Chcete se podílet na blogu? Napište mi.

Co mi dal a vzal 14denní PKD experiment

V druhé polovině listopadu jsem se vrhnul do dvoutýdenního PKD experimentu, kdy jsem jedl jen maso, živočišné tuky a vejce a pil jen vodu (teda skoro). Přitom jsem dodržoval daný poměr bílkovin a tuků a jedl jsem jen, když jsem měl hlad a pil, když jsem měl žízeň. Proč jsem se do něčeho tak „radikálního“ pustil, jak to šlo, a co všechno jsem se o sobě dozvěděl se dočtete v dnešním článku.

PKD?

Jestli jste o PKD ještě neslyšeli, vězte, že jde o Paleo Ketogenní Dietu. To je léčebný protokol, za nímž stojí lékaři z maďarské kliniky ICMNI (bývalá paleomedicina).  Pomocí pouze změny stravy na striktně živočišný jídelníček (bez mléčných výrobků) tamní lékaři dokáží pomáhat pacientům s nemocemi, jako je epilepsie, revmatoidní artritida, cukrovka typu 1, metabolický syndrom, Crohnova choroba, a dokonce i několik druhů rakoviny a mnoho dalších. Celý úctyhodný seznam chorob, které na klinice léčí, si můžete prohlédnou tady (nebo tady strojový překlad do češtiny).

PKD existuje v přísné terapeutické verzi a v mírnější stabilizační verzi, která dovoluje i některé druhy zeleniny. Já jsem si chtěl vyzkoušet terapeutickou verzi.

Při terapeutické dietě je důležité dodržování poměru tuků k bílkovinám 2:1 což vede k tomu, že je člověk v neustálé ketóze. Zároveň je třeba jíst a pít až když přijde hlad nebo žízeň. Takže žádné svačinky a mlsání a většinou jen jedno nebo dvě hlavní jídla denně.

Za úspěchem této striktní stravy kromě zmiňované ketózy stojí fakt, že vylučuje všechno, co by mohlo škodit našemu zažívání. Maso (včetně vnitřností) a živočišné tuky, které v jídelníčku zůstanou, jsou pro nás velmi dobře stravitelné a jsou skvělým zdrojem minerálních látek a vitamínů v biologicky nejdostupnější formě. Pokud nepatříte k nešťastníkům, kteří trpí vzácnou poruchou trávení tuků nebo po kousnutí klíštěte získali alergii na červené maso, nemá vám tato strava jak uškodit.

Masa se nebojím

Živočišných tuků ani masa už se osm let nebojím a poslední dobu k nim tíhnu čím dál tím víc na úkor rostlinných potravin ve svém jídelníčku. Když bych měl svou stravu nějak zaškatulkovat, řeknu, že je primal, takže jím jídla připravená ze základních surovin, bez přidaného cukru, obilovin a rostlinných olejů. Jím zvířata a rostliny, ale určitě víc těch zvířat. Ze zeleniny si dám cibuli, česnek a kořenovou zeleninu pod maso, kysané zelí a občas brambory nebo květák. Sem tam si dám kousek ovoce. Když mám na talíři jen maso, vejce a živočišný tuk, vůbec mi to nevadí.

Dřív už jsem si krátce vyzkoušel carnivore stravu, která se od PKD liší tím, že nevylučuje mléčné výrobky a nedbá na přesný poměr ani množství bílkovin a tuků. PKD je ale přece jenom něco jiného.

Takže když přišla nabídka vyzkoušet si PKD pod vedením Moniky Komorášové, která s ním má více než 3letou zkušenost, neváhal jsem, naplnil mrazák hovězím od místního farmáře a pustil se do 2týdennímho PKD experimentu.

První myšlenky o PKD

Než jsem se do samotného experimentu pustil, nastudoval jsem si úvodní informace sepsané odborníky z paleomediciny. Překvapilo mě tam, že keto dietu automaticky spojují s nezdravými rostlinnými oleji. A u carnivore stravy píšou, že nevede ke ketóze kvůli vyššímu příjmu bílkovin a nižšímu příjmu tuků ve srovnání s PKD.

Ani s jedním z těchto tvrzení nemůžu plně souhlasit. Keto dieta se totiž dá sestavit i s vyloučením oněch semínkových olejů a milovníci carnivore stravy si na talíř můžou přidat živočišných tuků dle libosti. Ale i kdyby to nedělali, věřím tomu, že i tak se do ketózy dostanou. Hodně libové maso bez přidaného tuků asi moc masožravců nejí. Nakonec i na primal stravě jsem své tělo naučil spalovat tuky a věřím, že i do té ketózy se dostávám, což mi potvrdilo to, jak jsem se během dvou týdnů na PKD cítil.

Co ale musím lékařům z PKD nechat, je fakt, že jejich terapeutický protokol pravděpodobně dostane člověka do hlubší ketózy spolehlivěji a rychleji než vágněji definovaná keto nebo carnivore strava.

Co jsem jedl a pil

Zaujala mě striktní forma PKD, kdy člověk jí jen maso (včetně orgánů, které jsou nejvýživnější), živočišný tuk a vejce, a to v poměru tuků k bílkovinám 2:1. Monika mi spočítala přesnou denní dávku masa a tuku vhodnou pro mé tělesné parametry. Dohromady to bylo míň než půl kila jídla denně.

I když se jedná o přísný protokol, z hlediska vaření je PKD hodně jednoduchá strava. Prostě vezmete kus masa, jakýmkoli způsobem ho tepelně upravíte, přidáte potřebné množství živočišného tuku a máte navařeno. Tahle jednoduchost mi maximálně vyhovovala.

První 3 dny jsem si všechny suroviny důsledně vážil, abych získal představu kolik čeho jím.

Maso jsem jedl hlavně hovězí od místního farmáře, vejce máme domácí a jako tuk jsem nejčastěji použil můj oblíbený špek, co kupuji v místním farmářském obchůdku, nebo doma škvařené sádlo.

Přestože mi ze začátku toto množství jídla připadalo relativně malé, brzo jsem si všimnul, že mi to vážně stačí a většinou to bylo všechno, co jsem během dne snědl. Jen dvakrát se mi stalo, že jsem si večer dal ještě něco menšího (třeba vařené vejce).

Protože tohle množství jídla se mi zdálo malé na to, abych ho dělil do více chodů, jedl jsem jen jednou denně, kolem poledne. Takže zároveň to pro měl byl dvoutýdenní OMAD (One Meal A Day – jedno jídlo denně) experiment.

Voda stačí

První týden jsem pil jen vodu, a to jen když jsem měl žízeň. Žádné čaje, káva ani alkohol. Ve výsledku jsem vypil mnohem míň tekutin než normálně. Odhadem kolem půl litru denně, někdy míň.

Takže zároveň to byl experiment dvou týdnů bez kávy, kterou miluji, a normálně si ji dopřávám každé ráno.

Příjemným zjištěním bylo, že když se celý den neprolívám čajem a k večeru už nic nepiji, nemusím v noci vstávat na záchod. A i těch pár minut kvalitního spánku navíc se počítá.

Koncem prvního týdne jsem asi chytil nějaký vir, se kterým přišlo nachlazení a škrábání v krku. Od té doby jsem si denně dal dva až tři menší hrnky horké vody s citronovou šťávou a lžičkou kvalitního medu.

Pro ilustraci přikládám fotky většiny mých jídel během experimentu.

Co jsem zjistil

Přestože netrpím žádným zdravotním problémem, byl jsem zvědavý, co se s mým tělem během oněch dvou týdnů bude dít.

Hmotnost

První, co mě překvapilo, bylo, jak rychle jsem začal hubnout. Ale když vezmu v úvahu, že jsem pil podstatně míň vody a čistě živočišná strava nevytváří skoro žádný odpad, dává to smysl.

Přikládám obrázek s tím, jak se moje hmotnost denně měnila. Vážil jsem se pravidelně hned ráno před tím, než jsem cokoli vypil nebo snědl. Za 2 týdny jsem shodil 3,8 kilo z čehož asi většina byla z uloženého tuku. A to jsem si do té doby myslel, že těch 90 kilo (+/- 2 kila) je moje ideální váha, a na volnější Primal stravě si ji bez problému dlouhodobě udržoval.

Týden po skončení PKD experimentu jsem byl zpět na 89,5 kilo.

Rychlý úbytek hmotnosti po celou dobu experimentu mě překvapil.

Opět přikládám fotky z prvního dne a posledního dne experimentu, kde si můžete všimnout, že jsem přišel o nějaký tuk kolem pasu.

Jako prostředek upuštění pneu kolem pasu se PDK osvědčila.

Jídlo

Překvapilo mě, jak málo jídla a vody mi denně stačí k tomu, abych mohl normálně fungovat, a přitom neměl hlad ani žízeň.

Jakmile jsem si řekl, že budu jíst jen PKD potraviny, vůbec jsem neměl potřebuju jakéhokoli mlsání (i kdyby šlo třeba jen o kousek sýru nebo pár oříšků).

Příjemným zjištěním bylo, že když se celý den neprolívám čajem a večer si nedám hrnek něčeho k pití, nemusím v noci vstávat, abych si došel na záchod. A i těch pár minut kvalitního spánku navíc se počítá.

A jiné

První 3 dny mě do tří hodin po jídle stihl průjem. Přikládám to větší dávce tuku, než na jakou bylo mé tělo do té doby zvyklé. Od čtvrtého dne jsem malinko ubral tuků, jídlo jsem přestal vážit a průjem už se neobjevil.

Zažívání produkovalo mnohem méně odpadu a po úvodních 3 dnech jsem na velkou musel asi jen dvakrát.

Častěji jsem míval studené ruce a nohy a pocitově mi bylo chladněji. S tím souviselo, že se mi mnohem míň chtělo do jakéhokoli otužování.

Řekl bych, že se mi lehce vyčistila pleť od akné.

Energie jsem měl stejně jako na své běžné primal stravě a nálada se taky nezměnila, přestože jsem musel být skoro pořád v menší či větší ketóze. Žádný měřič ketonů doma nemám, takže jsem to neměl jak změřit. Z toho usuzuji, že i má běžná strava mě minimálně občas dostane do ketózy.
Že mé tělo umí efektivně spalovat tuky, když nemá přísun sacharidů, už vím dávno a během těchto dvou týdnů jsem se v tom jen utvrdil. Nakonec metabolicky flexibilní tělo by si mělo poradit s jakoukoli stravou.

Méně často mě bolel jeden kloub na prostředníčku levé ruky, který jsem míval hlavně po ránu trochu ztuhlejší. Možná jsem si ho někdy v minulosti poranil a možná v něm mám zánět. Nevím, ale nijak zvlášť mě to netrápí, takže to zatím neřeším. Každopádně během těchto dvou týdnů jsem si míň všímal jakýchkoli problémů s oním kloubem.

Zhodnocení

Celkově jsem hodně rád za tuto cennou a veskrze příjemnou zkušenost. Znovu chci poděkovat Monice Komorášové, která mě dvěma týdny na PKD hezky provedla.

Kromě toho, jak vyrobit domácí játrovku a jak rychle shodit tukové zásoby, jsem zjistil, že můžu normálně fungovat na podstatně menším objemu kvalitních výživných potravin než jím normálně. A že nejsem závislý na kávě ani na alkoholu.

Přestože netrpím žádnými zdravotními problémy, všiml jsem si lehce čistší pleti a méně časté ztuhlosti jednoho kloubu.

Věřím, že pro někoho s méně robustním metabolismem a závažnějšími zdravotními problémy nemusí být primal, keto nebo dokonce carnivore strava dostatečně radikální, aby přinesla významné zlepšení zdraví. U těchto mírnějších, i když ve srovnání s běžnou stravou, mnohem zdravějších stravovacích stylů pořád můžou mít v jídelníčku potraviny, které v jejich těle podporují záněty a vyvolávají autoimunitní reakce.

Právě lidem s některým z dlouhého seznamu zdravotních problémů, kteří už je nechtějí řešit mastičkami a prášky, které často jen maskují symptomy, ale nedokáží odstranit zdroj jejich potíží, bych podobný experiment doporučil nejvíc. Pár týdnů jíst hodně výživnou a jednoduchou stravu opravdu není žádné utrpení a můžete při tom zjistit, jak obrovský vliv má jídlo na váš zdravotní stav. A tohle poznání je k nezaplacení.

Máte s PKD vlastní zkušenost?

Pomohla vám zlepšit zdraví třeba „jen“ primal, keto, carnivore, AIP, whole30 nebo GAPS strava?

Podělte se s námi v komentářích. Nikdy nevíte, koho zrovna ta vaše zkušenost inspiruje k akci 😉

Mirek Kec
Jsem nadšený vyznavač Primal životního stylu, zapálený kuchař amatér a certifikovaný Primal Health Coach. Mým cílem je šířit informace o tomto jednoduchém a zdravém životním stylu, díky kterému můžeme předcházet a někdy i zvrátit spoustu neduhů dnešní doby jako je např. nadváha, chronická únava, cukrovka typu 2, výkyvy nálad nebo zažívací potíže.
Komentáře
  1. Pavlína Váchová napsal:

    Díky za tento inspirativní článek!
    Já se k masité stravě dostávám kvůli propustnému střevu. Před 5ti lety jsem začala s gaps protokolem, který mě zbavil cca 30ti zdravotních potíží.K zahojení propustného střeva ale ještě potřebuji trochu zabrat. Zdá se,že vařená zelenina střevu moc nesvědčí,takže začínám s masovou výživou.:)

  2. Jozef napsal:

    Na PKD strave som 8 mesiacov. Schudol som z 89kg na 71kg. Zlepšil sa mi krvný tlak na 120/80, mám 60 rokov a mal som problémy z prostatou, ktoré zázračne zmizli. Zmizli mi aj rôzne kožné problémy. Celkovo sa cítim oveľa lepšie, mám viacej energie chodím lyžovať, behať, bicyklujem, čo predtým som vôbec nerobil. Je to super.

    • Mirek Kec napsal:

      Gratuluji ke skvělým výsledkům. Kdo by řekl, že jídlo může mít takové zázračné léčivé účinky, že? 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů