na ně podívejte ze správného úhlu pohledu a možná jednoho dne budete moci půst vyzkoušet. Pamatujte: přerušovaný půst je zdroj stresu a přidání jakéhokoliv dalšího zdroje stresu (jakkoliv může být prospěšný) ke hromadě stávajících zdrojů stresu pravděpodobně způsobí problém. Jste ten typ člověka, co vidí sklenici z poloviny plnou, optimista s jiskrou v oku? Pokud ano, pak asi další zdroj stresu ve formě půstu zvládnete.

Vysoký stres

Svůj kortizol byste měli mít pod kontrolou. Půst zvyšuje jeho hladinu, což není problém u zdravých lidí, ale u těch s poruchou regulace kortizolu (tuk kolem pasu, štíhlá obezita, nedostatek spánku, přetrénování, chronické kardio, neustálá potřeba kávy k udržení otevřených očí, neustálý slabý stres) to může znamenat katastrofu. Pokud víte, že máte problém s kortizolem (čili, klinicky ho sledujete) nebo na něj máte jen podezření (třeba jste si všimli většího hromadění tuku kolem břicha než kolem jiných partií), půsty pro vás nemusí být vhodné. Vyřešte stávající problém (spěte více, přestaňte se přetrénovávat, přestaňte sledovat politiku) a pak pravděpodobně dosáhnete na přínosy přerušovaného půstu.

Existuje i pár šedých zón. Pojďme je prozkoumat.

Měly by se postit těhotné ženy?

Existuje několik studií, které na toto téma vrhají trochu světla. Většinou se zaměřují na těhotné ženy během postního měsíce Ramadán. Jedna studie zjistila, že u žen postících se během Ramadánu se růst placenty zpomalil, ale zefektivnil; vývoj plodu pokračoval normálně, ale zásoby živin byly omezené, což dávalo méně prostoru v případě komplikací. Za předpokladu, že postící se maminka má během těhotenství stálý přísun živin, nižší rezerva placenty by neměla být problém pro vývoj plodu. Jiná studie zkoumající zdravé těhotné ženy dospěla k závěru, že postění se během Ramadánu nemělo žádné negativní účinky na vývoj plodu nebo zdraví matky. V další studii se snížil poměr LDL/HDL, zvýšila se hladina kortizolu a zdraví plodu nebylo během Ramadánu ovlivněno, zatímco jiná zjistila, že půst měl malý vliv na průtok krve děložními arteriemi (které dodávají živiny plodu). Celkově vzato, přestože tyto studie naznačují, že půst pravděpodobně neznamená ohrožení pro plod nebo matku, nedoporučuji ho. Proč? Jsem si jistý, že patnáctihodinový půst je bezpečný, ale nejsem přesvědčený, že je nutný nebo dokonce přínosný během těhotenství. Prostě jezte když vy (nebo váš plod) máte hlad.

Měli by se postit diabetici?

Nechce se mi dávat nějaká lékařská doporučení. Vlastně ani nebudu. Ale odkážu vás na zajímavý případ muže, který „porazil“ cukrovku 2. typu pomocí přerušovaných půstů. Neříkal tomu tak – nazýval to přeskakování jídel – ale v podstatě šlo o přerušované půsty. Lee Shurie začal snížením sacharidů, cvičením a zhubnutím, což sice pomohlo, ale nevyléčilo ho to. Všiml si, že po probuzení měl zvýšenou hladinu krevního cukru, takže místo toho, aby se hned najedl a ještě ji zvednul, počkal s jídlem, dokud hladina neklesla do normálu. To mohlo chvíli trvat, někdy až do podvečera, ale zjistil, že pokud jedl až po tom, co se mu srovnala hladina krevního cukru, zůstávala v normálu pořád. Aniž by si to uvědomoval, Shurie vlastně provozoval přerušované půsty, a dnes už se nepokládá za diabetika. Fungovalo by to u každého diabetika? Možná, možná ne, ale stojí to za zvážení. Přerušovaný půst obecně zlepšuje citlivost na inzulin, glukózovou toleranci a pomáhá s hubnutím – tohle všechno je pro diabetiky prospěšné – ale pamatujte, že než mohl Shurie začít přeskakovat jídla, musel snížit příjem sacharidů a začít cvičit.

Jak si to přebrat?

Podtrženo, sečteno, neexistuje žádný konkrétní, objektivní zákon ohledně vhodnosti přerušovaného půstu pro nějakou konkrétní osobu.

Když máte hlad, najezte se. Pokud to neuděláte, zvýšíte svůj stres.

Pokud jste ve stresu, nepostěte se. Nepotřebujete ještě víc stresu.

Jestli trénujete šestkrát týdně, nepostěte se. Pokud nejste genetický zázrak, budete potřebovat spoustu paliva, abyste zabránili přetrénování.

Když hlad nemáte, nejezte. Pokud vám stačí ranní káva, přeskočte snídani.

Když se máte dobře, zkuste půst.

Nakonec, když budete poslouchat své tělo, nic nezkazíte. Nenechte se zviklat propagandou obecného povědomí k tomu, že budete jíst, když nemáte hlad; a nenechte dogma přerušovaného půstu způsobit, že se budete cítit provinile, když si mezi jídly dáte hrst makadamů a kousek sušeného masa, protože máte hlad. Zkuste si to, přeskočte jídlo, nejezte čtrnáct hodin (každou noc nejíte osm), zacvičte si během půstu, jděte na procházku, dělejte všední věci a všímejte si, jak se cítíte. Rychlý pokus vás nezabije. Pamatujete na dobu, kdy Primal stravování znělo extrémně, a dokonce až nebezpečně? Kdy jen pomyšlení na úmyslnou konzumaci živočišného tuku vypadalo jako svatokrádež? Přesně.

Motá se vám hlava?

Jste slabí?

Cvičí se vám hůř?

Pak to asi nebude nic pro vás. Možná nejdřív musíte zapracovat na pár věcech (Primal stravování, spánek, chronický stres) a teprve pak to zkusit znovu. V ideálním světě bychom všichni měli nedotčené, nepoškozené zažívání, práci, kterou milujeme, a spoustu volného času, který bychom trávili s přáteli a rodinou, a přerušovaný půst by byl výchozí způsob stravování. Ale v takovém světě nežijeme.

Jak u vás fungoval přerušovaný půst? A co vám na něm nevyhovovalo?


Všechny díly seriálu:

Kdo by měl (a neměl) zkusit půst?
Proč půsty? Díl první – hubnutí
Proč půsty? Díl druhý – rakovina
Proč půsty? Díl třetí – dlouhověkost
Proč půsty? Díl čtvrtý – zdraví mozku
Proč půsty? Díl pátý – cvičení
Proč půsty? Díl šestý – vybíráme metodu
Proč půsty? Díl sedmý – 18 nejčastějších otázek
Proč půsty? Díl osmý – přerušované půsty pro ženy


Chcete bez námahy, diet, pilulek a koktejlů shodit přebytečná kila, přestat bojovat s jídlem, užívat si spoustu energie a pevnější zdraví? Zarezervujte si zdarma nezávazný 30 minutový hovor, kde zjistíte, jak vám můžu jako kouč pomoct.

A pokud nehledáte kouče, ale sami chcete přejít na Primal životní styl a cítit se líp, zkuste 21denní výzvu, ať v tom nejste úplně sami.

Titulní fotka je od Jonathan Pielmayer z Unsplash
Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů