Chcete se podílet na blogu? Napište mi.
Jakmile se tímto způsobem nějakou dobu stravujete, přijde vám to naprosto přirozené a jednoduché a už si ani nevzpomenete na všechny ty myšlenky, které vám ze začátku určitě přicházely. Myšlenky typu „Co budu snídat bez pečiva a cereálií? Co budu vařit? Kde sehnat všechny ty zvláštní suroviny?“ atd. V dnešním článku nabídnu odpovědi na podobné otázky, aby vaše začátky s Primal stravou byly co nejjednodušší.
Primal stravování vážně není žádná velká věda. Naopak, stejně jako ve spoustě dalších oblastní i Primal strava je návrat ke kořenům. Prostě jíte to, co jedly generace vašich předků – jednoduše upravené lokální výživné základní potraviny. Bez tisíců zbytečných umělých přísad, které výrobci ultra zpracovaných potravin dokážou namíchat do neodolatelného koktejlu chutí a vůní, takže nikdy nemáte dost, a pořád do sebe musíte ládovat další a další jejich pochoutky.
Když si pak dáte pár týdnů „půst“ od těchto super chutných ultra zpracovaných výrobků, vaše chuťové buňky se překalibrují a najednou začnete vnímat mnohem širší paletu chutí a vůní v základních potravinách, které vám do té doby připadaly skoro bez chuti. A naopak ony ultra zpracované potraviny, které vydrží na regálech obchodů dlouhé měsíce, vám přijdou přeslazené nebo jinak chuťově přepálené.
V této fázi ztratíte zájem o všechny ty vymoženosti moderního potravinářství, budete si užívat zdravé a výživné jídlo, které si sami uvaříte, přejdou vás nezvladatelné chutě na pochoutky, které jste dřív museli mít. A chipsy, hranolky, pizza, nebo všechny ty pochoutky v regálech před pokladnami supermarketů vás nechají ledově chladnými. Nic z toho už nebudete „muset“ kupovat. Už to pro vás ani nebude jídlo.
Tohle je skutečná svoboda v jídle – nemusíte na něj pořád myslet, neovládají vás neustálé chutě, jíte párkrát denně až když máte hlad a zasytí vás jednoduché jídlo, které si sami dokážete doslova za pár minut připravit z několika základních surovin.
Fajn, řekněme, že už máte jasno v tom, že živočišné tuky nejsou ty zlé, ani o svůj cholesterol už se nebojíte, rozhodli jste se začít jíst zdravěji a Primal strava vám připadá jako dobrý startovací bod. Vyzkoušíte pár receptů, cítíte se skvěle a pár dnů je všechno fajn. Pak ale přijde víc stresu (problém v práci, ve škole, nějaká nečekaná událost, neshody v rodině apod.) a najednou zjistíte, že jste slupli tabulku mléčné čokolády nebo sáček chipsů ani nevíte jak. Přichází výčitky, pocit bezmoci a chuť se vším seknout.
Pravdou je, že když se spoléháme jen na pevnou vůli a motivaci, dřív nebo později nám obojí dojde. Proto je důležité nastavit si své prostředí tak, abychom nepodlehli pokušení, když (nebo spíš až) na nás přijde slabá chvilka. Jako první můžete udělat dvě věci:
Když si s tím dáte tu trochu práce, už se vám nestane, že slupnete něco, co vašim cílům rozhodně nepomáhá. Jednoduše proto, že co doma nenajdeš, to nesežereš.
Primal Blueprint radí vyhýbat se třem skupinám potravin: přidanému cukru, obilovinám a semínkovým olejům (slunečnicový, řepkový, sójový, světlicový). Smícháním těchto 3 ingrediencí v různém poměru dostanete základ většiny ultra zpracovaných potravin v jakémkoli supermarketu. Takže jednoduše by se dalo říct nekupujte cokoli baleného a budete v suchu. Ale slíbil jsem praktický článek, takže to pojďme vzít trochu konkrétněji. Pojděte spíž a lednici vyhoďte následující:
Pokud je vám líto všechno to vyhodit, můžete to někomu darovat.
Po pořádné čistce spíže a lednice vám tam toho asi moc nezůstalo. Takže pojďme nakupovat.
Tady zase platí, že chcete používat základní suroviny, ideálně od místních farmářů. Ale v životě jde jen málo co ideálně, a i u toho nakupování bude stačit, když sáhnete po tom, co zrovna dokážete sehnat a co si můžete dovolit. I kdyby to mělo být „obyčejné“ mleté maso ze supermarketu, pořád to bude skvělá volba, když jím nahradíte třeba mraženou pizzu, předsmažené hranolky nebo špagety s kečupem.
Pokud máte to štěstí, že máte za rohem šikovné farmáře, od kterých můžete celoročně nakupovat potraviny v nejvyšší jakosti, a navíc si to můžete dovolit, běžte do toho. Pokud ale žijete ve městě, kde není ani jeden farmářský obchůdek a máte problém vyjít s penězi od výplaty k výplatě, klidně nakupte to nejobyčejnější maso nebo vejce v nejbližším supermarketu a netrapte se tím, že si nemůžete dovolit bio výrobky.
Když jsme u toho supermarketu, mám pro vás tip pro nakupování – všechny základní potraviny (maso, vejce, ovoce, zelenina, mléčné výrobky) najdete po obvodu velkých obchodů. Ve vnitřních uličkách jsou většinou jen ultra zpracované potravinářské výrobky, které kupovat nechcete. Takže tam ani nezajíždějte. A než vyrazíte na nákup, sepište si seznam a v obchodě jděte rovnou po těchto položkách. Nakoupíte pak mnohem rychleji a v košíku vám neskončí nic, co jíst nechcete.
A co teda vlastně nakoupit? Mrkněte na další obrázek a vyberte si, co se vám líbí. Není to kompletní výčet všech Primal schválených potravin, ale spíš orientační seznam.
Když svůj jídelníček postavíte na živočišných potravinách, jako jsou různé druhy masa, vejce, tučné mléčné výrobky, dodáte tělu hromadu esenciálních živin jak na makro úrovni (bílkoviny a tuky), tak na mikro úrovni (vitamíny a minerální látky). A to v biologicky maximálně dostupné formě. Ušetříte tak na nejrůznějších doplňcích stravy a „super potravinách“, které prostě už nebudete potřebovat.
Pro zpestření si klidně dejte kousek zeleniny nebo ovoce, ale zkuste zvážit i možnost, že možná nemusíte každý den jíst duhu.
Ledničku máte plnou skvělých základních potravin a můžete se pustit do vaření. Ale jak na to?
Záleží jako moc si chcete s jídlem pohrát. Chcete jen rychle připravit skvělé jídlo, které se třeba ani nemusí nějak jmenovat? Pak můžete hodit na pánev třeba pár plátků kvalitní slaniny, několik vajec a kousek sýru a za deset minut můžete jíst. Nebo opět na jedné pánvi můžete připravit nějakou maso-zeleninovou směs. Vejce můžete vařit, připravit jako míchaná vejce nebo si usmažit omeletu s nejrůznějšími přísadami. Můžete si usmažit si steak nebo karbanátky bez obalu či burgery. Když mleté maso jen ochutíte solí a kořením, můžete z něj i uplácat váleček a upéct jako sekanou nebo masové kuličky. Možností je spousta a když se nebudete bát experimentování, časem si najdete pár oblíbených jednoduchých receptů.
Máte raději vaření podle receptů? Pak vám můžu s klidným srdcem doporučit jedinečnou stránku Paleosnadno skvělé paní kuchařky Lucky Grusové. Ta pro nás všechny neúnavně vymýšlí další a další skvělé recepty. Všechny její recepty jsou Primal. Hromadu primal receptů najdete i tady. Pokud by vám to nestačilo, není nic jednoduššího než do vyhledávače zadat něco jako „lowcarb recepty“ a najdete spoustu blogů věnovaných vaření a pečení. Jen si vybrat.
Že nemáte čas na vaření? Tím říkáte, že nemáte čas na své zdraví. Zkuste se zamyslet, jestli byste někdy v rámci dne nebo týdne opravdu nenašli pár desítek minut na přípravu kvalitního jídla. Pokud máte čas na televizi nebo na surfování po internetu, měli byste najít čas i na přípravu zdravého jídla.
Můžete si třeba uvařit večer a do práce si vzít jídlo v krabičce nebo připravit větší várku jídla o víkendu a na pár dní tak mít vystaráno.
Nebojte se vařit ve větším množství a zbytky schovat do lednice nebo rovnou zamrazit (skvěle se k tomu hodí třeba guláš nebo různá dušená masa). Když potom někdy opravdu nemáte čas, můžete sáhnout po krabičce v mrazáku a jídlo si jen rychle ohřát.
A pokud ten čas opravdu nenajdete a jste odsouzeni k obědvání meníček v restauracích, nebojte se říct si o malou úpravu. Požádejte o guláš bez knedlíku, vepřo zelo bez knedla, masový plátek s oblohou bez brambor nebo jen s poloviční porcí, dušená játra bez rýže, nahatý burger bez bulky atd. Nemusíte nikomu vysvětlovat proč nechcete tu či onu sacharidovou přílohu. Ve většině restaurací vám rádi vyhoví a někde vám dokonce přidají trochu víc té zeleniny.
Máte další tipy, jak začít s primal stavováním? Co vám nejvíc pomohlo ve vašich začátcích? Podělte se o své tipy s ostatními dole v komentářích.
Chcete mít energie na rozdávání, skvělou náladu a tělo, na které se můžete spolehnout a budete si v něm cítit fajn? Můžete!
Nebojte se požádat o pomoc.
Rád vám pomůžu na vaší jedinečné cestě ke zdraví a pohodě. Nemusí to být žádná velká věda, dřina a odříkání. Jde to i jednoduše.
Chce to jen správné informace a parťáka, který vás vyslechne, podpoří a poradí, když bude potřeba.
Zarezervujte si zdarma nezávazný 30minutový hovor, kde zjistíte, jak vám jako váš kouč můžu pomoct.
Nebo si sami zkuste, jak skvěle se můžete cítit už za pár týdnů v rámci 21denní výzvy.